معرفی و آشنایی با آبشارهای دودن آنتالیا

بسیاری آنتالیا را به سبب سواحل ، تفریحات آبی و هتل های لوکس و منحصر به فردش می شناسند و اغلب وقتی آنتالیا را انتخاب می کنند ، سفر خود را درون هتل می گذرانند و یا نهایتا به همراه تورها در برخی از بخش های طبیعی اطراف گردش می کنند ؛ طبیعتی که وقتی به درون آن پا می گذارند ، با مناظری بکر و دلنواز رو به رو می شوند که شاید نظیرش را ندیده باشند.

این بار ما هم می خواهیم راهی طبیعت آنتالیا شویم ؛ اما قصد داریم تا جنبه متفاوتی از زیبایی های این شهر را به شما نشان دهیم. می رویم سراغ آبشارهای زیبای دودن که با مرکز شهر تنها فاصله ای 20 دقیقه ای دارند. از اتوبوس پیاده می شویم و درون پارک به جستجوی آبشارهای باشکوه می رویم.

چرا آبشارهای دودن آنتالیا؟

مجموعه ای از آبشارهای زیبا و نفس گیر را خواهید دید.

یکی از دیدنی های محبوب آنتالیا هستند.

دسترسی راحتی به این آبشارها وجود دارد.

بازدید از آن ها شما را با وجه تازه ای از شهر آنتالیا آشنا می کند.

این آبشارها امکانات خوبی دارند.

هزینه تفریح و خوشگذرانی در کنار این آبشارها بسیار کم است. 

A4aplx60Gb3LHvAo-1529822559539 بازدید از آبشارهای دودن آنتالیا

آشنایی با آبشارهای دودن آنتالیا  Düden Waterfalls

کافیست قدری از مرکز شهر آنتالیا فاصله بگیریم تا با طبیعتی زیبا و باشکوه رو به رو شویم. آبشارهای دودِن مجموعه ای از دو آبشار دلربا و معروف هستند که با فاصله 8 کیلومتری از هم قرار گرفته اند. منشا این آبشارها رودخانه ای به همین نام است که در نهایت به آبشارهای دودن می رسد و خود به دریای مدیترانه می ریزد. می توان آبشارهای دودن را به دو بخش بالا و پایین تقسیم کرد:

آبشار بالایی در محدوده شهر آنتالیا قرار دارد و ارتفاع و عرض آن به ترتیب 15 و 20 متر است. خوب است بدانید این آبشار فاصله‌ای 14 کیلومتری از مرکز شهر آنتالیا دارد. وقتی به نخستین بخش آبشار جذاب دودن می رسیم، در اطراف رستوران ها و کافه هایی می بینیم که برای گذرانِ چند ساعت به یادماندنی در طبیعت، بسیار مناسبند.

 آبشار پایینی که اگر بخواهیم به آن برسیم ، باید پا به دل طبیعت گذاشته و دنباله رودخانه دودن را بگیریم. به این ترتیب از میان غارهای جذاب، گیاهان بی نظیر و جانواران دوست داشتنی خواهیم گذشت و در نهایت در نزدیکی ساحل لارا ، به آبشار بخش پایینی می رسیم. این بار آبشاری زیبا می بینیم که ارتفاعی در حدود 40 متر دارد و با غرش و شکوهی بی نظیر وارد دریای مدیترانه می شود و پژواکش تا کیلومترها در طبیعت اطراف می پیچید.

4npJqYIeEtXXt0Q8-1527500192026 بازدید از آبشارهای دودن آنتالیا

دیدنی و تفریحات آبشارهای دودن

در اطراف آبشارهای دودن تفریحات جذابی برای شما مهیاست که اغلب جنسی از طبیعت گردی دارند.

1- گردش و پیک نیک در پارک

آبشار بالایی دودن داخل یک پارک محلی قرار گرفته است که برای ورود به آن باید هزینه ای را به عنوان ورودی پرداخت کنید. درون پارک میزها و نیمکت هایی خواهید دید که می توانید چند ساعتی را در کنار دوستان و خانواده به تفریح و پیک نیک بگذرانید. بر روی نیمکت ها بنشینید و در سرسبزی پارک کیف کنید و به صدای خوشایند آبشار گوش بسپارید.

البته در کنار این ها می توانید در اطراف آبشار اول پیاده روی کنید و یا شکوه آن را از بالا به تماشا بایستید. 

2- بازدید از نخستین آبشار دودن

گردش درون پارک را که ادامه بدهید، به نخستین آبشار می رسید و در پایین و پشت آن غاری جذاب خواهید دید. جالب است بدانید که دلیل تشکیل این غار و بستر رودخانه ای در پایین آبشار، وجود درصد بالایی از املاح خام و موادی چون سنگ توف در آب روخانه دودن است.V4WXNzWDL7tqPIwO-1527516109306 بازدید از آبشارهای دودن آنتالیا

3- غارنوردی

حالا که وارد دره شده اید، بازدید و گردش درون غار را نباید از دست بدهید. درست در پشت آبشار دودن، غاری به چشم می خورد که با نام غار آرزوها یا غار دلیک ماگارسی (Dilek Magarasi) شناخته می شود. اگر وارد این مسیر دالان شکل شوید، یک غارنوردی 40 متری در پیش دارید. البته اجباری برای گردش در غار وجود ندارد و در مقابل می توانید درون غار بنشینید و حجم بی نظیر آب آبشار را از زاویه ای متفاوت تماشا کنید.

همان طور که گفته شد، درون آب رودخانه و آبشارهای دودن درصد بالایی از مواد تشکیل دهنده آتشفشانی چون سنگ توف وجود دارد. بنابراین در گذر زمان و در نتیجه رسوب و ته نشینی این املاح، استالاکتیت ها و استالاگمیت هایی زیبا در این غار به وجود آمده که در طول غار نظاره گر آن ها خواهید بود.Wb5c1J3xGlVztST2-1527500508187 بازدید از آبشارهای دودن آنتالیا

4- گردش در میان دو آبشار 

همان طور که گفتیم میان دو آبشار بالایی و پایینی دودن حدود 8 کیلومتر فاصله است که می توانید در حرکتی جذاب و ماجراجویانه میان این دو آبشار به گردش بپردازید. از میان جنگل عبور کنید، غارنوردی کرده و به تماشای حیوانات بپردازید. 

پس از آن که وارد پارک شدید، کافیست تا پلکان درون پارک را ادامه دهید و به کمک آن وارد دره شوید. به زودی خود را در کنار رودخانه دودن خواهید دید. با گردش درون دره چشمه های آب شفافی به چشم می خورند که آن ها نیز به رودخانه می پیوندند. 

5- بازدید از دومین آبشار

دومین آبشار دودن که با گذر از مسیری صخره ای ، خود را به دریای مدیترانه می رساند، در میان محلی ها با نام کالپوزکالدیران (Karpuzkaldıran) شناخته می شود. امروزه در اطراف این آبشار پارکی ساخته اند که البته نام دودن را یدک می کشد و محل مناسبی برای تفریح و چند ساعت خوش گذرانی است. برای بازدید از آبشار دوم کافیست خود را به پارک دودن برسانید.WANfMQNG2YWkB0tN-1527516326803 بازدید از آبشارهای دودن آنتالیا

6- قایق سواری

یکی از دیگر راه های بازدید دومین آبشار دودن، استفاده از قایق و درون دریای مدیترانه است. به این ترتیب کافیست به اسکله آنتالیا بروید، قایقی اجاره کنید و تا نزدیک آبشار پیش بروید. البته باید بدانید اجاره قایق اصلا ارزان نیست و این قایق سواری هزینه بالایی برای شما خواهد داشت. به طور مثال برای اجاره 6 ساعته قایق، هزینه ها از 1400 یورو (معادل 17,105,910 تومان ) شروع می شوند. OnZzZuOvjyDNBLh6-1527516397634 بازدید از آبشارهای دودن آنتالیا

7- رفتینگ و قایق سواری در رودخانه دودن

به یکی از هیجان انگیزترین تفریحات آبشارهای دودن رسیده ایم. باید بدانید درست در میان دو آبشار و در رودخانه دودن، امکان چند تفریح جذاب و آبی برای شما مهیاست. از آن جمله می توان به رفتینگ، قایق سواری، شیرجه در آب و البته زیپلاین اشاره کرد. برای شرکت در این تفریحات لازم است تورهای آن ها را خریداری کنید.

امکانات رفاهی در اطراف آبشارهای دودن

همان طور که اشاره شد نخستین آبشار دودن در میان پارکی محلی واقع شده که این پارک خود امکانات قابل توجهی دارد که عبارت اند از:

رستوران و کافه

محوطه پیک نیک

میز و نیمکت

مسجد

اتاق استراحت

پارکینگ: در نزدیکی هر دو آبشار دو پارکینگ وجود دارد که هر دو رایگان هستند.

فروشگاه سوغاتی

و …N14447oAaR3DoVYs-1529825434127 بازدید از آبشارهای دودن آنتالیا lvoOSRSBjH2uaaT7-1529822459964 بازدید از آبشارهای دودن آنتالیا

برای بازدید از آبشارهای دودن کجا بمانیم؟

از آن جا که آبشارهای دودن در شهر آنتالیا قرار دارند، کافیست برای محل اقامت خود، یکی از هتل های این شهر را انتخاب کنید.

در این جا هزینه و نام برخی از بهترین هتل های شهر آنتالیا را گفته ایم:

هتل باروت لارا  Barut Lara:

هتل رویال وینگز  Royal Wings Hotel:

هتل لیبرتی لارا Liberty Hotels Lara:

هتل کاخ ساتورن  Saturn Palace Resort: 

هتل باروت آکانتوس و جنت  Barut Acanthus & Cennet:  YMX0pUH7iuke4e8D-1527516768132 بازدید از آبشارهای دودن آنتالیاCLUMULjAZmezlnPm-1527516777655 بازدید از آبشارهای دودن آنتالیا

دسترسی به آبشارهای دودن

برای رسیدن به آبشارهای دودن می توانید از راه های زیر استفاده کنید:

اتوبوس:

1- مسیر دسترسی به آبشار نخست

برای دسترسی به نخستین آبشار به راحتی می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی و اتوبوس استفاده کنید. ابتدا خود را به ایستگاه اتوبوس رو به روی مرکز خرید تراسیتی آنتالیا برسانید و منتظر اتوبوس خط VML 55 A بشوید. با این اتوبوس تا محل آبشار نخست دودن خواهید رفت. اتوبوس ها این فاصله را در زمانی بین 40 دقیقه تا 1 ساعت طی خواهند کرد. 

2- مسیر دسترسی به آبشار دوم

برای رسیدن به آبشار دوم کافیست تا در جاده اصلی و رو به روی هتل لارا، سوار بر اتوبوس های خط LC07 شده و در پارک دودن پیاده شوید. البته هنوز برای دیدن آبشار، مقداری راه پیش روی شما قرار دارد. پس از آن که از اتوبوس پیاده شدید، از

خیابان اصلی بگذرید، وارد پارک شده و در طول رودخانه حدود 600 متر پیاده روی کنید. پس از این پیاده روی به پارکینگ می رسید با عبور از پارکینگ، در نهایت می توانید به لبه آبشار دوم دودن برسید. از زمانی که سوار اتوبوس می شوید تا آبشار، در کل 15 تا 20 دقیقه زمان خواهد برد.

دولموش:

 ون های شهر آنتالیا که آن ها را با نام دولموش می شناسند نیز شما را برای دسترسی به آبشار دودن یاری می دهند. برای این کار ابتدا باید به پایانه تاکسی شرقی یا Dogu Garaji Taksi یا East Garage Taxi بروید. در آن جا انبوهی از دولموش ها و اتوبوس ها را خواهید دید که باید دولموش های خط CV17 را پیدا کنید. این دولموش شما را در ورودی پارک دودن پیاده می کند. yTUOj4dULDq8IAYw-1527516104867 بازدید از آبشارهای دودن آنتالیا

دیدنی های اطراف آبشارهای دودن

مرکز خرید تراسیتی | TerraCity: فاصله 2.8 کیلومتری

موزه سندلند (مجسمه های شنی) | Sandland: فاصله 4.1 کیلومتری

مرکز خرید مارک آنتالیا | MarkAntalya: فاصله 11.3 کیلومتر

دروازه تاریخی هادریان | Hadrian Castle Gate: فاصله 12.6 کیلومتر

موزه آنتالیا | Antalya Museum: فاصله 14 کیلومتری

دانستنی های آبشارهای دودن

1- دودن در لغت به معنای گودالی است که تمام آب ها را می بلعد.

2- رودخانه دودن از رشته کوه توروس سرچشمه می گیرد و به دریای مدیترانه می پیوندد. در این بین، رودخانه دودن مسیری را در داخل زمین می پیماید، وارد کانالی زیرزمینی می شود و در نقطه ای گودال هایی را مملو از آب می کند،. این آب ها در نقطه ای دیگر تغییر جهت داده چندین آبشار کوچک را پدید می آوردند.

3- خوب است بدانید آب رودخانه دودن در توربین های آبی مورد استفاده قرار می گیرد.0xzcjkQOt7rVY81G-1527516246476 بازدید از آبشارهای دودن آنتالیا

 

مطالب مرتبط:

معروف ترین دیدنی های آنتالیا ترکیه

هزینه های سفر به آنتالیا

راهنمای سفر به آنتالیا

تفریحات شهر آنتالیا

۶ جاذبه کمتر دیده شده آنتالیا

۸ مورد دیگر از جاذبه های دیدنی آنتالیا

بهترین هتل های آنتالیا | قسمت اول

بهترین هتل های آنتالیا | قسمت دوم

معرفی مراکز خرید آنتالیا | قسمت اول

معرفی مراکز خرید آنتالیا | قسمت دوم

خرید سوغات در شهر آنتالیا

معرفی رستوران ‌های دریایی آنتالیا

معرفی رستوران های ارزان آنتالیا

بهترین غذاهای شهر آنتالیا

شهر زیبای مدیترانه ای آنتالیا در یک نگاه

حمل و نقل عمومی آنتالیا

شهر باستانی آسپندوس آنتالیا

ده هتل ارزان و اقتصادی آنتالیا | قسمت اول

ده هتل ارزان و اقتصادی آنتالیا | قسمت دوم

جاذبه های گردشگری شهر سیده آنتالیا

 شما گردشگران عزیز می توانید با کسب اطلاع از شرایط سایر پکیج های تور آنتالیا و گردشگری آنتالیا یک سفر خاطره انگیز برای خود رقم بزنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.