تبدیل شهر باکو به یک مقصد گردشگری هنری

هنر همیشه می ‌تواند راهی برای مفید نشان دادن شهرها باشد. چگونه هنرهای همگانی در باکو توسط دولت حمایت شد و باکو به یک مکان گردشگری تبدیل شد؟

«انسان با موهبت عقل و قدرت آفریده شده تا بتواند خلق کند پس او شاید هرآنچه به او داده شده است را توسعه دهد»؛ بخشی از نمایشنامه دایی وانیای آنتوان چخوف روی دیوار به انگلیسی و آذری نوشته شده است ؛ اما در یک تئاتر ژاپنی به نام  Chiten ، به زبان ژاپنی ترجمه شده و توسط هنرمندی در کیوتو ، ارائه شده است. صحنه با یک پیانو بزرگ کودک که با سلفون پوشیده شده ، طراحی شده است. یکی از بازیگران ، روی سکویی نشسته و دیگری بالای سرش ایستاده است.

این محصول بخشی از جشنواره مپ (MAP) در باکو ، آذربایجان است و ما در انبار نگهداری کشتی‌ های دریایی در دریای خزر ، محل اصلی جشنواره ‌ی هنرهای معاصر یارت  (YARAT) ، هستیم.82ae7a54-0a7c-4e4b-8593-489e3818f2d5 باکو ، مقصد گردشگری هنری

این نمایش ، به نوعی نیست که شما احتمالاً آن را با منطقه قفقاز پیوند بدهید که به خاطر فرش ‌ها و مخازن نفتی بزرگ شناخته شده و شهر مدرن تفلیس در گرجستان است ؛ اما آذربایجان در تلاش است تا با استفاده از ثروت پتروشیمی این را تغییر دهد تا پایتختش باکو را به‌عنوان مرکز بین‌المللی هنر و معماری قرار دهد: «یک دبی در دریای خزر». تزریق یک فرهنگ ، تلاش برای جذب گردشگران به کشور و زنده کردن هنر پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی است.

جشنواره ‌های تبلیغاتی با نویسندگان سرمقاله روزنامه‌ های بزرگ بین ‌المللی و معماری در مقیاس بزرگ ، نمونه‌ هایی از این حرکت رو به جلو است. این‌ ها توسط دولت و حامیان شرکت ‌های بزرگ تأمین می ‌شوند.

وسعت جشنواره مپ از سال ۲۰۱۷، بیش از دو برابر شده است. این رویداد در سال جاری شامل ۱۶ نمایش و ۱۳ محصول از شرکت ‌ها و هنرمندان از سراسر جهان است. یارات ، چهره ‌ی جشنواره مپ را از طریق زمان برگزاری نمایشگاه در ۹ نوامبر ـ که همزمان با انتشار گسترده و تبلیغاتی از یک افتتاحیه توسط هنرمندی به نام پدرو گومز اگنا بود ، مطرح کرد.

گومزاگنا ، متولد کلمبیا اما در نروژ مستقر بود. وی قصد داشت تا کار خود را مطابق با امکانات و مقیاس فضای نمایشگاه یارات به آذربایجان بیاورد. او همچنین از دیدگاه کارگردان هنری پر انرژی یارات ، سعد گارایوا ملکی ، به شوق آمده است. گومز اگنا می‌گوید: «قبل از دیدار ملکی ، باکو در رادار من نبود».

یارات توسط آیدا محمودوا ، یکی از مامورین مرکزی سنت مارتینز و خواهرزاده بانوی اول آذربایجان در سال ۲۰۱۱ تأسیس شد و در اصل یک مجموعه برای هنرمندان محلی بود. گرایوا ملکی (Gerayeva maleki) می‌ گوید که از آن زمان ، این گروه به یک سازمان غیر دولتی و غیر انتفاعی با سرمایه و سازمان ‌بندی بیشتر تبدیل شده است.

او می ‌گوید حمایت دولت به جای اینکه که به بسیاری از تولیدات تئاتر مپ که در سال جاری در صحنه ظاهر می ‌شود اختصاص داده شود ، به فضای عمده نمایشگاه محدود شده است.

از دیگر برنامه‌ های فرهنگی دولت آذربایجان ، مرکز جاز باکو (و جشنواره سالانه آن) ، موزه قالی آذربایجان و کارهای معماری گسترده مانند طراحی‌ های زاها حدید ، به‌ عنوان مثال ، مرکز حیدر علی اف است. همچنین موزه فرش که توسط معمار اتریشی ، فرانتس جانز ، طراحی شده است ، مانند یک فرش غول پیکر لوله ‌ای شکل ساخته شده است. گرایوا می ‌گوید: «هنرهای همگانی توسط دولت حمایت شده ‌اند. آن‌ ها شهر را تزیین می‌ کنند».cbbe414c-161b-4750-ac4e-9d9aa9e242ad باکو ، مقصد گردشگری هنری

اما آیا صحنه هنر در باکو بیشتر سبکی متداول است تا محتوای درونی؟ گومز اگانا باکو را به‌ عنوان شهر نما معرفی می‌ کند که در آن رویدادهای هنری توجه کمی به خود کار دارند. بعد از همه ، مرکز حیدر علی اف ، به‌ خوبی مانند سه برج شعله آتش باکو پدیدار می ‌شود. به نظر می ‌رسد به نمای بیرونی بیشتر اهمیت می ‌دهند تا آنچه که در نمای داخلی است.

اما دبی ، که اکنون مرکز سرمایه‌ گذاری معاصر مسلمان در خاورمیانه است ، ۳۰ سال پیش یک مکان دور افتاده بیابانی بود. آذربایجان کمتر از ۲۰ سال است که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق بهبود یافته است.

گرایوا ملکی می ‌گوید: «برای ۲۰ سال این حالت پا برجا بود که ما هر چند سال یک بار کودتا می‌ کردیم. این فروپاشی ، ‌وحشتناک و دیوان‌ وار بود. تمام هنرمندان مجبور شدند کارهای هنری خود را متوقف کنند و تمام زمان و توان خود را برای به‌ دست آوردن غذا برای خود و خانواده‌ هایشان صرف کنند.»77e3f746-f042-4b91-879b-44a99b05b8bf باکو ، مقصد گردشگری هنری

بخشی از دستورالعمل یارات این است که شعله ‌های خاموش هنرهای انسانی در کشور را تحریک کند و هنرمندان آذری جوان هویت خود را پیدا کنند. نیمی از محل اقامت ساکنان موقت هنرمندان یارات برای هنرمندان آذری ، که توسط گروهی از ساکنان دائمی آذربایجان اداره می ‌شود ، محفوظ است.

فضای پروژه آرتیم ، یک گالری کوچک در خیابان و کوچه قدیمی باکو است که برای نسل جوان مناسب است. در ماه نوامبر ، این فضا میزبان اثر هنرمندی ۲۶ ساله به نام Agil Abdullayev است.

اثر این هنرمند ، the Shy Boy of the Pink Future installation نام دارد که با هویت و دگرگونی در عصر رسانه‌ های اجتماعی تعریف می ‌شود.6dc5da4f-9367-4368-8f78-9ddc38991d1a باکو ، مقصد گردشگری هنری

پدرو گومز-اگانا می ‌گوید: «هنر همیشه می‌ تواند راهی برای مفید نشان دادن برند برخی از شهرها باشد ؛  اما نباید دست کم گرفت این فرصت‌ ها چگونه فضاسازی می ‌کنند. چشم‌ انداز‌های مناسبی وجود دارد ، افرادی با نشان دادن کارهای چالشی ، مخاطبان جدید به ‌دست می آورند.»

شش موسسه هنری در باکو که باید به دیدن آن‌ ها بروید:

فضای هنری معاصر یارات

این فضای هنری ، پیش از این ، یک انبار نگهداری به شکل کشتی قدیمی بود که به فضای مدرن بسیار بزرگی تبدیل شد که قابلیت اجرای تاسیسات ، کارگاه‌ ها و نمایش ‌های تئاتر را دارد.

موزه نقاشی یارات

در کنار فضای هنری معاصر، موزه نقاشی، کارهای جذابی از کادر نقاشان آذربایجانی تحت تاثیر شوروی که در اواسط قرن بیستم کار می‌ کرده ‌اند ، به نمایش می ‌گذارد.

 پروژه هوایی آرتیم

این فضای دنج که توسط یارات مدیریت می‌ شود ، میزبان آثار هنری نمایشی و تجربی از هنرمندان جوان آذربایجانی است.

مرکز حیدر علی اف

شاهکار بی ‌نظیر زاها حدید از مکان ‌های جذاب برای کاربران ایسنتاگرامی است.

گالری یای

فضای مدیریت شده توسط یارات در شهر قدیمی ، عکاسی و آثار هنری معاصر آذری را در بر دارد که بر نوین شدن جمهوری آذربایجان تمرکز دارد.

موزه قالی آذربایجان

موزه فرش آن طور که شاید شما فکر می‌ کنید دور از هنر معاصر نیست. این موزه ، مجموعه ‌ای از فرش ‌های شگفت‌ انگیز بافته ‌شده با تصاویر حفاری نفت است. شکل ساختمانش همانند قالی لوله شده است. اینجا از روی دماغه هواپیما بسیار دیدنی است.

c8374866-b0da-4b03-9734-688d5f8762a6 باکو ، مقصد گردشگری هنری

مطالب مرتبط:

جاذبه های دیدنی باکو | قسمت اول

جاذبه های دیدنی باکو | قسمت دوم

انتخاب زمان مناسب سفر به باکو

آنچه پیش از سفر به باکو باید بدانیم

راهنمای سفر به باکو

معرفی مراکز خرید باکو

راهنمای خرید سوغات در باکو

بهترین هتل های باکو | قسمت اول

بهترین هتل های باکو | قسمت دوم

هتل های ارزان باکو | قسمت اول

هتل های ارزان باکو | قسمت دوم

جشنواره های دیدنی باکو

 

شما گردشگران عزیز می توانید با کسب اطلاع از شرایط تور زمینی باکو و گردشگری باکو یک سفر خاطره انگیز برای خود رقم بزنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.