بهترین تفریحاتی که در سفر نوروزی به وان می‌ توانید تجربه کنید

شهر وان در ترکیه یکی از شهرهای گردشگرپذیر این کشور است که گردشگران ایرانی اغلب در تعطیلات نوروز و سایر ایام سال ، عازم این شهر می ‌شوند. اما چه تفریحاتی در شهر وان وجود دارد؟
وان شهری در شرق ترکیه است با ویژگی ‌های منحصر به ‌فرد که یکی از این ویژگی داشتن نژاد نادری از گربه ‌ها است که در اطراف دریاچه وان زندگی می‌ کنند. رنگ چشم گربه ‌های وان متفاوت است ، یعنی رنگ یک چشم آن ‌ها آبی و رنگ چشم دیگر کهربایی است و مساله شگفت‌انگیزی که در مورد آن ‌ها وجود دارد ، این است که دوست دارند در دریاچه وسیع وان شنا کنند. 

وان ترکیه علاوه بر گربه‌ های عجیب و غریب ، به تاریخ غنی خود که قدمت آن به ۵ هزار سال قبل از میلاد مسیح می ‌رسد ، افتخار می‌ کند. تمدن‌ ها و پادشاهی ‌های مختلفی تاریخ وان را شکل داده ‌اند: اورارتو ، ارمنی ، بیزانس ، سلجوقی و عثمانی.

هر یک از این سلطنت ‌ها ، سازه ‌های قابل توجهی از جمله قلعه وان (اورارتوها) و کلیسای صلیب مقدس (ارمنی ‌ها) را در این شهر به جا گذاشته ‌اند. طبیعت وان نیز بسیار زیبا است و دریاچه وان ، بزرگ‌ ترین دریاچه ترکیه ، در نزدیکی این شهر قرار دارد. 

در سال‌های اخیر گردشگران ایرانی به شهر وان توجه نشان داده ‌اند و هر ساله چه در تعطیلات و چه در ایام دیگر ، خیل عظیمی از گردشگران ایرانی که قصد تفریح و خرید دارند ، عازم شهر وان می ‌شوند.

امسال نیز مثل سال‌ های قبل ، بسیاری از هموطنان ‌مان ، وان ترکیه را به‌عنوان مقصد تور نوروز 98 انتخاب خواهند کرد. به همین دلیل قصد داریم تفریحاتی را که در این شهر برای گردشگران وجود را به شما معرفی کنیم تا در کنار خرید ، از بازدید جاذبه‌ های طبیعی و تاریخی این شهر نیز بهره‌ مند شوید.

شما می‌توانید برای شرکت در تور وان از سایت همسفر کمک بگیرید. بهترین و ارزان‌ ترین تورهای زمینی و هوایی وان را با چند کلیک در همسفر پیدا کنید.

از موزه وان دیدن کنید

موزه اصلی وان در زمین ‌لرزه سال ۲۰۱۱ آسیب دید و این سازه شیشه‌ ای جدید در دامنه قلعه وان در اواخر سال ۲۰۱۴ افتتاح شد. 

موزه وان ، محلی است که می ‌توانید اشیایی که متعلق به دوره‌ های خاص و مهم ترکیه هستند (مثل دوره‌ های ماقبل تاریخ ، اورارتوها و دوران سلطنت عثمانی ‌ها) را مشاهده کنید. یکی از بخش ‌های جالب و قابل توجه این موزه ، بخش مربوط به قتل عام است که در این بخش می‌ توانید اطلاعات زیادی در مورد این کشتار خونین که در منطقه اتفاق افتاده است ، کسب کنید. 

موزه به دو بخش تقسیم شده است: حیاط و داخل موزه. در این موزه می ‌توانید آثاری مثل لوح ‌هایی از خط میخی ، لوح سنگی حکاری ، سنگ ‌های قبر مربوط به دوران اورارتوها به همراه کتیبه‌ های موجود از آن دوره ، کوزه ‌های سفالی ، طلا و اشیای برنزی متعلق به دوران اورارتوها ، سکه‌ های باستانی و نسخه ‌های خطی را مشاهده کنید.

-وان-Van-Museum بهترین تفریحات نوروزی وان

به بازدید قلعه وان بروید

قلعه وان یکی از مهم‌ ترین دیدنی‌های وان است که طبیعتی زیبا و چشم‌ اندازی فوق ‌العاده از شهر دارد. این قلعه در ۳ کیلومتری غرب مرکز شهر قرار گرفته و مکانی فوق ‌العاده برای برپایی پیک نیک محسوب می ‌شود. این قلعه ویرانه‌ هایی ۳ هزار ساله از شهر قدیمی در دوران اورارتو است ؛ قلعه‌ ای ساخته شده از سنگ ‌های بسیار بزرگ. قلعه وان بین قرن ‌های ۹ تا ۷ قبل از میلاد مسیح ساخته شده و بزرگ ‌ترین قلعه سنگی ساخته شده از سنگ بازالت و آجر گلی در منطقه است. 

در نزدیکی قلعه ، برج ساردور قرار دارد که کتیبه ‌هایی از آغاز پادشاهی باستانی اوارتو در آن وجود دارد. این کتیبه در قرن پنجم پیش از میلاد به سه زبان فارسی قدیمی ، بابلی و ایلامی توسط خشایارشاه نوشته شده است. در طول این مدت ، این کتیبه از اتفاقات و حوادث مختلف جان سالم به در برده و در شرایط عالی قرار دارد. -وان بهترین تفریحات نوروزی وان

با لنج ‌ها به جزیره آکدامار یا آختامار سفر کنید

اگر با تور وان به این شهر سفر کردید ، حتما تورهایی که برای گشت و گذار در جزیره آکدامار و دریاچه وان اجرا می ‌شود نیز رزرو کنید. این تورها ، معمولا توسط راهنمایان فارسی زبان و در قبال دریافت وجهی اجرا می ‌شود که واقعا ارزشش را دارد. جزیره آکدامار در وسط دریاچه وان قرار گرفته و چشم ‌اندازی فوق ‌العاده زیبا و رویایی ، به‌ ویژه در فصل بهار دارد ، زمانی که درختان بادام جزیره به شکوفه می‌ نشینند. نام این جزیره از یک افسانه گرفته شده است که گفته می ‌شود در این جزیره اتفاق افتاده است.

اصلی ‌ترین جاذبه گردشگری جزیره ، کلیسای جامع ارمنی صلیب مقدس است که قدمت آن به سال ۹۱۵ میلادی می ‌رسد. معماری این کلیسا زیبا و قابل توجه است ؛ اما آنچه که بیش از همه در مورد کلیسای صلیب مقدس جلب توجه می ‌کند ، آثار هنری روی دیوارهای خارجی است که صحنه‌ هایی برداشت ‌شده از کتاب مقدس ، انجیل را به تصویر می‌ کشند. -لنج‌ها-به-جزیره-آکدامار-یا-آختامار-سفر-کنید بهترین تفریحات نوروزی وان

از زیبایی‌های کلیسای صلیب مقدس دیدن کنید

کلیسای صلیب مقدس به زیبایی در بالاترین نقطه جزیره آکدامار قرار دارد که توسط دریاچه وان احاطه شده است. همان ‌طور که گفته شد ، این جزیره در سال ۹۱۵ و ۹۲۱ میلادی توسط معماری ارمنی به نام Trdat Mendet ساخته است و اصلی ‌ترین جاذبه جزیره محسوب می ‌شود. 

این کلیسا نه تنها اهمیت مذهب برای جزیره را آشکار می ‌کند، بلکه نشان ‌دهنده اهمیت فرهنگ و هنر نیز است. این کلیسا بارها مرمت شده است و آخرین مرمت آن به سال ۲۰۰۵ میلادی بازمی ‌گردد. هنوز هم می ‌توانید سنگ‌ های قرمز توفا را که از معدن سنگ با شکتی به جزیره آورده شده است را ببینید. هنوز هم نقاشی ‌های داخل کلیسا به زیبایی قبل و قابل تحسین هستند. دیوارهای بیرونی کلیسا با صحنه‌ هایی از کتاب مقدس ، حکاکی و کنده‌ کاری شده ‌اند.-صلیب-مقدس بهترین تفریحات نوروزی وان

به بازدید قلعه هوشاپ بروید

قلعه هوشاپ روی صخره‌ای در کرانه رود هوشاپ قرار دارد و شکوه قلعه‌ های دوران قرون وسطی را به تصویر می ‌کشد. افسانه‌ های محلی می‌گویند که دستان معمار این قلعه ، مرد کردی به نام محمود سلیمان ، توسط حاکمان زمان قطع شد تا نتواند دیگر قلعه ‌ای به زیبایی قلعه هوشاپ بسازد. 

این قلعه در سال ۱۶۴۳ ساخته و به دو بخش قلعه داخلی و قلعه خارجی تقسیم می‌ شود. ۴۰ برج از قلعه خارجی که یک مسجد و چند سکونتگاه دارد ، حفاظت می ‌کنند. از طرف دیگر قلعه داخلی به‌ طور استراتژیک در نوک صخره قرار دارد. این قلعه ۳ حیاط دیوارکشی شده دارد که به ۲ سطح تقسیم می ‌شوند ؛ حیاط سطح پایینی جایی است که پاسدارخانه ، بارو و ورودی قلعه قرار دارد و سطح بالایی جایی است که دیده ‌بانی در آن واقع شده است. -هوشاپ بهترین تفریحات نوروزی وان

از دژ و قلعه چاووش تپه دیدن کنید

پادشاهی باستانی اورارتو به خاطر دژهای مستحکمش شناخته شده است که یکی از آن‌ ها چاووش تپه است. این دژ در دوران ساردور دوم ساخته شده است. این قلعه دقیقا به شکل قلعه ‌های اورارتویی از سنگ برش داده شده ساخته شده و با نام «ساردوریهینی» (یعمی شهری که توسط ساردوری ساخته شده است) شناخته می ‌شود. این دژ و قلعه ، به دو قسمت دژ بالایی و پایینی تقسیم می ‌شود و چندین ساختمان دارد. 

دژ بالایی معبدی دارد که به احترام «خدای هالدی» ساخته شده است. از طرف دیگر دژ پایینی شامل کارگاه‌ ها و اتاق ‌های انبار و ذخیره ‌سازی انگور در دوران باستان می ‌شود. در مجموعه چاووش تپه معبد دیگری نیز وجود دارد که برای «خدای ایرموشینی» ساخته شده است.-چاووش بهترین تفریحات نوروزی وان

به خانه گربه‌ های وان سر بزنید

اگر عاشق گربه هستید ، حتما به خانه گربه ‌های وان سر بزنید. همان ‌طور که قبلا هم اشاره شد ، وان دارای گونه نادری از گربه‌ ها است که سفید و پشمالو هستند و رنگ دو چشم آن‌ ها با یکدیگر متفاوت است. 

برخی از مردم محلی اعتقاد دارند که گربه ‌های وان تنها جفتی از گربه ‌ها بودند که حضرت نوح سوار کشتی کرده است. امروزه برای جلوگیری از خطر انقراض این گربه ‌ها ، آن‌ ها را در مرکزی به نام مرکز گربه ‌های وان نگه ‌داری می ‌کنند که روبروی قلعه وان و در کنار موزه وان قرار دارد. -گربه‌های-وان بهترین تفریحات نوروزی وان

در پایان توصیه می‌ کنیم فهرست کاملی از جاهای دیدنی وان را در همسفر ببینید و اطلاعات لازم درباره‌ آن ‌ها را بدست آورید.

شما گردشگران عزیز می توانید با کسب اطلاع از شرایط سایر پکیج های  تور زمینی وان و گردشگری وان ، یک سفر خاطره انگیز برای خود رقم بزنید.

 

مطالب مرتبط:

جاذبه ‌های معروف گردشگری وان (قسمت اول)

جاذبه ‌های معروف گردشگری وان (قسمت دوم)

معرفی هتل های وان (قسمت اول)

معرفی هتل های وان (قسمت دوم)

معرفی هتل های وان (قسمت سوم)

هزینه سفر به شهر وان

معرفی بهترین مراکز خرید وان

نکات ضروری خرید در وان ترکیه

رستوران ها و کافه های شهر وان

سفری دو روزه به شهر وان

نگاهی مختصر به شهر وان

معرفی غذاهای محلی وان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.