بهترین زمان سفر به آلانیا

انتخاب بهترین زمان سفر به دژ امپراطورهای مدیترانه ، آلانیا ترکیه

 

آلانیا ، یکی از شهرهای تفریحی و توریستی ترکیه در ساحل جنوبی است که با وجود میراث تاریخی غنی و همچنین آب و هوای مدیترانه ‌ای دلپذیرش یک نقطه جذاب گردشگری است.

دیدنی‌های آلانیا گردشگران را جذب این شهر می ‌کند و  تور آلانیا نیز مثل انواع تور ترکیه ، طرفداران خاص خود را دارد. 

آلانیا توسط کوه‌ های توروس احاطه شده و بندرگاه آن مزین به درخت‌ های نخل ردیفی است. چندین مکان دیدنی در انتظار مسافرانی است که ساحل کلوئوپاترا آلانیا با ماسه ‌های زیبا و آب شفاف و کریستالیش را کشف می ‎‌کنند.

از جمله مکان‌ های دیدنی آلانیا می ‌توان به قلعه آلانیا ساخته شده در قرن سیزدهم با ارتفاع ۲۰۰ متر ، مشرف به دریا و دارای ۸۰ برج ؛ مرکز تاریخی با بازارها و کافه ‌هایش ؛ غارهای بیشمار منطقه مانند غارهای داملاتاس (Damlatas) با استالاکتیت ‌های غول‌ پیکر با ارتفاعی بیش از ۱۵ متر ؛ پارک دلفین سیا لانیا (Delphinatium Sealanya) ؛ برج قرمز هشت ضلعی بندرگاه با قدمتی از سال ۱۲۲۶ که هم ‌اکنون خانه موزه قوم ‌شناسی است ، اشاره کرد.

Alanya_view-at-night بهترین زمان سفر به آلانیا

دیگر از جذابیت ‌های بیشمار آلانیا ، جمعه بازار بزرگ آن است ، جایی که می ‌توانید صنایع دستی تمام کشور را ببینید. شما همچنین می‌توانید در فعالیت‌ های متفاوتی چون قایقرانی ، رافتینگ ، غواصی ، ماهیگیری ، هایکینگ و کوهنوردی شرکت کنید. برای عاشقان غذا هم غذاهای سنتی مخصوصی چون پوره بادمجان با ماست و سیر یا باقلوا با گردو ، دسری وسوسه ‌انگیز و لذیذ وجود دارند.

شاید بخواهید بدانید که بهترین زمان سفر به چه زمانی از سال است؟ برای آگاهی از اطلاعات دقیق آب و هوایی در این مقاله با ما باشید.

 

بهترین زمان سفر به آلانیا بر اساس آب و هوا

بهترین زمان سفر بر اساس آب و هوا ، ۲۶ فوریه تا سوم ژوئن (۷ اسفند تا ۱۳ خرداد) و ۲۲ اکتبر تا ۳۰ دسامبر (۳۰ مهر تا ۹ دی) است.

در آلانیا دمای میانگین در زمان ‌های مختلف سال بسیار تغییر می‌ کند. با توجه به رطوبت ، هوا به جز چند هفته گرم تابستانی ، در این منطقه معتدل و دلپذیر است.

احتمال بارش باران و یا برف در تمام سال وجود دارد. آلانیا در میان دیگر مقاصد گردشگری جهانی ، از نظر آب و هوا ، رتبه ۵۵ از ۱۰۰ را دارا است.

اگر به دنبال سفر در گرم ‌ترین ماه‌ های سال هستید ، در ماه آگوست ، جولای و سپتامبر به این شهر بروید. گرم ‌ترین زمان سال در میانه و اواخر ماه آگوست (اواخر مرداد) با دمای میانگین ۳۴٫۷ درجه سانتی ‌گراد و حداقل دمای ۲۶٫۸ درجه سانتی‌ گراد در شب ‌ها است.

faa8fc34-08f2-4300-916f-fc41d6690170 بهترین زمان سفر به آلانیا

بهترین زمان سفر به آلانیا بر اساس دما

حس ما از آب و هوا تنها به دمای محیط بستگی ندارد. دمای بالا در میزان رطوبت زیاد بیشتر بر ما تاثیر می‌ گذارد و دماهای پایین زمانی که بادهای قوی می ‌وزند ، سرمای بیشتری را به ما القا می ‌کنند. در حقیقت می ‌توان گفت که دمایی که ما حس می ‌کنیم به شدت به دو متغیر رطوبت و بادهای سرد بستگی دارد.

Alanya-Buyuk-Hotel-Genel-244452 بهترین زمان سفر به آلانیا

بهترین زمان سفر به آلانیا بر اساس بارش باران یا برف

اگر به دنبال سفر در آب و هوای خشک هستید ، در ماه ‌های با احتمال بارش کم موثر (بارش موثر به بارش بیش از ۲۵٫۴ میلیمتر در ماه گفته می‌ شود) یعنی جولای ، آگوست و ژوئن به آلانیا بروید. کمترین احتمال بارش باران در اواسط ماه ژوئن (اواخر خرداد) است.

بهترین زمان سفر به آلانیا بر اساس رطوبت و وزش باد

آلانیا دارای ماه ‌های مرطوب معتدل در نیمه‌ ای از سال و ماه‌ هایی خشک در نیمه ‌ای دیگر است. کم رطوبت ‌ترین ماه سال با رطوبت نسبی ۴۵٫۵ درصد ، ماه اکتبر و مرطوب ‌ترین ماه سال با رطوبت نسبی ۵۷٫۹ درصد ، مِی است.

وزش باد در آلانیا ، معمولا بسیار آرام است. پربادترین ماه‌ های سال ، جولای و سپس فوریه و آوریل هستند.

باد ماه جولای با سرعت ۵٫۷ کیلومتر بر ساعت ، یک هوای سبک به شمار می ‌آید. بیشترین سرعت ثبت شده باد در آلانیا در اواسط ماه فوریه ، ۱۳٫۲ کیلومتر بر ساعت است که یک نسیم ملایم به شمار می ‌آید.

Ki-Kubat-Beach-Alanya بهترین زمان سفر به آلانیا

بهترین زمان سفر به آلانیا بر اساس جمعیت گردشگران

جولای و سپس آگوست و می  شلوغ ‌ترین ماه‌ های گردشگری آلانیا هستند. قیمت هتل‌ ها و بلیط‌ های هواپیما در این ماه‌ ها در حداکثر مقدار خود قرار دارند ؛ البته اگر از چند ماه قبل مکان اقامتی و پرواز مورد نظر خود را رزرو کنید ، می ‌توانید کمی هزینه‌ های خود را کاهش دهید.

خلوت‌ترین ماه گردشگری آلانیا ، دسامبر است ؛ زمانی که با ارزان ‌ترین قیمت هتل ‌ها روبه ‌رو می ‌شوید.

ff8d9247-0e84-40a5-a078-34c6d7233230 بهترین زمان سفر به آلانیا

بهترین زمان سفر به آلانیا بر اساس فصول

فصل بهار: ماه‌ های مارس تا می (۱۰ اسفند تا ۱۰ خرداد)

ترکیب رطوبت و دما در فصل بهار ، منجر به آب و هوایی گرم می‌ شود. دمای میانگین در این فصل در محدوده ۱۷٫۹ تا ۲۷٫۹ درجه سانتی ‌گراد است و هرچه که به تابستان نزدیک ‌تر می‌شویم ، هوا گرم‌ تر می ‌شود. بارش باران با متوسط ۳ تا ۶ روز بارش موثر در ماه در بهار ، معمول است.

فصل بهار دومین زمان شلوغ گردشگری آلانیا است و همین موضوع این فصل را زمانی ایده ‌آل برای گشت و گذار با حضور کم گردشگران دیگر می ‌کند.

 بهترین زمان سفر به آلانیا

فصل تابستان: ماه‌ های ژوئن تا آگوست (۱۱ خرداد تا ۹ شهریور)

ماه‌ های میانی سال در فصل تابستان ، میزبان آب و هوایی گرم هستند. این ماه‌ ها با صفر تا ۱ روز بارش موثر در ماه ، کمترین میزان بارش در سال را تجربه می ‌کنند.

ماه ‌های ژوئن تا آگوست ، فصل داغ گردشگری از نظر حضور گردشگران در آلانیا هستند ، بنابراین ممکن است با افزایش قیمت در هزینه هتل ‌ها و پروازها روبه ‌رو شوید.

 بهترین زمان سفر به آلانیا

فصل پاییز: ماه‌ های سپتامبر تا نوامبر (۱۰ شهریور تا ۹ آذر)

دمای میانگین در فصل پاییز در محدوده ۲۰٫۹ تا ۳۳ درجه سانتی‌گراد است که با توجه به میزان رطوبت و وزش باد ، به شما احساس دلپذیری القا خواهد کرد. حدودا در هر ماه به ‌صورت میانگین ۳ تا ۶ روز بارش موثر برف و یا باران وجود دارد. با توجه به آب و هوا ، پاییز فصل خلوت گرشگری آلانیا است ، بنابراین قیمت هتل‌ ها و بلیط‌ های هواپیما کاهش می‌ یابد.

 بهترین زمان سفر به آلانیا

فصل زمستان: ماه‌ های دسامبر تا فوریه (۱۰ آذر تا ۹ اسفند)

فصل زمستان ، نیز از فصول خلوت گردشگری آلانیا است.هوا در فصل زمستان با دمای میانگین ۱۵٫۸ تا ۱۹٫۲ درجه سانتی ‌گراد در آلانیا کمی سرد است. به‌ صورت میانگین ۹ تا ۱۱ روز بارش موثر برف و باران در این زمان از سال وجود دارد.

 بهترین زمان سفر به آلانیا

بهترین زمان سفر به آلانیا بر اساس فستیوال ‌ها و رویدادها

آلانیا در طول سال میزبان رویدادهای بین ‌المللی بسیاری است. فستیوال ‌های هنری آلانیا این شهر را تبدیل به مقصدی جذاب برای گردشگران با هر سلیقه‌ ای کرده ‌اند. بیشتر شرکت ‌کنندگان این رویدادها ، خارجی ‌ها هستند. هر سال کنگره‌ های ملی و بین ‌المللی ، فستیوال‌ های قابل توجه هنری و فرهنگی ، رویدادهای ورزشی ، نمایشگاه‌ ها و نمایش‌ های بسیاری در آلانیا برگزار می ‌شود.

فستیوال ‌ها و رویدادهای فصل بهار

جشنواره بین ‌المللی فرهنگ و هنر آلانیا (Alanya International Culture and Art Festival)

جشنواره بین ‌المللی فرهنگ و هنر آلانیا یک فستیوال است که از سال ۲۰۰۱ هر سال در آلانیا در روزهای شنبه و یکشنبه آخر ماه می هر سال برگزار می ‌شود. از دلایل برگزاری این جشنواره ، آشنایی با فرهنگ مردمان محلی آلانیا است.

-آلانیا بهترین زمان سفر به آلانیا

فستیوال مستند آلانیا (The Alanya Documentary Festival)

اتاق بازرگانی و صنایع آلانیا از سال ۲۰۰۱ میزبان فستیوال مستند آلانیا بوده است. این فستیوال با سازماندهی انجمن سینمایی آلانیا و فیلمسازان مستند در ترکیه در ماه می هر سال برگزار می‌شود.

فستیوال‌ها و رویدادهای فصل تابستان

فستیوال هنر و گردشگری (Tourism and Arts Festival)

فستیوال هنر و گردشگری هر سال از انتهای ماه می تا ابتدای ماه ژوئن در بندر آلانیا (Alanya Harbour)، شروع فصل گردشگری را جشن می ‌گیرد. این رویداد سه روزه مملو از کنسرت ‌ها ، اجراهای رقص ، سخنرانی‌ ها و نمایشگاه ‌های صنایع دستی و هنری است.

 بهترین زمان سفر به آلانیا

فستیوال پرتقال (Portakal Festival)

هر سال در ماه ژوئن در نزدیکی اوباکوی (در استان آنتالیا) فستیوال پرتقال برگزار می ‌شود. غذا ، نوشیدنی، صنایع دستی محلی و آتش ‌بازی از نقاط جذاب این فستیوال هستند.

 

فستیوال‌ها و رویدادهای فصل پاییز

روزهای جاز آلانیا (Alanya Jazz Days)

این فستیوال که در سال ۲۰۰۲ تاسیس شده ، میزبان موسیقی ‌دانان جاز بین ‌المللی و ترکی در ۵ کنسرت رایگان است.برج قرمز (Kızıl Kule) یک برج تاریخی و خانه موزه قوم ‌شناسی و همچنین مکان برگزاری فستیوال روزهای جاز آلانیا در ماه سپتامبر و یا اکتبر است.

فستیوال جاز آلانیا ۲۰۱۸ در تاریخ یک تا ۴ اکتبر (۹ تا ۱۲ مهر ۱۳۹۷) برگزار خواهد شد.

 بهترین زمان سفر به آلانیا

مسابقات بین ‌المللی دوچرخه سواری در کوهستان (International Alanya Mountainbike Competition)

مسابقات بین ‌المللی دوچرخه سواری در کوهستان هر سال در دومین یکشنبه ماه اکتبر برگزار می ‌شود. مسیر ۱۱٫۳ کیلومتری این مسابقه از قلعه آلانیا آغاز می ‌شود.

 بهترین زمان سفر به آلانیا

ماراتن بین ‌المللی شنای آلانیا (International Alanya Swimming Marathon)

ماراتن بین ‌المللی شنای آلانیا از سال ۱۹۹۲ در ماه اکتبر در آلانیا ، درست قبل از مسابقات ورزشی سه گانه برگزار می ‌شود. مسیر ۵ کیلومتری این ماراتن از ساحل کلوئوپاترا آغاز می ‌شود و تا دور شبه جزیره ادامه می ‌یابد.

 بهترین زمان سفر به آلانیا

مسابقات ورزشی سه گانه آلانیا (Alanya Triatlon)

مسابقات ورزشی سه گانه آلانیا در ماه اکتبر هر سال برگزار می ‌شود. این مسابقات شامل یک مسیر ده کیلومتری دوی ماراتن ، یک مسیر ۴۰ کیلومتری دوچرخه سواری و یک مسیر ۱٫۵ کیلومتری شنا می ‌شوند.

-گانه بهترین زمان سفر به آلانیا

نشست بین ‌المللی مجسمه‌ های سنگی آلانیا (The International Alanya Stone Sculpture Symposium)

هر سال در ماه نوامبر ، شهرداری شهر آلانیا میزبان سمپوزیوم یا نشست بین ‌المللی مجسمه‌ های سنگی آلانیا است. این رویداد از سال ۲۰۰۴ در آلانیا در حال برگزاری است.

-سنگی بهترین زمان سفر به آلانیا

فستیوال ‌ها و رویدادهای فصل زمستان

خانه و موزه آتاتورک (Atatürk’s House Museum)

هر سال در تاریخ ۱۸ فوریه (۲۹ بهمن) ، سالگرد بازدید آتاتورک شاعر از آلانیا در این شهر جشن گرفته می ‌شود. تمرکز این جشن‌ ها در اطراف موزه و خانه آتاتورک است.

 

مطالب مرتبط:

تفریحات شهر آلانیا | قسمت اول

تفریحات شهر آلانیا | قسمت دوم

معرفی مراکز خرید آلانیا ترکیه

هتل های 4 ستاره آلانیا | قسمت اول

هتل های 4 ستاره آلانیا | قسمت دوم

معرفی رستوران های ارزان آلانیا

بهترین هتل های ارزان آلانیا | قسمت اول

بهترین هتل های ارزان آلانیا | قسمت دوم

اطلاعات و هزینه سفر به آلانیا

سوغاتی شهر آلانیا

حقایق جالب درباره آلانیا

محبوب ترین هتل های 4 ستاره آلانیا | قسمت اول

محبوب ترین هتل های 4 ستاره آلانیا | قسمت دوم

شما گردشگران عزیز می توانید با کسب اطلاع از شرایط تور زمینی آلانیا و گردشگری آلانیا  یک سفر خاطره انگیز برای خود رقم بزنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.