بهترین زمان سفر به باتومی گرجستان

بهترین زمان برای سفر به مروارید دریای سیاه گرجستان

باتومی ، پایتخت تابستانی کشور گرجستان با پس‌زمینه ‌ای از تپه‌ های مه ‌آلود در سال‌ های اخیر شاهد رشد هتل ‌ها و جاذبه ‌های جدید چون قارچ ‌ها بوده ، اما کماکان بخشی از جذابیت دلربای خود را به شکوه اصیل قرن ‌های گذشته مدیون است.

دیدنی های باتومی از جمله پارک بلوار باتومی ، موزه صنعت برادران نوبل ، کلیسای جامع مادر مقدس و باغ گیاه‌ شناسی باتومی در تمامی مواقع سال میزبان گردشگران زیادی هستند. هم ‌اکنون تور باتومی از محبوب ‌ترین تورها در میان تور گرجستان به شمار می‌ آید.

برای مسافرانی که از ترکیه می ‌آیند ، باتومی با جو آرامش ‌بخش ، مکان‌ های اقامتی متعدد ، رستوران‌ های خوب و زندگی شبانه پویا ، معرف خوبی برای گرجستان است.

آب و هوای باتومی را با اقلیم نیمه‌ گرمسیری مرطوب و ساحلی به همراه زمستان‌ های سرد بدون برف و تابستان ‌هایی با گرمای متعادل می‌ شناسند.

جاذبه های دیدنی باتومی ، گرجستان

در اواخر قرن نوزدهم باتومی به‌ عنوان پایانه غربی راه ‌آهن از باکو گسترش یافت و پس از آن ، یک پنجم تولیدات نفتی جهان در همین خط جابه ‌جا شد. یک پالایشگاه و خط لوله نیز در همان سال‌ ها توسط لودویگ نوبل (برادر آلفرد ، مخترع سوئدی دینامیت) در باتومی ساخته شدند.

این شهر به‌عنوان یک بندرگاه آزاد به سرعت تبدیل به اقامتگاه تفریحی مدرن در گوشه جنوبی امپراطوری روسیه شد. در عصر شوروی ، مرز میان باتومی و ترکیه بسته بود.نوسازی و معماری جدید ساختمان‌ های این شهر ، باتومی را تبدیل به یکی از قطب ‌های اصلی گردشگری دریای سیاه کرده است.

شاید بخواهید بدانید بهترین زمان سفر به باتومی ، اقامتگاه تفریحی در کشور سرسبز گرجستان چه زمانی از سال است؟-کابین-آرگو-Argo-Cable-Car بهترین زمان سفر به باتومی گرجستان

بهترین زمان سفر بر اساس آب و هوا

بهترین زمان سفر به باتومی بر اساس آب و هوا ، ۱۶ آوریل تا ۱۶ جولای (۲۷ فروردین تا ۲۵ تیر) و ۲۷ آگوست تا ۱۸ نوامبر (۵ شهریور تا ۲۷ آبان) است.

دمای میانگین در باتومی در زمان‌ های مختلف سال به شدت متغیر است. با توجه به رطوبت ، هوا به غیر از چند هفته بسیار سرد در زمستان ، در بیشتر سال دلپذیر است. احتمال بارش باران یا برف در تمام سال کم است. باتومی در میان دیگر مقاصد گردشگری جهانی ، از نظر آب و هوا ، نمره ۶۳ از ۱۰۰ را دارا است.

اگر به دنبال سفر در گرم ‌ترین ماه‌ های سال هستید ، در ماه آگوست ، جولای و ژوئن به این شهر بروید. گرم ‌ترین زمان سال در اواخر ماه جولای (اوایل مرداد) با دمای میانگین ۲۸٫۲ درجه سانتی ‌گراد و حداقل دمای ۲۱٫۶ درجه سانتی ‌گراد در شب‌ ها است.-و-هوا بهترین زمان سفر به باتومی گرجستان

بهترین زمان سفر بر اساس دمایی که حس می ‌کنید

حس ما از آب و هوا تنها به دمای محیط بستگی ندارد. دمای بالا در میزان رطوبت زیاد بیشتر بر ما تاثیر می ‌گذارد و دماهای پایین زمانی که بادهای قوی می ‌وزند ، سرمای بیشتری را به ما القا می ‌کنند. در حقیقت می ‌توان گفت که دمایی که ما حس می ‌کنیم ، به شدت به دو متغیر رطوبت و بادهای سرد بستگی دارد.

بهترین زمان سفر به باتومی بر اساس بارش باران یا برف

اگر به دنبال سفر در آب و هوای خشک هستید ، در ماه ‌های با احتمال بارش کم موثر (بارش موثر به بارش بیش از ۲۵٫۴ میلی ‌متر در ماه گفته می‌ شود) یعنی آوریل ، می و ژوئن به باتومی بروید. کمترین احتمال بارش باران در اواسط ماه ژانویه (اواخر دی) است.

چه زمانی می ‌توانید با بارش برف در باتومی روبه ‌رو شوید؟

گزارشات هواشناسی نشان می ‌دهند که احتمال بارش برف در ماه ژانویه به‌ خصوص در اواخر ماه و اوایل فوریه (اوایل تا اواسط بهمن) بسیار بالا است. بهترین زمان اسکی در باتومی ، روزهای آخر ماه ژانویه (اوایل بهمن) است.2b7e351c902b03c5e8386663f67b1947 بهترین زمان سفر به باتومی گرجستان

بهترین زمان سفر بر اساس رطوبت و وزش باد

باتومی دارای ماه‌ های مرطوب زیادی است. کم رطوبت ‌ترین ماه سال با رطوبت نسبی ۵۶٫۶ درصد ، ماه دسامبر و مرطوب ‌ترین ماه سال با رطوبت نسبی ۷۵٫۴ درصد ، جولای است.

وزش باد در باتومی ، معمولا متوسط است. پربادترین ماه ‌های سال ، دسامبر و سپس ژانویه و نوامبر هستند. باد ماه دسامبر با سرعت ۲۱٫۵ کیلومتر بر ساعت ، یک باد متوسط به شمار می ‌آید. ماکزیمم سرعت ثبت شده باد در باتومی در اواخر دسامبر، ۳۸ کیلومتر بر ساعت است که یک باد تازه به شمار می ‌آید.

بهترین زمان سفر بر اساس جمعیت گردشگران

شلوغ ‌ترین ماه‌ های گردشگری باتومی ، ژوئن ، جولای و می هستند. قیمت هتل‌ و بلیط هواپیما در این ماه ‌ها در حداکثر مقدار خود قرار دارند ؛ البته اگر از چند ماه قبل مکان اقامتی و پرواز مورد نظر خود را رزرو کنید ، می ‌توانید کمی هزینه‌ های خود را کاهش دهید.

خلوت‌ترین ماه گردشگری باتومی ، نوامبر است ؛ زمانی که با ارزان‌ ترین قیمت هتل‌ ها روبه‌ رو می ‌شوید.Batumi-Tourist-Destinations-in-Georgia بهترین زمان سفر به باتومی گرجستان

بهترین زمان سفر بر اساس فصول

فصل بهار: ماه‌ های مارس تا می (۱۰ اسفند تا ۱۰ خرداد)

ترکیب رطوبت و دما در فصل بهار ، منجر به آب و هوایی تقریبا سرد می ‌شود. دمای میانگین در این فصل در محدوده ۱۲٫۲ تا ۲۳٫۷ درجه سانتی ‌گراد است و هرچه که به تابستان نزدیک ‌تر می ‌شویم ، هوا گرم ‌تر می ‌شود. بارش باران با متوسط صفر روز بارش موثر در ماه در بهار ، در کمترین حالت خود است.

فصل بهار دومین زمان شلوغ گردشگری باتومی است و همین موضوع این فصل را زمانی ایده ‌آل برای گشت و گذار با حضور کم گردشگران دیگر می ‌کند.-اساس-فصول بهترین زمان سفر به باتومی گرجستان

فصل تابستان: ماه‌ های ژوئن تا آگوست (۱۱ خرداد تا ۹ شهریور)

ماه‌ های میانی سال در فصل تابستان ، میزبان آب و هوایی معتدل و به ‌صورت مطلوبی گرم هستند. این ماه ‌ها با صفر تا ۱ روز بارش موثر در ماه ، میزان بارش متوسطی را تجربه می‌ کنند.

ماه ‌های ژوئن تا آگوست ، فصل داغ گردشگری از نظر حضور گردشگران در باتومی هستند ، بنابراین ممکن است با افزایش قیمت در هزینه هتل ‌ها و پروازها روبه ‌رو شوید.-تابستان بهترین زمان سفر به باتومی گرجستان

فصل پاییز: ماه ‌های سپتامبر تا نوامبر (۱۰ شهریور تا ۹ آذر)

دمای میانگین در فصل پاییز در محدوده ۱۵٫۲ تا ۲۶٫۶ درجه سانتی‌ گراد است که با توجه به میزان رطوبت و وزش باد ، به شما احساس دلپذیری القا خواهد کرد. حدودا در هر ماه به‌ صورت میانگین صفر تا ۱ روز بارش موثر برف و یا باران وجود دارد. با توجه به آب و هوا ، پاییز از فصول خلوت گردشگری باتومی است.-پاییز بهترین زمان سفر به باتومی گرجستان

فصل زمستان: ماه ‌های دسامبر تا فوریه (۱۰ آذر تا ۹ اسفند)

هوا در فصل زمستان با دمای میانگین ۱۰٫۲ تا ۱۵٫۷ درجه سانتی ‌گراد در باتومی بسیار سرد است. به ‌صورت میانگین صفر روز بارش موثر برف و باران در این زمان از سال وجود دارد.

فصل زمستان ، فصل خلوت گرشگری باتومی است ، بنابراین قیمت هتل و بلیط هواپیما کاهش می‌ یابد.-زمستان بهترین زمان سفر به باتومی گرجستان

بهترین زمان سفر به باتومی بر اساس فستیوال‌ ها و رویدادها

فستیوال شهری باتومبا  (Batumoba)

فستیوال شهری باتومبا ، محبوب ‌ترین فستیوال در میان مردم شهر باتومی است که هر سال در اوایل پاییز برگزار می ‌شود. از برنامه ‌های مفرح این فستیوال می‌ توان به فعالیت‌ های در فضای باز از جمله رژه‌ های جشن ، اجراهای تئاتر ، کنسرت ، غرفه ‌های خیابانی ، نمایشگاه ‌ها و … اشاره کرد.-شهری-باتومبا بهترین زمان سفر به باتومی گرجستان

فستیوال بین ‌المللی تماشای پرندگان  (International Birdwatching Festival)

هر سال در ماه سپتامبر ، فستیوال بین ‌المللی تماشای پرندگان در آجارا برگزار می‌ شود. متخصصین خارجی ، داوطلبان و گردشگران از کشورهای مختلف به این منطقه می ‌آیند تا مهاجرت دسته ‌جمعی و عظیم پرندگان شکاری و دیگر گونه‌ ها در ساحل شرقی دریای سیاه را تماشا کنند.

در چارچوب این فستیوال ، سمینارها ، سخنرانی ‌ها و گشت‌ و ‌گذارهای سرگرم‌ کننده توسط متخصصین گرجستانی و خارجی در مناطق تماشای پرندگان از جمله بلوار باتومی ، بندرگاه باتومی ، پارک ملی کولختی (Kolkheti National Park) و دلتای کروکی (Chorokhi delta) برگزار می ‌شود.

تماشای پرندگان ، یکی از پرطرفدارترین مسیرهای گردشگری دوستدار محیط زیست ، پتانسیل بالایی در منطقه آجارا دارد. ساحل دریای سیاه ، به ‌خصوص در مجاورت باتومی به‌ عنوان راهروی مهاجرت شرق دریای سیاه شناخته می ‌شود.

بیش از یک میلیون پرنده شکاری از این منطقه در سال مهاجرت می ‌کنند. ساحل دریای سیاه رتبه سوم در حجم مهاجرت پرندگان در دنیا را دارا است و همین موضوع ، گردشگران و دانشمندان زیادی را از سراسر جهان به باتومی می ‌کشاند.

فستیوال بین‌ المللی تماشای پرندگان از سال ۲۰۱۲ در منطقه آجارا برگزار می ‌شود و هدف اصلی آن ، گسترش گردشگری تماشای پرندگان در آجارا و حفظ گونه مهاجر پرندگان شکاری است.-بین‌المللی-تماشای-پرندگان بهترین زمان سفر به باتومی گرجستان

فستیوال جاز دریای سیاه  (Black Sea Jazz Festival)

در لیست فستیوال‌ های بین‌ المللی ، فستیوال جاز دریای سیاه ، جایگاه خاصی دارد. این رویداد از سال ۲۰۰۷ تاکنون ، هر سال تابستان به هویت فرهنگی باتومی ، جانی تازه داده است.

به غیر از جاز ، سبک‌ های دیگر موسیقی نیز در این فستیوال به مخاطبان ارائه می‌ شود. از زمان تاسیس فستیوال جاز ، ناحیه آجارا با میزبانی از موسیقیدانان مشهور بین ‌المللی ، گروه‌ ها و هنرمندان گرجستانی و خارجی ، تبدیل به قطب فرهنگی گرجستان شده است.-جاز-دریای-سیاه بهترین زمان سفر به باتومی گرجستان

فستیوال بین ‌المللی فیلم خانه هنر باتومی (Batumi international art-house film festival)

وقتی حرف از هنر به میان می ‌آید ، به هیچ وجه نباید فستیوال بین ‌المللی فیلم خانه هنر باتومی را از دست داد. این رویداد از سال ۲۰۰۶ هر سال در فصل پاییز ، میزبان هنرمندان و علاقه‌ مندان به هنر در باتومی است.

تمرکز اصلی این رویداد بر خانه هنر و تولیدات مستقل فیلم است. هنرمندان سینمای گرجستان در این رویداد بین‌ المللی می ‌توانند با کارگردانان مشهور ، تهیه‌ کنندگان و منتقدان فیلم ملاقات کنند و تجارب خود را با آن ‌ها به اشتراک بگذارند.

دوستداران فیلم نیز در این فستیوال درست به اندازه هنرمندان لذت خواهند برد ، زیرا فیلم‌ های جدید روز دنیا در سینما ها به نمایش در می‌ آیند. سمینارها و کارگاه‌ ها نیز بخشی از فستیوال فیلم هستند که در آن ، متخصصین گرجستانی و خارجی ، کلاس و بحث ‌های خود را برگزار می‌ کنند.-بین‌المللی-فیلم-خانه-هنر-باتومی بهترین زمان سفر به باتومی گرجستان

فستیوال گردشگری روستایی گانداگانا  (Gandagana)

از سال ۲۰۱۵ ، ناحیه آجارا در ماه اکتبر هر سال میزبان فستیوال گردشگری روستایی گانداگانا است. در طول دو روز پیاپی ، میدان اروپا در باتومی میزبان محصولات و غذاهای مناطق مختلف ناحیه آجارا است. هیجان ‌انگیزترین بخش این فستیوال ، تزئینات بازار است که به بازدیدکنندگان اجازه می‌ دهد به سراسر آجارا بدون حتی ترک کردن باتومی ، سفر کنند.

امتحان کردن غذاهای شناخته ‌شده و نوشیدنی ‌های بی ‌نظیر و شرکت در کلاس‌ های آشپزی ، بخش اصلی این فستیوال هستند. اجراهای گروه ‌های موسیقی مدرن و فولکلور و مسابقات خنده ‌دار نیز از بخش‌ های جذاب گانداگانا هستند.-گردشگری-روستایی-گانداگانا بهترین زمان سفر به باتومی گرجستان

مطالب مرتبط:

مراکز خرید گرجستان

سوغاتی های معروف گرجستان

دانستنی های سفر به گرجستان

هزینه های سفر به گرجستان

رستوران های معروف باتومی گرجستان

دانستنی های جالب درباره باتومی ، گرجستان

شما گردشگران عزیز می توانید با کسب اطلاع از شرایط تور زمینی گرجستان و گردشگری گرجستان یک سفر خاطره انگیز برای خود رقم بزنید.

 
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.