تالاب صورتی رنگ ایران

 

تالاب لیپار که به تالاب صورتی نیز معروف است ، یکی از جاذبه ‌های منحصربه‌ فرد طبیعی کرانه دریای عمان است ، که فقط چهار نمونه مشابه از آن در جهان وجود دارد.
دریاچه‌ ها و تالاب ‌های بسیاری در سراسر جهان وجود دارند که از نظر زیست محیطی مامن بسیاری از گونه‌ های جانوری به شمار می ‌روند ؛ ولی بعضی از این تالاب ‌ها در اقصی نقاط جهان که شاید شمارشان به تعداد انگشتان یک دست باشند ، به دلیل رنگ خاص خود از بقیه متمایز شده ‌اند.

آب این تالاب‌ ها بنا به دلیل وجود باکتری‌ ها و پلانکتون‌ های گیاهی به رنگ شیر – توت فرنگی است و از اینرو ، برای نوشیدن به نظر مناسب می رسند ، ولی در واقعیت جزو شورترین آبگیرهای جهان هستند.

موقعیت جغرافیایی

تالاب لیپار یکی از جاذبه‌ های خاص طبیعت ایران است که به دلیل رنگ خاصی که دارد از سایر دریاچه ‌ها و تالاب‌ ها متمایز شده است. این تالاب صورتی در تنگه و دره ‌ای صخره‌ ای مشرف به کوه ، در مسیر جاده ساحلی چابهار به گواتر در ساحل دریای عمان (۱۵ کیلومتری شرق چابهار در نزدیکی روستای رمین و در مسیر جاده ساحلی چابهار- گواتر) قرار دارد.

پوشش گیاهی تالاب

رویش گونه ‌های بلوط و گزنه در آب صحنه فوق‌ العاده زیبایی خلق کرده که نمونه آن در ایران کمتر دیده می ‌شود. وجود پرندگانی چون چنگر ، فلامینگو ، کشیم ، انواع حواصیل ، طاووسکن ، باقرقره ، تیهو ، عقاب دشتی ، زیبایی این منطقه را دوچندان کرده است.

علاوه بر این در این منطقه پنبه‌ های وحشی می ‌روید که مردم منطقه از آن تشک و بالشت تهیه می‌ کنند.

-گیاهی-تالاب تالاب لیپار صورتی چابهار

کنار این تالاب دشتار قرار دارد که اهالی منطقه به آن عروس نیز می‌ گویند. دشتار در زبان بلوچی به دختران جوانی گفته می ‌شود که هنوز ازدواج نکرده ‌اند. وجه تسمیه این نامگذاری ، زیبایی منطقه و درختان سرسبز آن است.

-گیاهی-تالاب2 تالاب لیپار صورتی چابهار

اکوسیستم تالاب

 جذر و مد قرمز در چابهار ، از جمله جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان است که بازدیدکنندگان را به تعجب وا می ‌دارد. اوج زیبایی این پدیده در دره لیپار قابل مشاهده است ، جایی که به آن تالاب صورتی می‌ گویند. در مورد رنگ قرمز این پدیده که محصول فعالیت پلانکتون ‌ها است.-تالاب تالاب لیپار صورتی چابهار

وجود پلانكتون‌ های گیاهی زیاد در منطقه (۹۰ درصد پلانكتون‌ های گیاهی در این حوزه یافت می‌ شوند) ، وفور مواد آلی و معدنی كه از طریق رودخانه‌ ها و خورهای متصل به خلیج به این حوزه هدایت می ‌شوند ، باعث افزایش زیاد تولید بیولوژیكی در بعضی از فصول سال خواهد شد ؛ به طوری كه این عوامل به همراه جریانات دریایی حاصل از طوفان‌ های مونسون كه از ویژگی ‌های منحصربه‌ فرد حوزه اقیانوسی دریای عمان است ، موجب افزایش بیش از حد تعداد پلانكتون ‌های گیاهی در ماه‌ های بعد از فصل مونسون (از اواسط خرداد تا اواسط شهریور ) می ‌شود ؛ این تعداد در آذرماه به حداكثر میزان خود می ‌رسد.-تالاب2 تالاب لیپار صورتی چابهار

در ماه‌ های بهمن ، اسفند ، فروردین ، شهریور و مهر شاهد پدیده جزر و مد قرمز در منطقه خلیج گواتر هستیم كه عامل اصلی آن گونه نوكتیلوكا میلیاروس است كه در ماه ‌های بهمن ، اسفند و فروردین تعداد آن به شدت افزایش می‌ یابد. فرآیند «رد تاید» یا «كشند قرمز» از جمله فرآیند‌های بیولوژیكی در محیط‌ های آبی است كه توسط پلانكتون ‌های گیاهی به وقوع می‌ پیوندد و نقش عمده‌ ای در زنجیره‌ های غذایی و انرژی در اكوسیستم ‌های آبی دارد.

این تالاب بنا به پیشنهاد آقای دادکریم شیخ زاده از بومیان محل و از اهالی روستای دمبدف و با کمک اهالی و بودجه شخصی و حمایت وزارت نیرو با در اختیار گذاشتن دستگاه‌ های کشاورزی در سال ۱۳۶۲ خورشیدی احداث شد. این تالاب در اوایل احداث و بارندگی خوبی که در محل آن داشت توانست مدت مدیدی منطقه را سبز و پرندگان مهاجر و غیربومی را به خود جلب کند.

 

گونه ‌‌های جانوری تالاب

طی بررسی ‌های به‌ عمل آمده در منطقه ، تاكنون ۹۳ گونه پلانكتون گیاهی ، ۳۱ گروه پلانكتون جانوری ، ۶۴ گونه از انواع نرم ‌تنان ، ۸۵ گونه انواع ماهی ، ۲۴ گونه از سخت پوستان ، ۱۴ گونه مایوبنتوز و ۴۶ گونه مختلف از جلبک‌ ها در آن شناسایی شده‌ اند.-جانوری-تالاب تالاب لیپار صورتی چابهار

 

بهترین زمان سفر به چابهار

راهنمای سفر به چابهار

کوه مریخی چابهار

هزینه سفر به چابهار

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.