معرفی جاذبه های گردشگری و دیدنی شهر استانبول ترکیه | قسمت اول

 

استانبول یکی از بزرگترین شهرهای جهان است که هم مرز با اروپا و آسیاست و در طول قرن ها توسط امپراطوری ها پرورش داده شده است. سر تا سر این شهر پوشیده از فرهنگ و تاریخ است.

دیدنی ها و جاذبه های گردشگری استانبول بیشمار است ، در این مطلب با یک نگاه با محبوب ترین آنها آشنا خواهید شد.

استانبول به شهری هیجان انگیز تبدیل شده است که از سراسر جهان مسافران زیادی را جذب جاهای دیدنی وجاذبه های گردشگری خود می کند.

 

 

مسجد ایاصوفیه نماد استانبول (Aya Sofya)

مسجد ایاصوفیه یا حاجیا سوفیا یا هاگیا صوفیا یکی از مهم ‌ترین جاذبه ‌های گردشگری شهر استانبول و حتی ترکیه به ‌شمار می ‌رود که در حقیقت یکی از شاهکارهای معماری بیزانس است. ایاصوفیه کلیسای مسیحیت شرق بود که در دوره امپراطوری بیزانس به سال ۵۳۲ میلادی بنا به دستور امپراطور کنستانتین اول ساخته شد و بعد در قرن ۶ میلادی توسط جاستنیانوس مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت.

ایاصوفیه زمانی خانه پرستشی بود که در طول قرن ها به ادیان مختلف به خوبی خدمت کرد. بعد از اینکه ارتش عثمانی قسطنطنیه را فتح کردند ، این کلیسا به یک مسجد تبدیل شد و در قرن بیستم به موزه تغییر یافت. امروزه ، موزه ایاصوفیه یکی از ارزشمندترین جاهای دیدنی استانبول به حساب می آید.

hagia-sophia-ayasofya-istanbul-turkey جاذبه های دیدنی استانبول | قسمت اول

مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد (Blue Mosque)

مسجد سلطان احمد یکی از بزرگترین هدایای معماری این شخص به پایتختش بود که یکی از زیباترین مسجدهای جهان به حساب می آید. امروزه این مسجد را به نام مسجد آبی می شناسند. مسجد آبی بین سال های ۱۶۰۹ و ۱۶۱۶ ساخته شد ، بعد از اینکه ساخت مسجد به پایان رسید موجب خشم در سراسر جهان اسلام شد چون دقیقاً همانند خانه خدا در مکه ۶ مناره داشت. به همین دلیل مناره هفتم به عنوان هدیه ‌ای برای مکه ساخته شد تا به این مخالفت پایان داده شود. نام مستعار این مسجد (مسجد آبی) از دکوراسیون داخلی‌اش که شامل دهها هزار کاشی ایزنیک است ، گرفته شده است. فضای کلی و تأثیر رنگ داخلی ، مسجد را به یکی از بهترین دستاوردهای معماری دوره عثمانی تبدیل کرده است.

یکی از بهترین دیدنی های استانبول که سفر به این شهر را لذت بخش خواهد کرد قدم زدن در میان باغ هایی است که در بین مسجد آبی و موزه ایاصوفیه قرار گرفته است.

-آبی-یا-مسجد-سلطان-احمد جاذبه های دیدنی استانبول | قسمت اول

قصر توپکاپی (Topkapi Palace)

قصر توپکاپی نیز یکی از پرطرفدارترین جاهای دیدنی استانبول است که آمیخته ای از تاریخ و مناظر خیره کننده می باشد. این کاخ در ۵ کیلومتری دیوارهای سنگی توسط ۲۷ برج احاطه شده است و از دستاوردهای تاریخ عثمانی به شمار می رود. توپکاپی که تاریخش به قبل از قرن پانزدهم برمی گردد ، بر روی تپه ای مشرف به دریای مرمره استانبول ، تنگه بسفر و خلیج شاخ طلایی است.

در گذشته این کاخ مقر دولت ترکیه و محل اقامت رسمی سلطان های عثمانی بود ، اما در حال حاضر موزه ای است که بزرگترین و قدیمی ترین کاخ جهان شناخته می شود. بازدیدکنندگان می توانند نگاهی اجمالی به حرمسراها ، جایی که دولت در آن کار میکرده است ، مجموعه ای از سلاح های قدیمی که توسط سلطان ها مورد استفاده بود ، آشپزخانه های کاخ با مجموعه بزرگی از کارکنان ، و خزانه کاخ با مجموعه از جواهرات و ساعت ها داشته باشند.

-توپکاپی جاذبه های دیدنی استانبول | قسمت اول

برج گالاتا (Galata Tower)

در ارتفاع ۶۷ متری ، برج گالاتا بر فراز آسمان استانبول حکومت می کند ، بازدید از این جاذبه گردشگری استانبول به شما دیدگاهی عالی از شهر قدیمی و محیط اطرافش ارائه می دهد.

این برج سنگی که مربوط به قرون وسطی است ، به عنوان برج مسیح نیز شناخته می شود و بلندترین ساختمان در استانبول بود که در سال ۱۳۴۸ ساخته شد. هنوز هم بلندترین ساختمان استانبول است.

این برج در طی قرن ها اصلاح شده است ، در یک زمان از گالاتا به عنوان برج دیده بانی برای تشخیص آتش استفاده می شد. امروزه ، در بالاترین قسمت آن یک کافه ، رستوران و یک کلوب شبانه است که با می توان با آسانسوری که در ۹ طبقه وجود دارد به این قسمت از برج رفت و منظره ای خیره کننده از استانبول را به نظاره نشست.

-گالاتا جاذبه های دیدنی استانبول | قسمت اول

کلیسای چورا استانبول (Chora Church)

کلیسای چورا یکی از جاهای دیدنی استانبول است که کمی از نگاه توریست ها دور مانده است ، اما هریک از مسافرانی که از این کلیسا دیدن می کنند می گویند: هنر زیبای بیزانس ارزش یک بار دیدن را دارد.

موزاییک های افسانه‌ ای و نقاشی های روی دیوار زندگی عیسی و مادرش مریم را به تصویر می کشاند. بدون شک می توان این کلیسا را یکی از زیباترین آثار باقی مانده از معماری بیزانس دانست.

قدمت این کلیسا به دوران کنستانتین برمی گردد، چورا در اولین سالهایی که ساخته شد یک صومعه بود، چند قرن بعد به یک مسجد تبدیل شد، و در سال ۱۹۴۸، به یک موزه تبدیل شد.

-چورا-استانبول جاذبه های دیدنی استانبول | قسمت اول

کاخ باشکوه دلما بهچه (Dolmabahce Palace)

این کاخ یکی از توصیف نشدنی ترین جاهای دیدنی استانبول است. لوکس ، باشکوه و زیبا تنها تعداد کمی از صفت هایی است که برای توصیف کاخ دلما بهچه به کار برده می شود و حتی با کاخ ورسای قابل مقایسه است.

کاخ دلما بهچه در قرن ۱۹ با ۱۴ تن ورقه طلا ساخته شد، این کاخ پر زرق و برق ترین کاخ ترکیه است که آمیخته‌ای از معماری سنتی عثمانی و سبک های اروپایی نئوکلاسیک، باروک و روکو است.

کاخ دلما بهچه از سال ۱۸۵۶ تا ۱۹۲۴ در اختیار شش سلطان ترکیه بوده است ، همچنین بزرگترین لوستر کریستال بوهمیان جهان ، به عنوان هدیه‌ای از ملکه ویکتوریا در این کاخ قرار دارد. یکی از ویژگی های خیره کننده این کاخ این است که درست در کنار خط ساحلی بسفر ساخته شده است.

-باشکوه-دلما-بهچه جاذبه های دیدنی استانبول | قسمت اول

بازار بزرگ استانبول (Grand Bazaar)

کسانی که به استانبول سفر می کنند ، به خصوص ما ایرانی ها که عاشق خرید کردن هستیم نباید بازدید از بازار بزرگ استانبول را از دست بدهیم.

۵۰۰۰ مغازه موجود در بازار بزرگ استانبول ، این بازار را به بزرگترین بازار سرپوشیده جهان تبدیل کرده است. بیش از یک چهارم میلیون بازدیدکننده در روز از این بازار دیدن می کنند ، مواردی مثل طلا و جواهر ، فرش و قالیچه ، ادویه جات ، عتیقه جات و سرامیک هایی که با دست نقاشی شده است را در بازار بزرگ استانبول پیدا خواهید کرد.

قدمت این بازار به سال ۱۴۶۱ میلادی برمی گردد و امروزه دو مسجد ، چهار چشمه ، دو حمام یا حمام بخار ، و جواهیر بدستان (جایی که در آن کمیاب ترین و با ارزش ترین کالاها پیدا می شود) را در خود جای داده است.

اینجا جایی است که خریداران می توانند سکه های قدیمی ، طلا و جواهر با سنگ های قیمتی ، سلاح های تزئینی و مبلمان عتیقه را پیدا کنند.

-بزرگ-از-محبوب-ترین-جاهای-دیدنی-استانبول جاذبه های دیدنی استانبول | قسمت اول

آب انبار باسیلیکا (Basilica Cistern)

آب انبار باسیلیکا منابع آب ساکنان استانبول را تأمین می کند که از قرن ششم ، به دستور جاستینان اول امپراتور روم ساخته شد .

مسافرانی که از این بنا دیدن می کنند و درباره تکنولوژی ‌ای که رومیان باستان برای ساخت این آب انبار به کار گرفته اند می شنوند به شدت متعجب می شوند ، چون این تکنولوژی به زمان خودش بسیار پیشرفته بوده است.

این مخزن زیرزمینی که تنها چند قدم با مسجد آبی فاصله دارد ، در محلی از قصر سلطنتی که در قرن سوم ایجاد شده بود ، ساخته شد ، به همین دلیل به اسم قصر غرق شده شناخته می شود.

-انبار-باسیلیکا جاذبه های دیدنی استانبول | قسمت اول

میدان هیپودروم یا میدان اسب دوانی استانبول (Hippodrome)

ساخت بنای باستانی میدان هیپدروم توسط سپتیموس سوروس در سال ۲۰۳ آغاز شد و در سال ۳۳۰ توسط کنستانتین کبیر تکمیل شد.

در گذشته بیزانس برای اوقات فراقت خود از این محل استفاده می کردند و بازی های پر زرق و برق و مسابقات ارابه رانی که بیشتر شبیه به مبارزه بود در اینجا برگزار می کردند. امروزه تنها بخشی از دیواره های میدان اسب دوانی باقی مانده است.

در قسمت شمالی این مکان چشمه ای وجود دارد که در سال ۱۸۹۸ توسط امپراطور آلمان یعنی ویلیام دوم به سلطان عثمانی ارائه شد.

در سمت جنوب غربی نیز سه آثار باستانی وجود دارد: ابلیسک مصری با ۲۰ متر ارتفاع ، ستون ماری شکلی که توسط کنستانتین از دلفی به این مکان آورده شد ؛ و یک سنگ ابلیسک که روکشی از برنز طلایی داشت تا اینکه به وسیله سربازان جنگ صلیبی چهارم در سال ۱۲۰۴ به سرقت رفت.

-هیپودروم-یا-میدان-اسب-دوانی-استانبول جاذبه های دیدنی استانبول | قسمت اول

موزه باستان شناسی استانبول (Istanbul Archaeological Museum)

یکی از مهمترین جاهای دیدنی استانبول و موزه‌های ترکیه ، موزه باستان شناسی استانبول است.

این موزه در حقیقت سه موزه است: موزه باستان شناسی ، موزه شرق باستان و موزه کیوسک کاشی. مجموعه سه موزه بیش از ۱ میلیون اشیاء از تمدن های سراسر جهان را شامل می شوند.

این مجموعه در سال ۱۸۹۱ تأسیس شد ، که اولین موزه ترکیه به حساب می آمد و در زمین های قصر توپکاپی قرار داشت. زمان تأسیس موزه کیوسک کاشی سال ۱۴۷۲ میلادی است. این موزه های شامل هزاران آثار با ارزش ، از جمله تابوت اسکندر کبیر هستند.

-باستان-شناسی-استانبول جاذبه های دیدنی استانبول | قسمت اول

 

شما گردشگران عزیز می توانید با کسب اطلاع از شرایط تور زمینی استانبول و گردشگری استانبول یک سفر خاطره انگیز برای خود رقم بزنید.

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] جاذبه های دیدنی استانبول | قسمت اول […]

  2. […] جاذبه های دیدنی استانبول | قسمت اول […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.