معرفی جاذبه های گردشگری و دیدنی شهر استانبول ترکیه | قسمت دوم

 

استانبول یکی از بزرگترین شهرهای جهان است که هم مرز با اروپا و آسیاست و در طول قرن ها توسط امپراطوری ها پرورش داده شده است. سر تا سر این شهر پوشیده از فرهنگ و تاریخ است.

دیدنی ها و جاذبه های گردشگری استانبول بیشمار است ، در این مطلب با یک نگاه با محبوب ترین آنها آشنا خواهید شد.

استانبول به شهری هیجان انگیز تبدیل شده است که از سراسر جهان مسافران زیادی را جذب جاهای دیدنی وجاذبه های گردشگری خود می کند.

جاذبه های دیدنی استانبول | قسمت اول

 

خیابان استقلال و میدان تکسیم (İstiklal Caddesi and Taksim)

میدان تکسیم و خیابان استقلال در منطقه بی‌ اوغلو در قسمت اروپایی استانبول قراردارد. اگر به استانبول سفر کنید و خیابان استقلال و تکسیم را نبینید ، مثل این است که در پاریس باشید و به شانزلیزه سر نزنید ، ‍در گذشته این خیابان به نام جاده کبیر شناخته می شده است.

اما بعد از پیدایش جمهوری ترکیه در سال ۱۹۲۳ نام این منطقه به میدان تکسیم و خیابان استقلال تغییر یافت.

میدان تکسیم و خیابان استقلال مشهورترین جاهای دیدنی استانبول و شاید بتوان گفت در تمام ترکیه هستند.

دلیل معروفیت این خیابان به دلیل وجود مغازه ها ، رستوران ها ، کافه تریاها ، سینماها ، گالری های هنری  و آثار تاریخی است که در این منطقه قرار گرفته است.

در طول خیابان استقلال یک تراموای قدیمی در حال حرکت است که مسیر ۳ کیلومتر از میدان تکسیم تا انتهای خیابان استقلال را طی می کند. این  تراموا بعد از تراموای لندن ، دومین تراموای قدیمی در سرتاسر دنیا میباشد.

بسیاری از ایرانی ها ، تور استانبول را به قصد خرید از مراکز خرید استانبول انتخاب می کنند.

به همین دلیل خیابان استقلال استانبول یکی از معروفترین مراکز خرید ترکیه میباشد و برای خرید لباس در ترکیه بسیار مناسب است. در این مکان میتوان پوشاک و البسه ترک که یکی از بهترین دوخت ها را در دنیا دارند خریداری کرد. از این رو باید گفت استانبول گزینه خوبی برای خرید است.

-استقلال-و-میدان-تکسیم جاذبه های دیدنی استانبول | قسمت دوم

موزه هنر مدرن استانبول (Istanbul Modern)

سفر به استانبول تنها به جاهای دیدنی تاریخی محدود نمی شود. این گالری هنری روز به روز مجموعه گسترده تری از هنر مدرن ترکی را به نمایش می گذارد و به طور مداوم در حال تغییر است. موزه هنر استانبول با اختلاف یکی از بهترین جاهای دیدنی استانبول است، چراکه می توانید مستقیماً انگشت خود را بر روی نبض صحنه هنر معاصر ترکیه بگذارید. این موزه درست در کنار تنگه بسفر قرار دارد که از امتیازهای این مکان دیدنی به شمار می رود.

-هنر-مدرن-استانبول جاذبه های دیدنی استانبول | قسمت دوم

مسجد سلیمانیه (Suleymaniye Mosque)

هر مسافری که از مسجد سلیمانیه دیدن میکند می گوید: زیبایی و آرامش این مسجد به آنها احساسی الهام بخش از معنویت منتقل می کند. مسجد سلیمانیه بر روی تپه سوم استانبول قرار دارد، این مسجد به دستور سلطان سلیمان معروف در سال ۱۵۵۰ میلادی ساخته شد. این مسجد به معنای واقعی با شکوه است، چون ترکیبی از بهترین معماری اسلامی و بیزانس می باشد.

مسجد سلیمانیه که اکنون از معروف ترین جاهای دیدنی استانبول به شمار می رود، در طول سالها به شدت آسیب دید. از جمله در طول جنگ جهانی اول، زمانی که آتش سوزی رخ داد از باغ های اطراف آن به عنوان انبار اسلحه استفاده می شد. به همین خاطر در اواسط قرن بیستم بازسازی شد. این مسجد با چهار مناره ایجاد شد، تا نشان دهد که توسط یک سلطان ساخته شده است.

-سلیمانیه جاذبه های دیدنی استانبول | قسمت دوم

مسجد رستم پاشا (Rüstem Paşa Mosque)

شاید مسجد رستم پاشا یکی از زیباترین مساجد استانبول باشد. این مسجد جایگاه زیباترین کاشی های ایزنیک در شهر استانبول است. مطمئناً مسجد آبی باشکوه ترین مسجد استانبول است، اما در اینجا، هم در دیوارهای حیاط و هم در فضای داخلی مسجد بهترین نمونه های کاشی که با دست رنگ آمیزی شده است و به طرز باشکوهی در رنگ های آبی، قرمز و سبز نقاشی شده اند را مشاهده خواهید کرد.

-رستم-پاشا جاذبه های دیدنی استانبول | قسمت دوم

ایاصوفیه کوچک (Küçük Aya Sofya)

قبل از اینکه امپراطور یوستینیاتوس ایاصوفیه را بسازد ، مجبور بود برای اینکه ساختار بیرونی ساختمان را امتحان کند قبل از هر چیز یک مدل مینیاتوری از ایاصوفیه بسازد.

نام اصلی این مکان کلیسای سرجیوس و باکوس بود ، اما به دلیل شباهت معماری ‌اش با ایاصوفیه ، نام مستعارش ایاصوفیه کوچک شد.

در دوره عثمانی این مکان از کلیسا به مسجد تبدیل شد و هنوز هم به عنوان مسجد به کار خود ادامه می دهد. پیشنهاد می کنیم که در سفر خود به استانبول از این مکان زیبا دیدن کنید و یک لیوان چای در باغ آرامشبخش ایاصوفیه کوچک میل کنید.

ایاصوفیه کوچک هم از دیگر جاهای دیدنی استانبول است که مورد استقبال توریست ها قرار می گیرد.

-کوچک جاذبه های دیدنی استانبول | قسمت دوم

بازار ادویه استانبول (Spice Bazaar)

یکی از هیجان انگیزترین قسمت سفر به استانبول بازدید از بازار ادویه است، در این بازار می توانید انواع اقسام مواد غذایی، میوه خشک، آجیل، گیاه و مهم تر از همه ادویه جات را تهیه کنید.

بازار ادویه یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری استانبول است و بعضی روزها با گروه عظیمی از توریست هایی که با کشتی کروز به استانبول می آیند پر می شود. بهترین زمان رفتن به این بازار قبل از ساعت ۱۱ صبح یا بعد از ساعت ۴ بعدازظهر است.

در کنار این بازار یکی از جدیدترین جاهای دیدنی استانبول به نام مسجد جدید (Yeni Camii) قرار دارد که می توانید از آن هم دیدن نمایید. زمانی که در این مسجد قدم میگذارید فضای کاشی کاری که با ورقه های طلا تزئین شده است را مشاهده می کنید.

-ادویه-استانبول جاذبه های دیدنی استانبول | قسمت دوم

قلعه یدیکوله استانبول (Yedikule Fortress)

از دیگر جاهای دیدنی استانبول قلعه یدیکوله است. هرچند که این قلعه در حومه شهر قرار دارد و باید برای بازدید از آن سوار قطار شوید ، اما مطمئن باشید که ارزش یک بار دیدن را دارد.

قلعه یدیکوله در قرن پنجم توسط امپراطور تئودوسیوس دوم ساخته شد. قوس ماموت (که ساخت آن در اواخر دوره بیزانس متوقف شد) به عنوان دروازه طلایی شناخته می شود ، به همراه درب های قلعه در طلا پوشانده شده است.

قلعه یدیکوله استانبول در سال های اخیر بازسازی شد و توریست ها می توانند به راحتی به بالای قلعه رفته و از تماشای منظره عالی دریای مرمره لذت ببرند.

-یدیکوله-استانبول جاذبه های دیدنی استانبول | قسمت دوم

موزه هنرهای ترکی و اسلامی (Museum of Turkish and Islamic Arts)

این موزه که یکی از جاهای دیدنی استانبول است ، در قصر ابراهیم پاشا وزیر اعظم سلطان سلیمان قرار گرفته است. این موزه یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی استانبول برای کسانی است که به هنر اسلامی و عثمانی علاقمند هستند.

مجموعه فرشی که در این موزه به نمایش گذاشته شده است توسط کارشناسان نساجی به عنوان بهترین قالی های جهان یاد می شود. از فرش های ترکی گرفته تا قالیچه های قفقازی و ایرانی در این موزه نگهداری می شود.

همچنین سرامیک های نفیس، آثار خوشنویسی، و نمایشگاه چوب کنده کاری شده از قرن نهم تا نوزدهم، در این موزه وجود دارد.

-هنرهای-ترکی-و-اسلامی جاذبه های دیدنی استانبول | قسمت دوم

موزه پرا استانبول (Pera Museum)

یکی از دیگر از معروف ترین جاهای دیدنی استانبول موزه دوست داشتنی پرا است. موزه پرا استانبول در سال ۲۰۰۵ در منطقه پر جنب و جوش بی اوغلو بازگشایی شده و خیابان استقلال که خود مملو از فروشگاه ، گالری هنری ، کلیسا ، مسجد ، رستوران و کافه های متنوع است در نزدیکی آن قرار گرفته است.

این موزه در ساختمانی ۵ طبقه که در گذشته متعلق به هتل بریستول بوده واقع شده است. ساختمان موزه نیز جالب و دیدنی است، چرا که در سال ۱۸۹۳ ساخته شده و در طی بازسازی که بین سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ بر روی آن انجام شده نمای خارجی آن تغییر نکرده ولی فضا و دکوراسیون داخلی آن کاملاً بازسازی شده است.

موزه پرا در استانبول در واقع کلکسیونی ارزشمند از مجموعه های هنری مختلف از قبیل مجموعه نقاشی ، مجموعه ابزار اندازه گیری ، مجموعه عکس های استانبول قدیم ، مجموعه سرامیک و موزاییک است و هر چند وقت یکبار در این موزه نمایشگاه های هنری نیز برگزار می گردد . در این موزه نقاشی های زیبا و آثار هنرمندان مشهور جهان موجود می باشد که توجه گردشگران تور استانبول را به خود جلب می کند.

-پرا-استانبول جاذبه های دیدنی استانبول | قسمت دوم

اسکودار از افسانه ‌ای ترین جاهای دیدنی استانبول(Üsküdar)

اسکودار استانبول یکی از بهترین جاهای دیدنی استانبول است. شما می توانید از میان شلوغی ها وارد آب های آسیا شوید. لنج از کنار برج دختر (یا به ترکی Kiz Kulesi) می گذرد که بر جزیره کوچکی حدود ۲۰۰ متری ساحل جای گرفته است.

نام برج دختر از افسانه ای گرفته شده است که در آن شاهزاده ای توسط پدرش زندانی شده بود تا از تقدیر شومی که پیشگویی خبیث برای او در نظر گرفته بود، در امان بماند. پیشگویی این بود که او روزی بر اثر نیش یک مار بزرگ خواهد مرد!

 نکته ی جالب اینجاست که سرانجام آن شاهزاده بر اثر نیش ماری که در سبد تجهیزات پنهان شده بود، درگذشت. این برج در ابتدا، یک قلعه ی بیزانس مربوط به قرن دوازدهم بود. قدمت برج کنونی به قرن هیجدهم برمی گردد و به عنوان فانوس دریایی، دفتر گمرک و برج دیده بانی از آن استفاده می شود.

-از-افسانه‌ای-ترین-جاهای-دیدنی-استانبول جاذبه های دیدنی استانبول | قسمت دوم

شما گردشگران عزیز می توانید با کسب اطلاع از شرایط تور زمینی استانبول و گردشگری استانبول یک سفر خاطره انگیز برای خود رقم بزنید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.