جاذبه های گردشگری آدانا

 

معرفی جاذبه های گردشگری و دیدنی شهر آدانا – ترکیه

 

یکی دیگر از شهرهای محبوب توریستی کشور ترکیه ، شهر آدانا می باشد که (Adana)  ششمین استان پرجمعیت ترکیه است  و در جنوب کشور در ناحیه آناتولی قرار دارد. این شهر با صنعت پارچه و فراوری غذا سهم مهمی را در اقتصاد ترکیه دارد. آدانا قطب کشاورزی ترکیه است و حاصلخیزترین زمین های ترکیه در این شهر پیدا می شود.

 

آب و هوای مطبوع ، آثار تاریخی افسانه ای ، معماری زیبا ، غذاهای خوشمزه ، هتل های راحت و مهمان نوازی خوب این شهر را مقصدی عالی برای گذراندن تعطیلات کرده است. می خواهیم تعدادی از جاذبه های آدانا را معرفی کنیم، را همراهی کنید. اگر خاطرات خوشی را از اصفهان دارید و از دیدن این شهر لذت برده اید در آدانا دوباره این خاطرات به علت شباهت زیادش به اصفهان مرور می شوند .اماکن دیدنی آدانا برگرفته از فرهنگ مردم این شهر است و مساجد تاریخی زیادی در این شهر قرار دارد که مورد توجه گردشگران قرار می گیرد.برخی از این مکان ها را در زیر شرح داده ایم.

 

مسجد سابانجی آدانا

مسجد سابانجی یکی از مهم ترین دیدنی های آدانا است . این مسجد یکی از بزرگترین مساجد ترکیه است که در نمای بیرونی مسجد شبیه به احمد مسجد سلطان ( مسجد آبی ) در استانبول است در حالی که دکوراسیون داخلی شبیه به مسجد Selimiye  در ادرنه است.. مسجد سابانجی با عشق و احساسات زیادی ساخته شده که در طراحی داخلی و خارجی اش کاملا منعکس شده است. قدمت این مسجد به قرن ۱۶ برمی گردد و در خیابان کیزیلی در کنار تالار رمضانوقلو قرار دارد. ساخت این مسجد در سال ۱۵۱۳ آغاز و در سال ۱۵۴۱ تمام شد ، در زلزله سال ۱۹۹۸ صدماتی دید به همین دلیل در سال ۲۰۰۴ مرمت شد. و بخشی از آن گورستان ارمنی هاست  که به این دلیل برای ارمنی ها نیز اهمیت دارد. یک مدرسه قدیمی در قسمت شرقی مسجد هست که به زیبایی با معماری عثمانی طراحی شده است. مسجد دارای مناره های قابل توجه و بلندی است که ۲۸۵۰۰ نفر می توانند در آن تجمع کنند.

 

-سابانجی-آدانا جاذبه های گردشگری آدانا

 

قلعه آناوارزا آدانا

قلعه آناوارزا که در قسمت شرقی روستای دلیک کایا بالای تپه ای قرار گرفته است ، یکی از دیدنی های این شهر است. این تپه شیب تندی دارد و حدود ۱۵۰ متر ارتفاع این تپه است.از طرفی این قلعه در مجاورت دشت کیلیکیه میباشد.

قلعه شامل برجهای نظامی ، یک کلیسا و سه شبستان بوده است و در طول تاریخ دستخوش جنگ های بسیاری شده است که از جمله امپراتوری روم ، امپراطوری بیزانس ، خلافای عباسی ، جنگهای صلیبی ، پادشاهی ارمنی کیلیکیه ، پادشاهان مصر و …. بوده است. ارتفاع آن حدودا ۸ متر و طول حصار قلعه از شمال به جنوب حدودا ۱۵۰۰ متر می باشد. از شرق به غرب آن ۲۰ سنگر وجود دارد و عرض قلعه از طول آن بسیار کمتر می باشد.یک قلعه ی زیبا به نام قلعه آناوارزا آدانا واقع شده است که محل تجمع توریست هاست.

 

-آناوارزا-آدانا جاذبه های گردشگری آدانا

 

موزه باستان شناسی آدانا

یکی از قدیمی ترین موزه های ترکیه موزه باستان شناسی آدانا و یک موزه محلی Cukurova است. این موزه تشکیل شده از مجموعه بزرگ تمدن های مختلف است. در طبقه اول و باغ ، تابوت ها و ستون های مربوط به زمان باستان وجود دارد ، مقبره آشیل و مدوزا و مجسمه های آفرودیت و الهه خورشید از جمله آنها هستند.

ورودی موزه ، یک شیر بزرگ از دوره هیتی و دو مجسمه آگوستوس از Silifke / Taşucu و Uzuncaburç وجود دارد ، در طبقه دوم مجموعه ای از دوره سلجوقی و عثمانی نیز وجود دارد. طبقه همکف سالن از آثار باستانی سنگ برش است. یک تابوت از سنگ مرمر با نقوش برجسته مربوط به جنگ تروجان که به عنوان تابوت آشیل (قویترین جنگجوی یونانیان در جنگ تروا و قهرمان حماسه ایلیاد هومر) شناخته شده است ، در موزه نگهداری می شود. و با تزیینات حلقه گل ، کوزه ، عکس منجنیق ، کتیبه ، محراب و عناصر مختلف معماری به نمایش گذاشته شده است.

در سالن  انواع زیادی از یافته های مربوط به دوره عثمانی ، از جمله سفال ، چراغ نفتی ، خدایان ، الهه و مجسمه حیوانات خواهید دید. در موزه باستان شناسی آدانا جواهرات و اشیا قدیمی و گنجینه های دفن شده ، همچنین مجموعه ای از فرهنگ ها و تمدن های مختلف نیز به نمایش گذاشته شده است.

ساعت بازدید از موزه صبح 8.30 تا 12.30 و بعدازظهر ساعت 13.00 تا 17.00 می باشد.

 

-باستان-شناسی-آدانا جاذبه های گردشگری آدانا

 

پل سنگی تاشکپره آدانا

این پل قدیمی سال های سال ، با نام های مختلفی مورد دید و بازدید توریست ها بوده است که  بر روی رودخانه سیهان قرار دارد. قدمت آن چنان زیاد است که باستان شناسان هنوز ندانسته اند ساخت آن مربوط به چه دورانی است.  این پل سهم مهمی در مسیرهای تجاری تا سال 2007 داشت و یکی از قدیمی ترین پل های عبور و مرور وسایل نقلیه موتوری است ، ولی اکنون فقط برای عبور و مرور افراد است ، در حال حاضر این پل میزبان رویدادهای اجتماعی و فرهنگی است.  این پل مجاور آدانا هیلتون است ،  یک پیاده روی در سراسر آن و گرقتن چند عکس یادگاری عالی است.

در پشت کتیبه ای که در آنجا قرار دارد اینچنین آمده است : این حقیقت  Auxentius است ، این معجزه در زمان سلطنت تان اتفاق افتاده است. در جریان زمستان رودخانه ها ، به عنوان یک ستون غیرمتحرک گره خورده با فولاد ساخته شده است. تو یک جاده پهن بر روی روخانه گسترده کردی  پیش از این ، بسیاری از مردم بی تجربه  تلاش می کردند اما تلاش آنها حتی برای حرکت دادن قوزک پا در نهر کافی نبود. در اینجا شما پل استیل ابدی ساختید. حتی امواج رودخانه هم از فرماندار معروف برای این کار اطاعت می کند.” کتیبه نشان می دهد که این پل در دوران امپراتوری روم توسط معمار رومی  Auxentius ساخته شده است. این معمار یک پل دیگر در رم در سال 384 ساخته است به این دلیل است که به نام ژوستین I ذکر شده است. این پل چند بار در طول قرن ها بازسازی شده است.  طول این پل در حال حاضر 310 متر است. جاده بر روی آن است ، با قلوه سنگ هموار شده، و عرض آن 11.4 متر است. بر روی پل آثار هنری شیر در سمت شمالی و ستاره هلالی دیده می شود.

 

-سنگی-تاشکپره-آدانا جاذبه های گردشگری آدانا

 

ساعت بویوک آدانا

برج ساعت بویوک یکی از قدیمی ترین مکان های آدانا است که واقع در خیابان علی Münif ، در جنوب مسجد Ulucami  در سال ۱۸۸۲ ساخته شده است ، این برج 32 متر ارتفاع دارد و بلندترین برج ساعت در ترکیه است . در طول اشغال ترکیه توسط فرانسوی ها ، این برج آسیب دید ولی در سال 1935 بازسازی شده است. معمارهای این ساعت دو فرد ارمنی بودند. از نماد های ترکیه و آدانا است و برای توریست ها نیز شگفتی آفرین است. شایعاتی بوده است که چشمه ای در پی آن بوده است که شفابخش بوده است. در طول دوره ساخت و ساز آن ، برج ساعت های دیگری از امپراتوری عثمانی در شهرهای دیگر ساخته شد ، اما ساعت بویوک آدانا بلندترین آنها بود.

این ساعت در زندگی مردم آدانا نقش دارد. هر ساعت که می گذرد، صدای بلندی از ساعت به گوش می رسد و در اکثر بخش های آدانا شنیده می شود.  پس از ساخت برج ، مسئولان شهرستان ، ساعات کار اداری خود را با ساعت بویوک تنظیم کردند.

 

-بویوک-آدانا جاذبه های گردشگری آدانا

 

پارک آبی ماویسو آکالند

ماویسو آکالند  (Mavisu Aqualand)یک پارک آبی تفریحی لذت بخش و هیجان انگیز است که در منطقه رودخانه سیحان قرار دارد. شنا در این استخرها کاملا امن است چون غریق نجات ها همیشه در کنار استخرها مراقب این هستند ، در این پارک آبی می توانید با سرسره های آبی مختلف ، رودخانه تنبل ، استخر موج و … شور و هیجان خاصی را تجربه کنید.در این پارک آبی رستوران های زیادی هست که می توانید در آنجا غذاهای متنوع و خوشمزه شامل غذاهای دریایی و کبابی را در حالی که به موسیقی زنده گوش می دهید میل کنید.

 

-آبی-ماویسو-آکالند جاذبه های گردشگری آدانا

 

 

شما گردشگران عزیز می توانید با کسب اطلاع از شرایط تور زمینی آدانا و گردشگری آدانا یک سفر خاطره انگیز برای خود رقم بزنید.

3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.