آشنایی و معرفی بهترین جاذبه های دیدنی شهر ترابزون ترکیه | قسمت اول

 

در بین شهرهای بسیار دیدنی کشور ترکیه ، برخی از آنان چون استانبول ، آنتالیا ، آنکارا ، شهرت زیادی دارند و در زمینه ی توریست به قطب های ترکیه بدل شده اند ، اما مدتی است که شهرهای کوچک تر هم با ایجاد زیرساخت های مناسب و تبلیغات ، در حال پیمودن مسیر ترقی هستند.

یکی از این شهرها ، شهر کوچک ترابزون ، در نزدیکی دریای سیاه می باشد که زیبایی هایش سبب شدند تا علی رغم مساحت کم ، میان گردشگران شناخته و محبوب شود. با وجود نوپا بودن ترابزون در گردشگری ، مطمئن باشید که سفری آسان و جذاب را تجربه خواهید کرد ، پس اگر عازم ترکیه هستید ، حتما سری به این شهر دل انگیز بزنید.

برای اینکه هنگام بازدید از شهر ترابزون بتوانید زمانتان را بهتر مدیریت کنید و از پیش با جاذبه های شهر آشنایی داشته باشید ، فهرستی از جاذبه های برترش را برای شما فراهم آوردیم.

 

۱-  مسجد ایا صوفیه ترابزون |  Hagia Sophia Mosque

 

مسجد ایا صوفیه که اکنون به عنوان موزه ای از معماری و هنر بیزانسی شناخته می شود ، در قرن ۱۳ و دوران قدرت امپراتوری ترابزون ساخته شد ، اما بعدها با اشغال ترابزون توسط شاه محمد دوم ، پادشاه وقت دولت عثمانی ، کاربری ایا صوفیه از کلیسا به مسجد تغییر یافت. این تغییر کاربری بنا به روایات متعدد ، در یکی از سال های ۱۴۶۱ یا ۱۵۸۴ صورت گرفته است.

ایا صوفیه در طول جنگ جهانی اول نیز مورد استفاده ی نیروهای روسی قرار گرفت و برای مدت کوتاهی به عنوان بیمارستانی برای رسیدگی به مجروحان جنگی بدل گشت. اما سپس دوباره شکل مسجد به خود گرفت و تا سال ۱۹۶۴ به فعالیت خود به عنوان یک موزه ادامه داد. در این سال نقاشی های دیواری ایا صوفیه که از آثار به جای مانده ی بیزانسی بودند، کشف و بررسی شدند.

ایا صوفیه ۲۲ متر ارتفاع دارد و گنبد مرکزی آن یکی از مهم ترین ویژگی های ساختاری آن به شمار می رود.

 آدرس : شهر ترابزون ، منطقه اورتِهیسار ، محله ی فاتح ، مسجد ایا صوفیه

 

Hagia-Sophia-Mosque معرفی بهترین جاذبه های گردشگری ترابزون ترکیه | قسمت اول

 

 

۲-  عمارت آتاتورک |  Ataturk Pavilion

پس از شکل گیری جمهوری ترکیه ، مصطفی کمال پاشا ، ملقب به آتاتورک ، اقدام به سفر به شهرهای مختلف این کشور و بررسی امور و امکاناتشان کرد. هنگامی که به ترابزون رسید ، در عمارتی کلاه فرنگی ، متعلق به سال ۱۹۱۳ که در اختیار نهادهای خصوصی قرار داشت، اسکان داده شد

هم اکنون این ساختمان به موزه ای از وسائل شخصی ، عکس ها و ابزار به جای مانده از آتاتورک تبدیل گشته که در ورودی آن متن اولین سخنرانی این رئیس جمهور فقید در ترابزون ، آویخته شده است.

 آدرس : محله ی سُگوکسو ، عمارت کلاه فرنگی آتاتورک

 

trabzon1-1 معرفی بهترین جاذبه های گردشگری ترابزون ترکیه | قسمت اول

 

 

۳-  مسجد گلبهار خاتون  | Gulbahar Hatun Mosque

گلبهار خاتون مادر سلطان سلیم اول ، یکی از سلاطین حکومت عثمانی بود که مرگ فذصت نداد تا به تخت نشستن پسرش را ببیند. پسرش سلیم مسجدی با نام مادرش در سال ۱۵۱۴ بنا کرد ، تا یاد و خاطره ی وی را زنده نگاه دارد.این مسجد هم اکنون یکی از جاذبه های محبوب در شهر ترابزون است که در برخی ساعات روز کلاس های آموزش قرآن برای دانش آموزان علاقه مند در آن برپا می شود و فضای معنوی و معماری فوق العاده اش گردشگران و بازدیدکنندگان را غافلگیر می کند.

 آدرس : شهر ترابزون ، خیابان سِنول گونِس ، محله ی گلبهار خاتون ، مسجد گلبهار خاتون

 

Gulbahar-Hatun-Mosque معرفی بهترین جاذبه های گردشگری ترابزون ترکیه | قسمت اول

 

 

۴-  صومعه ی سومولا  |  Sumela Monastery

 

در ارتفاع ۱۲۰۰ متری از سطح دریا سومولا (Sumela) و برفراز دره ی آلتیندِرِه صومعه ی (Altindere)  قرار دارد. ساخت این صومعه به دستور تئودوسیوس یکم ، امپراتور روم ، در سال ۳۸۶ میلادی آغاز شد و در طول سالیان قسمت های مختلف سومولا تخریب و تعمیر شدند تا سرانجام در قرن ۱۳ میلادی، صومعه با ساخت و سازهای امپراتوری ترابزون ، شکل کنونی را به خود گرفت. آخرین بازسازی صورت گرفته جهت حفظ و نگه داری این صومعه از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ به طول انجامید.

از دیرباز به دلیل وجود نشان مریم مقدس در این صومعه ، آن را وقف این حضرت دانسته اند.

 آدرس : شهر ترابزون ، دره ی آلتیندِره ، محله ی آلتیندره ، صومعه ی سومولا

 

Sumela-Monastery معرفی بهترین جاذبه های گردشگری ترابزون ترکیه | قسمت اول

 

 

۵- موزه ی ترابزون |  Trabzon Museum

موزه ی ترابزون یک موزه باستان شناسی و قوم شناسی ترابزون ، در ساختمان کوستاکی  (Kostaki)، متعلق به یکی از شهردارهای ترابزون به همین نام می باشد. این موزه در سال های آغازین قرن بیستم توسط یک معمار ناشناس ایتالیایی ساخته شده و بسیاری از لوازم به کار رفته در آن از ایتالیا به ترابزون فرستاده شده بودند.

در بین سال های ۱۹۱۹ و ۱۹۲۳ و در خلال جنگ استقلال ترکیه ، بنای مذکور به عنوان مرکز فرماندهی شهر ترابزون مورد استفاده قرار گرفت و پس از آن کاربری های متفاوتی به خود دید تا سرانجام در سال ۲۰۰۱ تحت نام موزه ی ترابزون برای بازدید عمومی گشوده شد و حدود ۳۶۵۰ شی از دوران مختلف عصر برنزی ، عصر هلنیستی ، روم باستان و دوران بیزانسی را در خود جای داده است.

 آدرس : مرکز ترابزون ، محله ی قاضی پاشا ، خیابان زِیتینلیک ، موزه ی ترابزون

 

Trabzon-Museum معرفی بهترین جاذبه های گردشگری ترابزون ترکیه | قسمت اول

 

 

شما گردشگران عزیز می توانید با کسب اطلاع از شرایط سایر پکیج های تور زمینی ترابزون و گردشگری ترابزون یک سفر خاطره انگیز برای خود رقم بزنید.

معرفی شهر ترابزون ترکیه

معرفی هتل های ترابزون (قسمت اول)

معرفی هتل های ترابزون (قسمت دوم)

3 پاسخ

تعقیب

  1. […] جاذبه ‌های معروف گردشگری ترابزن (قسمت اول) […]

  2. […] آشنایی داشته باشید ، فهرستی از جاذبه های برترش را در قسمت قبل معرفی کردیم ، در این قسمت نیز مابقی جاذبه ها را معرفی […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.