حقایقی جالب درباره شهر استانبول ترکیه

همانطور که پیش از این گفتیم استانبول بزرگ ‌ترین و پرجمعیت‌ ترین شهر ترکیه است که با تاریخ غنی و جاذبه‌ های گردشگری بسیار زیادی که دارد ، جزء مقاصد برتر گردشگری جهان به‌ حساب می ‌آید. استانبول مرز میان آسیا و اروپا است و در گذشته پایتخت امپراطوری ‌های بزرگ جهان بود.

در ادامه با حقایق جالبی از این شهر آشنا شوید.در مورد این شهر تاریخی بهتر است بدانید:

1. استانبول با ۱۹/۹ میلیون نفر جمعیت ، یکی از پرجمعیت ترین تراک‌ های شهری اروپا است و اگر بخواهیم نسبت وسعت شهر و جمعیت را در نظر بگیریم ، استانبول به پرجمعیت ترین شهر دنیا تبدیل می ‌شود.

2. استانبول تنها شهری در جهان است که میان دو قاره قرار گرفته است.

3. استانبول پایتخت ۳ امپراطوری بزرگ روم ، عثمانی و بیزانس بود ؛ اما در حال حاضر آنکارا پایتخت این کشور است.

4. بیشترین مساجد ترکیه در استانبول قرار دارند. در این شهر ۳۱۱۳ مسجد وجود دارد که از آن جمله می ‌توان به مسجد تاریخی سلطان احمد و مسجد سلیمانیه اشاره کرد.

fa499f3e-e94a-4d23-82f4-e46284d1c0dd دانستنی های جالب درباره استانبول

5. طبق نتایج مطالعات «شاخص جهانی مستر کارت» در مورد مقاصد گردشگری جهان ، استانبول یکی از مقاصد برتر گردشگری جهان است که به‌ سرعت رشد می‌ کند.

6. «سلطان احمد» یا «شهر قدیمی» جایی است که بیشتر آثار تاریخی معروف استانبول در آن قرار دارد.

7. مسجد «ایاصوفیه» به‌عنوان یک کلیسای جامع در سال ۵۳۷ میلادی ساخته شد و بعد از سال ۱۴۵۳ در دوران حکومت عثمانی ‌ها به‌ عنوان مسجد مورد استفاده قرار گرفت.

در سال ۱۹۳۵ ، بعد از تاسیس کشور نوین ترکیه این مسجد به موزه تبدیل شد. در سال ۱۵۲۰ میلادی و قبل از اتمام کلیسای جامع «سویل» ، ایاصوفیه به مدت ۹۰۰ سال بزرگترین کلیسای جهان بود. این مکان هر ساله حدود ۳ میلیون گردشگر جذب می ‌کند.

istanbul-destination-guide-turkey دانستنی های جالب درباره استانبول

8. برخی از قدیمی ‌ترین باشگاه‌ های ورزشی ترکیه در استانبول قرار دارند که می‌ توان به باشگاه فوتبال «بشیکتاش» اشاره کرد که در سال ۱۹۰۳ به‌عنوان اولین و تنها باشگاه ترکیه تاسیس شد.

9. جزایر «پرنس» مجمع الجزایری است که از ۹ جزیره تشکیل شده و ورود اتومبیل به آن‌ ها ممنوع است و مردم برای گریز از شلوغی شهر و تفریح به آنجا می ‌روند.

10. در استانبول ۲۳۷ حمام ترک وجود دارد اما فقط ۶۰ حمام هنوز هم مورد استفاده قرار می ‌گیرد. قدیمی‌ ترین و بزرگترین حمام استانبول «Tahtakale Hamami» است که امروزه مورد استفاده قرار نمی‌ گیرد و قدمت آن مربوط به نیمه‌ ی دوم قرن ۱۵ میلادی است.kilic-ali-pasa-turkish-hamam دانستنی های جالب درباره استانبول

11. استانبول ۷ تپه دارد که روی هر کدام از آن‌ها مساجد باشکوهی ساخته شده است.

12. طبق گزارشات موسسه ‌ی «بوکینگز» ، استانبول ازنظر سرعت رشد اقتصادی در رتبه‌ ی هفتم جهان قرار دارد.سومین متروی قدیمی جهان با ۵۷۳ متر طول ، در استانبول قرار دارد. این خط در سال ۱۸۷۵ ساخته شد. اولین مترو در سال ۱۸۶۳ در لندن و دومین مترو در سال ۱۸۶۸ در نیویورک ساخته شده است.

13. بازار بزرگ استانبول کار خود را از سال ۱۴۶۱ میلادی شروع کرده است و یکی از قدیمی ‌ترین و بزرگترین بازارهای سرپوشیده‌ ی جهان است که ۶۰ راسته و ۵ هزار مغازه دارد. در روز حدود ۲۵۰ هزار تا ۴۰۰ هزار نفر از این بازار بازدید می ‌کنند.db321cb5-08cf-4d99-9e73-2cfa4b5e40a5 دانستنی های جالب درباره استانبول

14. استانبول به‌ منزله‌ ی قلب اقتصادی ، فرهنگی و تاریخی ترکیه است. مراکز تجاری و تاریخی آن در قسمت اروپایی شهر قرار گرفته ‌اند و این در حالی است که یک سوم جمعیت شهر در قسمت آسیایی آن زندگی می ‌کنند.

15. مرکز خرید «Galleria Ataköy» در استانبول در سال ۱۹۸۷ ساخته شد و پس از آن بود که نسل جدید فروشگاه‌ ها و مراکز خرید ترکیه پا گرفت.

16. اگر ترکی بلد نیستید ، بهتر است هنگام خرید قیمت را بیشتر بررسی کرده و از ماشین حساب استفاده کنید تا دچار سو تفاهم نشوید.

17. بیشترین گردشگرانی که به استانبول سفر می‌ کنند از کشورهای آلمان ، روسیه ، فرانسه ، انگلیس ، هلند ، ایتالیا و ایران به این شهر می‌ روند.8345837812_55630e8b6f_h دانستنی های جالب درباره استانبول

18. بازار «محمود پاشا» در استانبول از سال ۱۶۶۰ فعال بوده و بازار بزرگ ادویه‌ ی استانبول است.

19. در سال ۲۰۱۰ استانبول پایتخت فرهنگی اروپا بود اما تاکنون میزبانی بازی‌ های المپیک را به‌ عهده نداشته است.

20. رستوران‌ های تاریخی غذاهای دریایی استانبول شهرت جهانی دارند. محله‌ ی «Kumkapı» که در امتداد سواحل دریای مرمره قرار دارد ، به ‌تنهایی ۵۰ رستوران ماهی را در خود جای داده است. علاوه‌ بر آن بسیاری از رستوران‌ های این شهر در سواحل «تنگه ‌ی بسفر» قرار گرفته ‌اند.

21. در سال ۱۹۳۰ دولت ترکیه برای این که نام «استانبول» را میان مردم جا بیندازد ، نامه‌ هایی را که به مقصد «قسطنطنیه» فرستاده می ‌شد را ارسال نمی ‌کرد و مردم حتما باید در پاکت ‌نامه و در قسمت آدرس ، نام «استانبول» را می ‌نوشتند.-ترین-آسانسور-جهان-،-آسانسور-بیلانگ-چین دانستنی های جالب درباره استانبول

22. رمان معروف «قتل در قطار سریع السیر شرق» آگاتا کریستی ، در هتل «پرا پالاس» استانبول نوشته شده است. قطار شرق در سال‌های ۱۸۸۳ تا ۱۹۷۷ مسافت میان پاریس تا قسطنطنیه (استانبول) را می ‌پیمود.

23. بهترین زمان برای سفر به استانبول اواخر بهار یا اوایل پاییز است ؛ در این زمان‌ ها هوای شهر بسیار دلپذیر و مطبوع است و می ‌توانید در تورهای پیاده‌ روی شرکت کنید.

24. مردم محلی استانبول هنوز هم به استفاده از قلیان عادت دارند و در زندگی آن‌ ها جایگاه ویژه ‌ای دارد.

25. در دوران حکومت عثمانی ‌ها در سطح شهر استانبول ۱۴۰۰ توالت عمومی وجود داشت ؛ این در حالی است که در آن زمان ، در اروپا خبری از توالت‌ های عمومی نبود.

26. اگرچه در استانبول رانندگان تاکسی با صمیمیت و صادقانه با مسافران برخورد می ‌کنند اما زیاد انگلیسی بلد نیستند ؛ بهتر است هنگام سوار شدن به تاکسی مقصد مورد نظرتان را روی کاغذ بنویسید.taxistanbul دانستنی های جالب درباره استانبول

27. تاریخ و مکان ‌های تاریخی در استانبول به‌ خوبی حفظ شده ‌اند و این امکان را به بازدیدکنندگان می‌ دهند تا با سفر به این شهر به گذشته سفر کنند و تاریخ ۱۶ قرن و امپراطوری‌ های بزرگ جهان را به چشم ببینند.

28. رودخانه‌ ی شهری «شاخ طلایی» (The Golden Horn) جایی است که قسمت اروپایی استانبول را از قسمت آسیایی آن جدا می ‌کند.

29. برج «گالاتا» در سال ۱۳۴۸ برای نگهداری زندانیان ساخته شد و امروزه با چشم ‌انداز بسیار زیبایی با زاویه ‌ی ۳۶۰ درجه ‌ای شهر را به نمایش گذاشته است.9596d289-2725-4418-98c8-06be4e6c21d9 دانستنی های جالب درباره استانبول

30. در استانبول و در ساعات اوج تردد ، ترافیک سنگینی در شهر حاکم می ‌شود و به‌ همین دلیل اکثر راننده ‌های تاکسی از شما می ‌خواهند به‌ جای نشستن و منتظر شدن در ترافیک ، در نزدیکی مقصد خود پیاده‌ شوید ؛ پس بهتر است یک نقشه همراه خود داشته باشید تا به ‌راحتی مقصدتان را پیدا کنید.

31. استانبول توسط دریا احاطه شده و رود شهری «بسفر» از میان شهر می گذرد. در قسمت اروپایی شهر کاخ ‌ها ، ویلاها و پارک‌ های بسیار زیبا و مجلل وجود دارد اما در قسمت آسیایی خانه‌ های در محله ‌های مسکونی قدیمی و دوست‌ داشتنی قرار دارند.

32. استانبول در گذشته چند اسم مختلف داشت: بیزانس ، قسطنطنیه ، استامبول و تساریگراد.26bc631b-18a5-403a-8e61-e2bdc1449010 دانستنی های جالب درباره استانبول

 

 

مطالب مرتبط:

 

آشنایی با شهر استانبول

جاذبه های دیدنی استانبول | قسمت اول

جاذبه های دیدنی استانبول | قسمت دوم

فعالیت های جذاب محله‌ ی تونل استانبول

راهنما و هزینه ی سفر به استانبول

سوغات های معروف استانبول

هتل های ارزان استانبول | قسمت اول

هتل های ارزان استانبول | قسمت دوم

معروف ترین اوت لت های استانبول

بهترین کافه های استانبول | قسمت اول

بهترین کافه های استانبول | قسمت دوم

شما گردشگران عزیز می توانید با کسب اطلاع از شرایط تور زمینی استانبول و گردشگری استانبول یک سفر خاطره انگیز برای خود رقم بزنید.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.