دانستنی های جالب جزیره قشم

حقایقی جذاب درباره جزیره قشم که باید بدانید

جزیره‌ ی قشم به عنوان بزرگ ‌ترین جزیره‌ ی ایران در خلیج فارس واقع شده است. قشم بزرگ ‌ترین جزیره در آب‌ های خلیج فارس است که متعلق به استان هرمزگان است. همیشه صحبت از زیبایی ‌ها و ویژگی ‌های منحصر به فرد این جزیره را به وفور شنیده ‌ایم. جاذبه‌ های بیشمار این جزیره‌ ، قشم را به یکی از مقاصد گردشگری مهم در ایران تبدیل کرده است.

توجه شما را به نکات جالبی از این سرزمین افسانه ‌ای جلب می ‌کنیم.

1-قشم بزرگ ‌ترین جزیره‌ ی خلیج فارس است که در تنگه‌ ی هرمز قرار دارد و از دیرباز متعلق به ایران بوده است.

2-مساحت جزیره‌ی قشم ۱۴۹۱ کیلومترمربع است که ۲/۵ برابر دومین جزیره‌ ی بزرگ خلیج فارس یعنی بحرین است.

3-وسعت جزیره‌ ی قشم از ۲۲ کشور در جهان بزرگ ‌تر است.

4-نام قدیم این جزیره در دوران ساسانیان ، «ابرکان» بود که به معنی «جزیره‌ ی بزرگ» است.1-2 دانستنی های جالب جزیره قشم

5-از دوره‌ ی صفوى به اين سو ، از اين جزيره با نام «قشم» يا به گويش سواحل ‌نشينان «کشم» ، در منابع جغرافيايى و تاريخى ياد کرده ‌اند.

6-زبان اصلی مردم قشم ، مانند تمام مردم ساکن بنادر و سواحل جنوب کشور و دیگر جزایر ، فارسی است. لهجه ‌ی محلی و متداول مردم قشم در شهرها و روستاهای آن تقریباً یکسان است. به ‌طور کلی باید گفت زبان محلی قشمی ، آمیخته ‌ای از زبان‌ های عربی ، فارسی ، بندری ، هندی و انگلیسی است.

7-در سال ۱۳۸۲ بود که کليه‌ ی اراضى جزیره قشم به منطقه‌ ی آزاد تبدیل شد و سازمان منطقه‌ ی آزاد مسئول اداره کردن آن شد.

8-از سال ۱۳۸۵ شمسی ، قشم به سه بخش مرکزی ، بخش شهاب و بخش هرمز تقسیم شد. همچنین این جزیره طبق آخرین تقسیمات کشور شامل ۶۹ شهر و روستا است.2-1 دانستنی های جالب جزیره قشم

9-دمای متوسط جزیره‌ ی قشم حدود ۲۶ درجه ‌ی سانتی ‌گراد ، با متوسط حداکثر و حداقل دمای روزانه‌ ی ۳۳ و ۱۸ درجه‌ ی سانتی‌گراد است.

10-گرم ‌ترین زمان ها در این جزیره ، ۱۰ تیر تا ۱۰ شهریور و سردترین ماه ‌ها دی و بهمن است. در جزیره‌ ی قشم حداکثر و حداقل دمای مطلق ۴۶ و ۱۶ درجه‌ ی سانتی ‌گراد به ثبت رسیده‌ است.

11-متوسط بارندگى حدود ۱۵۵ ميلى‌ متر با ميانگين حدود ۱۳ روز بارندگى در سال و به ‌طور عمده در فاصله ‌ی ماه‌ هاى آبان تا فروردين است.

12-شدیدترین زلزله ‌ای که در این جزیره رخ داد ، در سال ۱۳۸۴ بود که به بزرگی ۶/۴ ریشتر در فاصله‌ ی ۱۹ کیلومتری بندر «درگهان» اتفاق افتاد.3-1 دانستنی های جالب جزیره قشم

13-حدود ۱۲ هزار اصله نخل در ۸۹۰ هکتار از اراضى قشم وجود دارد. کشت نخل در اين جزيره از سابقه‌ اى طولانى برخوردار است. بالغ بر ۲۰ نوع مختلف خرما از نخل ‌هاى جزيره‌ ی قشم برداشت مى ‌شود.

14-چشمه‌ های جزیره‌ ی قشم که به‌ طور پراکنده در همه جای جزیره وجود دارند ، فاقد آب شیرین بوده و عمدتا شور هستند.4-1 دانستنی های جالب جزیره قشم

15-اولین و مهم ‌ترین جامعه‌ ی گیاهی جزیره ، جنگل ‌های حرا هستند که بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر مربع از جزیره را به خود اختصاص داده ‌اند.5-1 دانستنی های جالب جزیره قشم

16- پارک کروکوديل قشم به عنوان اولين مرکز پرورش و نگهداری کروکوديل تمساح در خاورميانه ، در سال ۱۳۸۹ در این جزیره راه ‌اندازی شد.

17- اولین ژئوپارک کشور نیز در جزیره ‌ی قشم واقع شده است. ژئوپارک منطقه‌ اى است که چندين پديده بارز زمين‌ شناسى در محدوده آن قرار گرفته باشد. همچنین ممکن است علاوه بر پديده‌ هاى زمين ‌شناسى از آثار تاريخى ، بوم‌ شناسى ، باستان ‌شناسى و ميراث فرهنگى و طبيعى ديگر برخوردار باشد.6-1 دانستنی های جالب جزیره قشم

18-در جزیره‌ ی قشم معادن گوناگونی از قبیل نمک ، خاک سرخ و گاز وجود دارد که به ویژه در گذشته سبب رونق تجاری این جزیره بوده است و قسمتی از مشاغل جزیره نشینان را تامین می ‌کرده است.

19-صیادان جزیره‌ ی قشم آخرین روز تیرماه هر سال را «نوروز صیاد» می ‌نامند كه اولین روز از فصل گرما است. در نوروز صیاد ، هیچ ‌یک از صیادان قشمی ماهی و موجود آبزی دیگری را صید نمی ‌كنند و از خوردن هر گونه آبزی‌ امتناع می ‌كنند.

20-لنج‌ سازی از قدیمی ‌ترین صنایع بومی مردم قشم در استان هرمزگان است.7-1 دانستنی های جالب جزیره قشم

21-مدرسه ‌ی دينى آل کمال قشم که به اختصار کمالى ناميده مى‌ شود ، قدمتی ۳۰۰ ساله در تدریس مسائل دینی و فقه اسلامی دارد.

22-دانشگاه ‌های جزیره‌ قشم در چندین سال اخیر توسعه‌ ی چشم ‌گیری داشته ‌اند. این دانشگاه‌ ها عبارت ‌اند از: دانشگاه آزاد اسلامی ، موسسه آموزش عالی قشم که با همکاری دانشگاه کارلتون کانادا است ، دانشگاه پیام نور ، دانشگاه علمی کاربردی صنعت آب و برق ، واحد بین الملل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه علوم پزشکی تهران واحد بین الملل.

23-جزيره‌ ی قشم به عنوان يكی از قطب‌ های ورزش استان هرمزگان بيش از ۵۰ باشگاه و دسته‌ های ورزشی دارد که زیر نظر ۱۲۰ مربی مشغول به فعالیت هستند.8-1 دانستنی های جالب جزیره قشم

24-موسیقی سنتی «عضوا» از قدیم در قشم مرسوم بوده است. مردم با این موسیقی عروس و داماد را به خانه مشایعت مى‌ کنند. عضوا معمولا در ساعات آخر جشن عروسى از جلوی بازار آغاز شده و به منزل عروس ختم مى ‌شود. اجراکنندگان این موسیقی سنتی به همراه داماد این مسیر را پیاده طى مى‌ کنند.

25-در انتها جالب است بدانید که فیلم سینمایی «اژدها وارد می‌ شود» در جزیره ‌ی قشم فیلمبرداری شده است. بیشتر لوکیشن ‌های فیلم در روستای «چاهکوه» قرار دارد. شاید زیباترین لوکیشن فیلم را بتوان دره‌ ی چاهکوه قشم دانست.

9-1 دانستنی های جالب جزیره قشم

مطالب مرتبط:

جاذبه های دیدنی جزیره قشم | قسمت اول

جاذبه های دیدنی جزیره قشم | قسمت دوم

معروف ترین هتل های جزیره قشم

سوغاتی های جزیره قشم

هزینه های سفر به قشم

دره ستارگان جزیره قشم

غذاهای معروف محلی جزیره قشم

چه زمانی به قشم سفر کنیم؟

شما گردشگران عزیز می توانید با کسب اطلاع از شرایط تور قشم و گردشگری قشم یک سفر خاطره انگیز برای خود رقم بزنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.