معرفی و راهنمای سفر به گرجستان

کشور گرجستان در منطقه ‌ی قفقاز قرار دارد و پایتخت آن شهر زیبای تفلیس است. برای آشنایی بیشتر با این کشور دیدنی، در ادامه با همسفر باشید.

 گرجستان یکی از کشورهای اروپای شرقی است ، این کشور در سواحل دریای سیاه قرار گرفته و مرز بین اروپا و آسیا را تشکیل می ‌دهد.

کشور گرجستان با وجود وسعت کمی که دارد ، تنوع آب و هوا و جاذبه ‌های طبیعی آن قابل توجه است ؛ از کوه ‌های سربه‌ فلک کشیده با آب‌ و‌هوای کوهستانی تا مناطق ساحلی دریای سیاه و دره ‌های سرسبز.

گرجستان کشوری است به سرعت در حال توسعه که از اواسط دهه ‌ی ۲۰۰۰ میلادی ، صنعت گردشگری این کشور شروع به گسترش یافتن کرده است و زیرساخت ‌های گردشگری در این کشور در حال افزایش و بهبود هستند.

به نحوی که روز به روز بر تعداد گردشگران این کشور زیبا افزوده می‌ شود. تور گرجستان یکی از تورهای محبوب خارجی برای ایرانیان هم هست و بسیاری از ایرانیانی که قصد دارند در تعطیلات خود سفرهای خارجی را امتحان کنند ، گرجستان را انتخاب می ‌کنند.

صومعه‌ ها و کلیساهای دیدنی ، کوه ‌های سر به فلک ‌کشیده ، غذاهای لذیذ و اهالی مهربان و مهمان ‌نواز از جمله عوامل جذب گردشگر این کشور کوچک و تاریخی می باشد و موجب شده تا گرجستان به مقصدی ایده ‌آل برای سفرهای خارجی تبدیل شود.

dfa7b2c6-6dde-4d30-a199-f1ccd13798eb دانستنی های سفر به گرجستان

اطلاعات ضروری

اختلاف ساعت با تهران: گرجستان در منطقه‌ ی زمانی GMT +4  قرار گرفته و نیم ساعت از تهران جلوتر است.

زبان رسمی:زبان گرجی

واحد پول:لاری (ლ) (GEL)

نوع برق شهری:برق شهری در گرجستان ۲۲۰ ولت و ۵۰ هرتز است و دوشاخه‌ها و پریزها از نوع C  هستند که در ادامه تصویر آن را مشاهده می‌کنید:

b835967e-cb41-4503-a1b1-b4533de200b1 دانستنی های سفر به گرجستان

کد کشور: +۹۹۵

شماره‌ های اضطراری: شماره اضطراری سراسری برای تماس با پلیس ، آتش ‌نشانی و آمبولانس در گرجستان ، ۱۱۲ است.

جهت رانندگی:راست

فرودگاه‌ های بین ‌المللی:

فرودگاه بین ‌المللی باتومی

فرودگاه بین ‌المللی تفلیس

وضعیت آب ‌و‌ هوایی

آب ‌وهوای گرجستان از سمت غرب تحت تاثیر آب ‌و‌هوای نیمه ‌گرمسیری و از سمت شرق تحت تاثیر آب‌ و‌هوای قاره ‌ای است.منطقه‌ ی کوهستانی قفقاز بزرگ مانع از ورود هوای سرد از سمت شمال می ‌شود.

آب ‌و‌هوای گرم و مرطوب ناشی از مجاورت دریای سیاه در نواحی کم‌ ارتفاع ساحلی مشاهده می ‌شود. ارتفاع از سطح دریا و فاصله تا دریای سیاه ، تفاوت آب ‌و‌هوایی را در مناطق مختلف ایجاد می ‌کند.

در سواحل دریای سیاه ، از آبخاز تا مرز ترکیه و در منطقه ‌ای به نام زمین ‌های پست کولخیس ، آب‌ و‌هوای نیمه ‌گرمسیری غالب است. در این مناطق رطوبت و میزان بارندگی بسیار بالا است. بندر باتومی در دریای سیاه ، سالانه ۲۵۰۰ میلیمتر بارندگی دارد.

انواع مختلفی از درختان نخل در این منطقه رشد می ‌کنند. میانگین دمای هوا در فصل زمستان در این مناطق ۵ درجه سانتی ‌گراد و در تابستان ۲۲ درجه سانتی‌ گراد است.

دشت‌ های شرقی گرجستان ، به دلیل وجود کوهستان ، از تاثیر دریای سیاه حفظ شده ‌اند و آب ‌و‌هوای قاره ‌ای در آنها غالب است. میانگین دمای هوا در تابستان ۲۰ تا ۲۴ درجه سانتی ‌گراد و در زمستان ۲ تا ۴ درجه سانتی‌ گراد است. میزان رطوبت کمتر است و بارش باران سالانه ۵۰۰ تا ۸۰۰ میلی ‌متر است.

مناطق مرتفع در غرب و شرق و مناطق نیمه خشک در جنوب شرقی گرجستان ، اندکی تفاوت آب‌ و‌هوایی با سایر بخش‌ ها دارند.

8615e926-d6b5-452d-843f-37aaf0a19b89 دانستنی های سفر به گرجستان

بهترین زمان برای سفر

به طور کلی گرجستان مقصدی است چهار فصل ، در واقع می ‌توان گفت فصل پرگردشگر و کم ‌گردشگر در مقایسه با دیگر کشورهای توریستی ، در گرجستان وجود ندارد و در تمام طول سال می ‌توان به این کشور دیدنی سفر کرد.

با توجه به موقعیت و تنوع جغرافیایی که دارد ، آب ‌و‌هوای متفاوتی دارد که بیشتر نیمه گرمسیری است.

اما اگر بخواهید بیشترین لذت را از جاذبه ‌های گردشگری و دیدنی‌ های این کشور ببرید ، می ‌توانید با توجه به فصل ، زمان سفر خود را انتخاب کنید.

فصل بهار یعنی از ماه مارس تا مه ، بهترین زمان برای سفر است. در این فصل ، هوا زیاد گرم و خیلی سرد نیست. در ماه‌ های آخر بهار احتمال بارندگی بیشتر است. بنابراین در کنار سایر لوازمی که می ‌برید ، چتر و بارانی را فراموش نکنید.

میانگین دمای هوای گرجستان در فصل تابستان یعنی از ژوئن تا آگوست ، بین ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتیگراد است. بیشتر تفرجگاه ‌های گرجستان در این فصل پر از گردشگر هستند. فراموش نکنید که رطوبت هوا به خصوص در نواحی ساحلی بسیار زیاد است و شاید برای کسانی که به آب ‌وهوای گرمسیری عادت ندارند ، ناراحت‌ کننده باشد.

در فصل پاییز نیز گرجستان بسیار دیدنی است ، درختان هزاررنگ ، بارش باران و زمین‌ های پوشیده ‌از جنگل‌ های قرمز و نارنجی از جذابیت‌های گرجستان در فصل پاییز هستند. برای سفر در فصل پاییز حتما بارانی و چتر همراه ببرید.

زمستان در گرجستان بسیار سرد است ، یعنی از ماه دسامبر تا فوریه که دمای هوا بین ۲ تا ۶ درجه سانتی ‌گراد است که شب‌ ها این مقدار به زیر صفر هم می ‌رسد. بارش برف در این فصل باعث می ‌شود که گرجستان در زمستان مقصد مناسبی برای دوستداران ورزش‌های زمستانی و اسکی باشد.

7092789b-2755-4e3e-98fc-c370c4e1649a دانستنی های سفر به گرجستان

هزینه های سفر

هزینه ‌ی اماکن اقامتی

پیدا کردن مکانی برای اقامت در گرجستان کار سختی نیست و بسیار راحت است. با قیمت ‌های مختلف می ‌توانید یک اقامتگاه مناسب در گرجستان پیدا کنید. استفاده از سرویس AirBnB  برای کرایه‌ ی آپارتمان و اتاق اشتراکی در این کشور رواج دارد.

اقامت در هاستل ‌های خوب با صبحانه رایگان ، شبی ۷۰ لاری هزینه دارد. با پرداخت شبی ۴۰۰ لاری می ‌توانید در هتل‌ های خوب اقامت کنید.هزینه ‌ی اقامت در هتل ‌های معمولی از ۱۰۰ لاری شروع می‌ شود.

23741624 دانستنی های سفر به گرجستان

حمل و نقل عمومی

برای رفت و آمد بین شهرها ، می‌توانید از قطار و مینی ‌بوس ‌هایی تحت عنوان marshrutka  استفاده کنید. برای کاهش هزینه ‌های خود در صورتی که گروهی سفر می ‌کنید ، می ‌توانید وسایل حمل و نقل اختصاصی کرایه کنید. هزینه ‌ی مینی ‌بوس ‌ها برای سفرهای بین شهری بین ۱۰ تا ۲۵ لاری و برای سفرهای داخل شهری کمتر از  ۷ لاری است.

batumi دانستنی های سفر به گرجستان

هزینه ‌ی غذا

 در این کشور انتخاب‌ های زیادی برای غذا خوردن دارید ، از این رو گرجستان به خاطر غذاهای لذیذش شهرت دارد. هم رستوران ‌های کوچک و بزرگ با قیمت‌ های مختلف و هم غذاخوری ‌های خیابانی که معمولا غذاهای ارزان‌ تری دارند.

غذا و نوشیدنی در گرجستان در مجموع  قیمت‌ های مقرون‌ به‌ صرفه ‌ای دارد و یکی از جذاب ‌ترین بخش‌ های سفر شما ، امتحان کردن طعم متفاوت و فراموش نشدنی آنها است. با پرداخت ۱۹ لاری می ‌توانید در رستوران ‌های معمولی برای وعده ‌ی ناهار غذا بخورید. فست فودها مثل مک دونالد در حدود ۱۱ لاری هزینه دارند.

c279afba116055eb35959dbc551de198e8f7f533.width-1920 دانستنی های سفر به گرجستان

 

شما گردشگران عزیز می توانید با کسب اطلاع از شرایط تور زمینی گرجستان و گردشگری گرجستان یک سفر خاطره انگیز برای خود رقم بزنید.

 
6 پاسخ

تعقیب

  1. […] دانستنی های سفر به گرجستان […]

  2. […] دانستنی های سفر به گرجستان […]

  3. […] دانستنی های سفر به گرجستان […]

  4. […] دانستنی های سفر به گرجستان […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.