دریاچه وان ترکیه

آشنایی مختصر با بزرگترین دریاچه ترکیه ، دریاچه وان

 

 

اگرچه شهر وان ، شهر بسیار کوچکی است اما به دلیل موقعیت جغرافیایی که در نزدیکی مرز ایران و ترکیه دارد ،  بسیار مورد توجه مسافران و گردشگران ایرانی است. یکی از جاذبه های اصلی این شهر کوچک، دریاچه وان است. دریاچه ای وسیع که با تاریخ و زیبایی محض احاطه شده و مسافران و گردشگران زیادی را میزبانی می کند.

ابتدا به شهر وان که برسید ، کافی است مسیر کمی را طی کنید تا خود را به ساحل زیبای دریاچه وان برسانید. آنوقت شما درست در کنار بزرگ ترین دریاچه کشور ترکیه ایستاده اید که سالانه گردشگران و مسافران زیادی را به خود می خواند تا دلبری و شکوهش را به تماشا بایستند.

 

AkdamarAdasiTusba-Colour دریاچه وان ترکیه

 

دریاچه وان وسعتی در حدود ۳,۷۵۵ کیلومتر مربع را می پوشاند و در اطراف با شهرها و روستاهای مختلفی احاطه شده است. این دریاچه در شرق ترکیه بوده و در نزدیکی شهر وان قرار گرفته و در نتیجه فاصله بسیار کمی با مرز ایران و ترکیه دارد.  در اطراف آن ، کوه های بلند و سر به فلک کشیده ای می بینید که ارتفاعی نزدیک ۱۳۰۰ متر دارند و جریان های کوچک آنها به همراه باران ، آب دریاچه را تأمین می کنند. 

در دریاچه جذاب وان ماهی هایی می بینید که هیچ جای دیگری در ترکیه نخواهید دید و تنها در این دریاچه زنده خواهند ماند. کمی که در اطرافش گشت و گذار کنید ، می توانید با قایق به درون جزایر آن هم بروید و به جست و جو و گردش بپردازید. دیدنی های باستانی و بقایای تاریخی در این جزایر انتظار شما را می کشند و می توانید گردشی بدیع از تاریخ و طبیعت را رقم بزنید.

 

دریاچه وان عمقی در حدود ۱۷۱ تا ۴۰۰ متر دارد و ۱,۶۴۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است ، همچنین شکلی مثلثی دارد و می توان گفت بخش غربی دریاچه عمیق تر و عمقش نزدیک ۴۵۱ متر ارزیابی شده و بخش های شرقی دریاچه نیز کم عمق تر می باشند. جالب است بدانید که آب دریاچه وان به شدت قلیایی است و پی اِچی در حدود ۹.۷ تا ۹.۸ داشته و درصد بالایی از سدیم کربنات و دیگر نمک ها در آن به چشم می خورند. با این وضعیت ، آب دریاچه چندان در کشاورزی و موارد آشامیدنی قابل استفاده نیست اما برای مصارف دیگر چون ساخت پاک کننده ها کاربرد دارد ، بنابراین سدیم کربنات و دیگر نمک های دریاچه را با تبخیر استخراج می کنند و در صنعت استفاده می شوند.

 

 

van-lake6-1 دریاچه وان ترکیه

 

چرا سفر و بازدید از دریاچه وان ؟

–  بزرگ ترین دریاچه کشور ترکیه و دومین دریاچه بزرگ خاورمیانه است.

–  به ایران بسیار نزدیک است و در چند روز می توانید به گردش و بازدید از آن بروید.

–  می توانید در جزایر کوچک درون این جزایر طبیعت گردی کنید.

–  محلی مناسب برای شنا و آبتنی است. 

–  می توانید در اطراف این دریاچه زیبا و مناظرش به گشت و گذار و کوهنوردی بپردازید.

 

درست است که این دریاچه در ارتفاعی بالا قرار داشته و در زمستان ها نیز آب و هوای بسیار سردی دارد ، اما غلظت بالای نمک آن از یخ زدن آب دریاچه جلوگیری می کند و تنها برخی از نقاط کم عمق شمالی منجمد می شود. در نتیجه وان به مکانی محبوب و مناسب برای شنا و آب تنی در نظر گرفته می شود.

 

تفریحات دریاچه وان:

۱- شنا و آب تنی

۲- قایق سواری

۳- ماهی گیری و تماشای ماهی ها

۴- جزیره گردی

۵- عکاسی

 

Isa-Bostan دریاچه وان ترکیه

 

دریاچه وان سالانه میزبان جشنواره ها و مسابقات ورزشی مختلفی است که از آن جمله می توان به ورزش های آبی و مسابقات قایق سواری اشاره کرد.

ملزومات مورد نیاز برای سفر به دریاچه وان:

لباس شنا

کرم ضد آفتاب

عینک دودی

کلاه آفتاب گیر

لباس گرم کافی ، برای اقامت در شب

کفش مناسب طبیعت گردی

چادر برای کمپینگ

و …

 

 

 

erhan-akkaya دریاچه وان ترکیه

 

جاذبه های اطراف دریاچه وان:

 

۱- جزیره آکدامار

* کلیسای صلیب مقدس

۲- جزیره آدیر

۳- دیگر جزایر وان

۴- شهر احلات | Ahlat

۵- موزه احلات | Ahlat Museum

۶- کلیسای آلتینساج | Altinsaç Kİlİsesİ

۷- گورستان گواش | Gevaş Cemetery

 

75292altinsac-1 دریاچه وان ترکیه

 

چه زمانی به دریاچه وان سفر کنیم ؟!
با توجه به منطقه دریاچه وان که دارای اقلیم قاره ای و خشک است اختلاف دمای شب و رزو زیاد است. دمای تابستان در بین 22 تا 25 و در زمستان بین 3- و 12- است. در واقع بهترین وقت سفر به وان ترکیه برای بازدید از دریاچه وان 6 ماهه اول سال است. 

البته وجود دریاچه وان باعث تلطیف هوا می شود و دمای هوای شهر وان را در بخش ساحلی و در روزهای گرم تابستان و روزهای سرد زمستان تعدیل می کند. با این وجود خوب است بدانید که تفاوت دمای شب و روز در این منطقه نسبتا زیاد است و باید برای شب های سرد آماده باشید.

از آن جا که شهر وان درست در کنار این دریاچه زیبا قرار دارد، بنابراین برای اقامت خود می توانید روی هتل ها و مهمان خانه های این شهر کوچک حساب کنید.

در اطراف دریاچه وان شهرهای دیگری چون تاتوان، ادرمیت و ارجیش نیز به چشم می خورند که می توانید در آن ها نیز اقامت کنید. البته اگر ساکن ایران هستید و از ایران به سوی دریاچه وان می روید، اقامت در شهر وان برای شما راحت تر و در دسترس تر خواهد بود.

 

armenische-katastrophe دریاچه وان ترکیه

 

 

شما گردشگران عزیز می توانید با کسب اطلاع از شرایط سایر پکیج های  تور زمینی وان و گردشگری وان ، یک سفر خاطره انگیز برای خود رقم بزنید.

 

همچنین بخوانید:

معرفی کلی و آشنایی با شهر وان

جاذبه ‌های معروف گردشگری وان (قسمت اول)

جاذبه ‌های معروف گردشگری وان (قسمت دوم)

معرفی بهترین مراکز خرید وان

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] زیبا و پر از اثر تاریخی است ، این شهر از شمال غرب به دریاچه وان و از شرق به کوه‌ های سیاه کوه و ارک و از جنوب به کوه […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.