چند دلیل که شما را قانع می کند تا به قشم سفر کنید

 

طبیعت بکر ، فرهنگ غنی ، حیات ‌وحش و حیات دریایی ، اقامت ارزان ، نزدیکی به سایر جزایر خلیج فارس و… جزیره‌ی قشم را به مقصدی ایده‌آل برای هر گردشگری تبدیل می‌ کند.


وقتی صحبت از ایران می ‌شود ، معمولاً‌ کسی فکرش را هم نمی ‌کند که جزیره ‌ای در این کشور وجود داشته باشد ؛‌ اما واقعیت این است که چندین جزیره در خلیج فارس وجود دارد. بزرگ ‌ترین آن ‌ها جزیره‌ ی دلفین شکل قشم است که به نام «جزیره عجایب هفتگانه» مشهور است. در این مقاله قصد داریم به ۱۳ ویژگی منحصر به‌ فرد این جزیره ‌ی زیبا اشاره کنیم تا حتماً آن را در برنامه ‌ی سفر خود قرار دهید.

 

طبیعت بکر

غارها ، دره ‌ها ،‌ جنگل‌ ها و گذرگاه ‌های باریک دست ‌نخورده و بکر برای هر گردشگری جذاب و دیدنی است ،‌ البته به شرط آنکه تحمل آفتاب سوزان و هوای شرجی جزیره ‌ی قشم را داشته باشد. قشم برای علاقه ‌مندان به طبیعت قطعاً تکه ‌ای از بهشت است.

-بکر دلایلی که باید بخاطرشان به قشم سفر کنید

فرهنگ

فرهنگ بخش ‌های جنوبی و جزایر ایران با بخش ‌های دیگر کشور متفاوت است. آنچه که در همان ابتدا توجه هر شخصی را به خود جلب می‌ کند ،‌ پوشش زنان است. اغلب زنان در قشم از دو نوع نقاب استفاده می‌ کنند که ریشه مذهبی ندارد و یک سنت تاریخی است.

یک نوع از این نقاب‌ ها از دور شبیه ابروهای قطور و سبیل به ‌نظر می ‌رسد و در گذشته از آن برای گمراه کردن مزاحمان احتمالی استفاده می ‌کردند تا آن‌ ها را با مردان اشتباه بگیرند. نقاب مستطیلی شکل دیگری نیز پوشیده می ‌شود که همه صورت به غیر از چشم ‌ها را می ‌پوشاند و محافظی در برابر باد ، شن و نور خورشید است.

چادر سیاه به ندرت در این مناطق دیده می ‌شود و اکثر زنان لباس ‌های رنگارنگ و گلدار دارند.

موسیقی بندری و دیگر موسیقی‎ های محلی جنوبی نیز منحصر به‌ فرد و متمایز از سایر نقاط ایران هستند. این موسیقی شاد مخصوص جشن ‎ها و عروسی ‌ها است و معمولاً با رقصی خاص همراه می‌ شود.

 دلایلی که باید بخاطرشان به قشم سفر کنید

مردم

تنوع قومیتی در ایران موج می ‌زند و این موضوع را نیز می ‌توان به ‌وضوح در جزیره‌ ی قشم مشاهده کرد که شامل جمعیت عرب و ایرانیان آفریقایی ‌تبار می ‌شود که اصالت آفریقایی دارند و قرن ‌ها قبل به‌ عنوان برده به ایران آورده شدند و همینطور مهاجرانی که برای اشتغال به کار ملوانی پا به ایران گذاشتند. دلایلی که باید بخاطرشان به قشم سفر کنید

عدم نیاز به ویزا

قشم به ‌عنوان منطقه ‌ای آزاد ، نیاز به ویزا ندارد و برای ساکنان حوزه‌ ی خلیج فارس که دوست دارند با فرهنگ و مهمان ‌نوازی ایرانی آشنا شوند ، ایده ‎آل به ‌نظر می ‌رسد.

-نیاز-به-ویزا دلایلی که باید بخاطرشان به قشم سفر کنید

گوشه ‌ای دنج

اگر زمانی احساس کردید به خلوت و تنهایی نیاز دارید ،‌ قشم می ‌تواند گزینه‌ ی خوبی برایتان باشد. چنانچه از مراکز خریدی که شلوغ و پرازدحام هستند ، صرف ‌نظر کنید ،‌ باقی نقاط قشم به‌ حدی دنج هستند که می ‌توانید احساس کنید کل جزیره متعلق به شما است. می ‎توانید تنهایی به دیدن جاذبه ‌های گردشگری طبیعی جزیره بروید ، بدون اینکه با کس دیگری روبه‌ رو شوید. همینطور وقتی در ساحل نشسته‎ اید ، به غیر از چند شتری که در حال چریدن و خوردن بوته‎ ها هستند ، احتمال دارد حتی هیچ ‌کس را نبینید.

-دنج دلایلی که باید بخاطرشان به قشم سفر کنید

مقرون ‌به ‌صرفه

قشم ، محل ارزانی برای مسافرت به ‌حساب می ‌آید. بازدید از برخی جاذبه‌ ها رایگان است ، در حالی ‌که برای بقیه باید مبلغ اندکی بپردازید. به‌ طورکلی در سفر به این جزیره متوجه می ‌شوید که اینجا ارزان ‌تر از بسیاری از شهرهای ایران است و درعین‌ حال به همان اندازه جای دیدنی و جذاب را پیشکش گردشگران می ‌کند.

 دلایلی که باید بخاطرشان به قشم سفر کنید

میراث فرهنگی غیرملموس یونسکو

یونسکو ، هنر لنج ‌سازی (قایق‎ های چوبی کوچک) را در فهرست میراث فرهنگی ناملموس قرار داده است و بهترین مکان برای تماشای این هنر زیبا ، کارگاه کشتی ‌سازی نزدیک روستای لافت است. گردشگران می ‌توانند فازهای مختلف ساخت این کشتی ‌های ماهیگیری و رنگ ‌آمیزی آن‌ ها را به نظاره بنشینند.

-فرهنگی-غیرملموس-یونسکو دلایلی که باید بخاطرشان به قشم سفر کنید

جزیره اسرارآمیز

قشم ، جزیره ‌ای اسرارآمیز است. جزر و مدهای جزیره ‌ی ناز غیرقابل پیش ‌بینی هستند و به‌همین دلیل می ‌تواند هر گردشگر یا فرد بومی را گرفتار کنند. جنگل حرا نیز وضعیت مشابهی دارد. علاوه‌ براین افسانه ‌ها حاکی از آن است که دره‌ ی ستارگان محل سکونت اجنه‌ ها است. درواقع فیلم «اژدها وارد می ‌شود» از مانی حقیقی به کنکاش و بررسی در برخی از اسرار این جزیره پرداخته است.

-اسرارآمیز دلایلی که باید بخاطرشان به قشم سفر کنید

اقامت در روستای محلی

امکان اجاره اتاق به همراه صبحانه و سکونت در خانه‎ های محلی جزیره‌ ی قشم میسر است و بسیاری از آن‌ ها بازدید از نقاط دیدنی جزیره را نیز در دستور کار خود دارند.

-در-روستای-محلی دلایلی که باید بخاطرشان به قشم سفر کنید

حیات ‌وحش و حیات دریایی

در صورتی که اوایل صبح به جزیره‌ ی هنگام بروید ،‌ احتمالاً می ‌توانید بازی دلفین ‌ها را از نزدیک ببینید. پیاده‌ روی در اطراف جزیره نیز امکان برخورد با گوزن ‌های بومی را برای شما فراهم می ‌کند که مشغول کندن زمین با شاخ‌ هایشان برای پیدا کردن آب تازه هستند. خلیج فارس هم مملو از ماهی ‌های گرمسیری رنگارنگ و لقمه ‌ماهی ‌ها است ؛ در جنگل حرا با خرچنگ ‌ها ، پلیکان‌ ها و لک لک ‌ها برخورد خواهید کرد.

در کل جزیره شاهد حرکت آزادانه ‌ی گله‌ ی شترها خواهید بود که معمولاً در کنار ساحل می ‌ایستند یا در آب زانو زده‌ اند و به دریا خیره شده ‌اند.

-و-حیات-دریایی دلایلی که باید بخاطرشان به قشم سفر کنید

رفتن به سایر جزایر

جزیره‌ ای با وسعت ۱,۲۹۵ کیلومتر مربع قطعاً می ‌تواند شما را سرگرم نگه‌ دارد ؛ اما نزدیکی آن به سایر جزایر خلیج فارس ، امکان بازدید از مکان ‌های زیبایی نظیر جزیره‌ ی هرمز را فراهم می ‌کند که سرزمینی با پدیده ‌های جغرافیایی شگفت ‌انگیز است و معروف‌ ترین آن ‌ها را می ‌توان دره‌ ی رنگین‌ کمان نامید.

گردشگران همچنین می ‌توانند با لنج به بندرعباس بروند و از این بندر جنوبی ایران دیدن کنند.

-به-سایر-جزایر دلایلی که باید بخاطرشان به قشم سفر کنید

بندر تاریخی لافت

بندر تاریخی لافت در بخش شمالی جزیره‌ ی قشم را از دست ندهید. بی ‌دلیل نیست که اینجا را بندر بادگیرها می ‌دانند ،‌ اگر بر بلندای تپه ‌ای بایستید ،‌ با منظره ‌ای خیره ‌کننده از بادگیرها مواجه خواهید شد که تعدادشان حتی از شهر یزد هم بیشتر است. چاه‌ ها و آب انبارهای سنتی نیز از دیگر جاذبه ‌های این منطقه به ‌شمار می ‌روند.

-تاریخی-لافت دلایلی که باید بخاطرشان به قشم سفر کنید

مساجد

مساجد بزرگ اصفهان با کاشی ‌کاری‌ های زیبا اصلاً قابل مقایسه با مساجد ساده ‌ی قشم نیستند. یکی از مهم ‌ترین تفاوت این مساجد را می ‌توان در تک مناره‌ ی آن‌ها دانست. اکثر مردم جزیره مسلمان سنی هستند و مساجد آن‌ ها از نظر معماری کلی و تعداد مناره‌ ها متفاوت است.

پیشنهاد می ‌کنیم پیش از سفر به قشم بهترین جاهای دیدنی قشم را در همسفر ببینید ، در مورد دیدنی ‌های آن اطلاعات مختلفی به ‌دست بیاورید و برای سفرتان برنامه ‌ریزی کنید. دلایلی که باید بخاطرشان به قشم سفر کنید

 

مطالب مرتبط:

جاذبه های دیدنی جزیره قشم | قسمت اول

جاذبه های دیدنی جزیره قشم | قسمت دوم

معروف ترین هتل های جزیره قشم

سوغاتی های جزیره قشم

هزینه های سفر به قشم

دره ستارگان جزیره قشم

غذاهای معروف محلی جزیره قشم

چه زمانی به قشم سفر کنیم؟

 

شما گردشگران عزیز می توانید با کسب اطلاع از شرایط تور قشم و گردشگری قشم یک سفر خاطره انگیز برای خود رقم بزنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.