معروف ترین دیدنی های تفلیس گرجستان | قسمت اول

معرفی معروف ترین دیدنی های شهر تفلیس ، گرجستان | قسمت اول

 

بزرگترین شهر گرجستان ، شهر تفلیس  می باشد که حدود 1.5 میلیون نفر جمعیت دارد و پایتخت گرجستان است.

از وسط این شهر رود متکواری عبور می کند که در قرن 5 میلادی توسط واختانگ پادشاه گرجستان باستان یا همان ایبریا شهر تفلیس ، بنیان ‌گذاری شده و به دلیل چشمه ‌های آب گرم آن تبیلیسی نام گذاری شده است.

این شهر در ۱۲۰ کیلومتری رشته کوه قفقاز و ۲۵۰ کیلومتری دریای سیاه قرار گرفته است. تفلیس به علت قرار گرفتن در محل تلاقی راههای مهم همیشه دارای اهمیت بوده و همین ویژگی ‌ها سبب گسترش و توسعه شهر شده است.

تفلیس در طول تاریخ سکونتگاه مردم مختلفی با نژاد ، فرهنگ و مذاهب مختلف بوده است ولی امروزه از نظر مذهبی در شمار شهرهای مسیحی ارتدوکس شرقی به حساب می آید.

جاذبه های گردشگری گرجستان بسیار زیادند و ما در این مطلب جاذبه های گردشگری تفلیس گرجستان را به شما معرفی می کنیم.

دانستنی های سفر به گرجستان

-خرید-ملک-در-گرجستان-2 معروف ترین دیدنی های تفلیس گرجستان | قسمت اول

کلیسای جامع ترینیتی تفلیس

کلیسای جامع ترینیتی تفلیس که عوام آن را با نام «سامبا» (Sameba)  نیز می شناسند، از تمام شهر تفلیس قابل رویت است. کلیسای جدید این مجموعه که در سال ۲۰۰۴ تکمیل شده است ، سومین کلیسای بلند ارتدوکس شرقی در دنیاست.

-جامع-ترینیتی-تفلیس معروف ترین دیدنی های تفلیس گرجستان | قسمت اول

محله متخی

متخی یکی از قدیمی ‌ترین محله‌های شهر است که روی تپه‌ ای مرتفع بنا شده و کلیسایی کوچک را نیز در خود جای داده است ؛ مکانی زیبا و رمانتیک ، به ‌ویژه به هنگام غروب آفتاب و وقتی که نور نارنجی رنگ خورشید بر تپه می‌افتد.

-متخی معروف ترین دیدنی های تفلیس گرجستان | قسمت اول

 

کلیسای متخی Metkhi churc

به دستور پادشاه گرجستان در کنار رود کورا کلیسای متخی (Metkhi church)  بنا شد که یکی از پربازدید‌ترین مناطق گردشگری تفلیس است. در کنار این بنای تاریخی می‌ توانید یادبود پادشاه وختانگ اول را ببینید که سوار بر اسب خود است. از این بنا می ‌توانید منظره زیبایی از رود کورا و شهر تفلیس را مشاهده کنید.

-متخی-Metkhi-churc معروف ترین دیدنی های تفلیس گرجستان | قسمت اول

دریاچه لاک پشت

دریاچه لاک پشت ، در یک بعد از ظهر آفتابی ، به همراه دوستانتان کمی خوراکی بردارید و یک قایق پدالی اجاره کنید. محلی که در آن واقع شده فوق ‌العاده زیباست و می ‌توانید از جو آرام و محیط زیبای دریاچه لذت ببرید.

-لاک-پشت معروف ترین دیدنی های تفلیس گرجستان | قسمت اول

مسجد جامع تفلیس

مسجد جامع تفلیس در گرجستان قرار دارد. گرجستان یک کشور مسیحی ارتدکس است و سومین کشوری بود که مسیحیت را به عنوان دین رسمی خود پذیرفت.

اما با وجود این ، تنوع مذهبی را می ‌توان در این کشور مشاهده کرد. در حالی که بیشتر جمعیت این کشور را مسیحیان تشکیل می ‌دهند ، تعداد زیادی از مسلمانان و یهودیان هم در آن زندگی می‌ کنند.

مسجد تفلیس یکی از بهترین مثال ‌های تنوع مذهبی در تفلیس است. مسلمانان این شهر اعم از شیعه و سنی در این مکان جمع می‌ شوند و اعمال مذهبی خود را به جا می ‌آورند. بخشی از مسجد متعلق به شیعیان و بخش دیگر متعلق به اهالی سنت است و این دو بخش با دو ستون از هم جدا شده است.

-جامع-تفلیس معروف ترین دیدنی های تفلیس گرجستان | قسمت اول

پارک متاتسمیندا

پارک متاتسمیندا درست کنار برج تلویزیون تفلیس واقع شده و مطمئنا عاشقش خواهید شد. تفریح در این پارک فوق ‌العاده ارزان بوده و پر از ایده ‌های جالب و جذاب برای لذت بردن است.

-متاتسمیندا معروف ترین دیدنی های تفلیس گرجستان | قسمت اول

کلیسای جامع سیونی تفلیس

کلیسای جامع سیونی تفلیس از روی نام کوه صهیون در اورشلیم نام‌ گرفته است و بزرگترین کلیسای تفلیس در پایان قرن پنجم میلادی بوده است.

این کلیسا بعدها تخریب شد و مجددا داویت چهارم ، پادشاه گرجستان آن را در اوایل قرن دوازدهم بازسازی کرد. پیکرنگاری ‌های روسی این کلیسا در اواسط دهه‌ ی ۱۸۰۰ انجام شده است. این کلیسا بارها مورد تخریب و بازسازی قرار گرفته است و آخرین بار توسط آقامحمدخان قاجار در سال ۱۷۹۵ تخریب شد.

نقاشی‌ های داخلی کلیسا توسط گریگوری گاگارین بین سال‌ های ۱۸۵۱ تا ۱۸۵۵ میلادی انجام شده است. در این کلیسا صلیب نینوی مقدس که مقدس ‌ترین نشان مسیحیت ارتودکس گرجستان است ، نگهداری می ‌شود.

-جامع-سیونی-تفلیس معروف ترین دیدنی های تفلیس گرجستان | قسمت اول

مجسمه کارتلیس ددا

این مجسمه که با نام مادر گرجستان هم شناخته می ‌شود در نزدیکی قلعه و بر فراز تپه ای قرار گرفته است.

این تندیس ، نمادی از شهر تفلیس است و با آلومینیوم ساخته شده است و پوشش سنتی گرجستان را به تن دارد. او یک جام در دست چپ و شمشیری در دست راست دارد.

ساخت این مجسمه در سال ۱۹۵۸ و به مناسبت ۱۵۰۰ سالگی شهر تفلیس ، توسط یک مجسمه ‌ساز گرجی به نام الگوجا آماشوکلی انجام شده است.

-کارتلیس-ددا معروف ترین دیدنی های تفلیس گرجستان | قسمت اول

پل صلح تفلیس

پل صلح ، یک پل پیاده ‌رو روی رود کورا است که بخش قدیمی شهر تفلیس را به بخش مدرن آن متصل می ‌کند.

این پل ۱۵۰ متری به دستور شورای شهر تفلیس برای ایجاد بنایی معاصر به منظور ارتباط بخش قدیمی تفلیس با بخش مدرن آن ساخته شد. افتتاحیه‌ ی رسمی این پل در تاریخ ۶ می ۲۰۱۰ بود.

این پل روی رود کورا نمایی منحصر به فرد از کلیسای متخی ، محله‌ ی ناری‌ کالا و مجسمه‌ ی واختانگ یکم و در طرف دیگر پل باراتاشویلی و کاخ ریاست جمهوری را دارد.

-صلح-تفلیس معروف ترین دیدنی های تفلیس گرجستان | قسمت اول

کلیسای آنچیسخاتی

کلیسای آنچیسخاتی مریم مقدس قدیمی ‌ترین کلیسای تفلیس است و یک برج ناقوس هم دارد. این کلیسا توسط پادشاه  Dachi، پسر واختانگ در قرن ششم میلادی ساخته شده است.

نام این کلیسا از نام تمثال آنچا گرفته شده است ؛ تمثالی که از صومعه‌ ی آنچا که در ترکیه قرار دارد به این کلیسا منتقل شده تا از هجوم عثمانی‌ ها در امان بماند. در حال حاضر این تمثال در موزه ‌ی هنر گرجستان نگهداری می ‌شود و می‌ توانید از آن بازدید کنید.

-آنچیسخاتی معروف ترین دیدنی های تفلیس گرجستان | قسمت اول

شما گردشگران عزیز می توانید با کسب اطلاع از شرایط تور زمینی گرجستان و گردشگری گرجستان یک سفر خاطره انگیز برای خود رقم بزنید.

 
7 پاسخ

تعقیب

  1. […] معروف ترین دیدنی های تفلیس گرجستان | قسمت اول […]

  2. […] معروف ترین دیدنی های تفلیس گرجستان | قسمت اول […]

  3. […] معروف ترین دیدنی های تفلیس گرجستان | قسمت اول […]

  4. […] معروف ترین دیدنی های تفلیس گرجستان | قسمت اول […]

  5. […] معروف ترین دیدنی های تفلیس گرجستان | قسمت اول […]

  6. […] قسمت اول معرفی جاذبه های تفلیس گرجستان […]

  7. […] قسمت اول معرفی جاذبه های تفلیس گرجستان […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.