معروف ترین دیدنی های تفلیس گرجستان | قسمت دوم

معرفی معروف ترین دیدنی های شهر تفلیس ، گرجستان | قسمت دوم

بزرگترین شهر گرجستان ، شهر تفلیس  می باشد که حدود 1.5 میلیون نفر جمعیت دارد و پایتخت گرجستان است.

از وسط این شهر رود متکواری عبور می کند که در قرن 5 میلادی توسط واختانگ پادشاه گرجستان باستان یا همان ایبریا شهر تفلیس ، بنیان ‌گذاری شده و به دلیل چشمه ‌های آب گرم آن تبیلیسی نام گذاری شده است.

این شهر در ۱۲۰ کیلومتری رشته کوه قفقاز و ۲۵۰ کیلومتری دریای سیاه قرار گرفته است. تفلیس به علت قرار گرفتن در محل تلاقی راههای مهم همیشه دارای اهمیت بوده و همین ویژگی ‌ها سبب گسترش و توسعه شهر شده است.

تفلیس در طول تاریخ سکونتگاه مردم مختلفی با نژاد ، فرهنگ و مذاهب مختلف بوده است ولی امروزه از نظر مذهبی در شمار شهرهای مسیحی ارتدوکس شرقی به حساب می آید.

جاذبه های گردشگری گرجستان بسیار زیادند و ما در این مطلب قسمتی دیگر از جاذبه های گردشگری تفلیس گرجستان را به شما معرفی می کنیم.

قسمت اول معرفی جاذبه های تفلیس گرجستان

-خرید-ملک-در-گرجستان-2 معروف ترین دیدنی های تفلیس گرجستان | قسمت دوم

شهر قدیمی تفلیس

بر روی شیب و در پای تپه ‌‌ای با ابهت که توسط قلعه ناریکالا (Narikala)  پوشش داده شده است شهر قدیمی تفلیس قرار دارد.

این منطقه تاریخی یک شهر پلکانی است که خیابان ‌هایی دراز و باریک دارد. در خانه‌ ها به حیاط‌ های مخفی باز می‌ شود و درختان انگوری که سر به فلک کشیده ‌اند به هرچیزی که به عنوان پایه برای رشدشان پیدا کنند، به آن تکیه می‌ کنند. 

-قدیمی-تفلیس معروف ترین دیدنی های تفلیس گرجستان | قسمت دوم

تله کابین تفلیس

تله کابین (Aerial Cable Car) در سال ۲۰۱۲  گشوده شد ، که پارک رایک (Rike) در سمت چپ رودخانه مکتاری (Mtkvari) را به قلعه ناریکالا وصل می ‌کند.

-کابین-تفلیس معروف ترین دیدنی های تفلیس گرجستان | قسمت دوم

کلیسا جامع تثلیث تفلیس

 کلیسا جامع تثلیث  (Tsminda Sameba Cathedral)، بزرگ ‌ترین نماد کلیسا ارتدکس گرجستان است. این کلیسا اغلب بسیار شلوغ است ، اما فضای آرام خود را حفظ می ‌کند.

 افراد بسیاری در این مکان مقدس دعا می‌ کنند و عبادت کنندگان شمع روشن می ‌کنند. فرقی نمی ‌کند چه ساعتی از شبانه ‌روز برای بازدید بیایید ، چرا که این ‌جا همیشه زیباست ،  نباید دیدن این مکان مقدس را از دست بدهید.

-جامع-تثلیث-تفلیس معروف ترین دیدنی های تفلیس گرجستان | قسمت دوم

فیونیکولار

این خط آهن درون شهری که حدود ۵۰۰ متر طول دارد در سال ۱۹۰۵ تاسیس شد. فیونیکولار (Funicular) را در سال ۱۹۰۰ مسئولین شهر به مهندس بلژیکی آفونس رابی (Alphonse Roby) ماموریت دادند تا آن را بسازد.

در سال ۲۰۰۰ این خط راه اهن شهری به خاطر یک حادثه بسته شد و دوباره در سال ۲۰۱۲ بعد از بازسازی کابینه ‌ها، خط آهن و گذاشتن وسایل ایمنی برای مسافران بازگشایی شد. 

 معروف ترین دیدنی های تفلیس گرجستان | قسمت دوم

تیاتر گابریادز

تئاتر گابریادز (Gabriadze Theater) مینیاتوری کوچک و منحصر به فرد است که احتمالا بهترین در میان تئاترهای گرجستان مشهور است. این ساختمان زیبا در قلب تفلیس قدیمی توسط خود گابریادز طراحی شده است. اگر خواستید به تماشای نمایش‌های این تئاتر بنشینید بهتر است زودتر بلیط بخرید چرا که بلیط‌های این تئاتر به سرعت به فروش می‌رود.

-گابریادز معروف ترین دیدنی های تفلیس گرجستان | قسمت دوم

کارتلیس ددا

 تقریبا از تمام شهر می ‌توانید کارتلیس ددا (Kartlis Deda) را در منظره ای زیبا ببینید. یکی از برجسته‌ ترین جاذبه ‌های گردشگری تفلیس مجسمه مادر گرجستان یا کارتلیس ددا است.

این مجسمه ۲۰ متری در یک دست خود شمشیر و در دست دیگر خود یک جام دارد که یک استعاره از شخصیت گرجی است به این صورت که با مهمانان خوش رفتارند و با دشمنانشان می‌ جنگند. 

-ددا معروف ترین دیدنی های تفلیس گرجستان | قسمت دوم

خیابان روستاولی

خیابان روستاولی که قبلا با نام خیابان Golovin مشهور بود ، خیابان مرکزی تفلیس است و به افتخار شاعر مشهور گرجی ، شوتا روستاولی ، نام‌ گذاری شده است.

این خیابان به خاطر بناهای تجاری ، دولتی و فرهنگی متعددی که در آن قرار گرفته ، بسیار شهرت دارد. از میان آنها می ‌توان تئاتر اپرای ملی گرجستان ، کلیسا و موزه اشاره کرد.

خیابان روستاولی از طریق متروی تفلیس و اتوبوس ، قابل دسترسی است. این خیابان به خاطر همه‌ ی جاذبه‌ های فرهنگی متعددی که دارد و همین‌ طور به این دلیل که میزبان بسیاری از رویدادها و نمایشگاه ‌های عمومی در شهر است ، بسیار پررفت و آمد و بین گردشگران مشهور است و آن را می ‌توان جزو خیابان‌ های توریستی به حساب آورد.

معماری این خیابان ، ترکیبی از معماری قرن نوزدهم و بیستم و بسیار دیدنی است. بزرگترین سینمای تفلیس در این خیابان واقع شده است.

-روستاولی معروف ترین دیدنی های تفلیس گرجستان | قسمت دوم

خیابان پکینی

خیابان پکینی جایی است در تفلیس که می ‌توانید برندهای میان‌ رده و بین‌المللی را پیدا کنید. فروشگاه‌ های محلی و بوتیک ‌های متعددی وجود دارند که در آن ‌ها محصولات متعددی با کیفیت ‌های متعدد به فروش می ‌رسند.

در این فروشگاه‌ ها ممکن است کالاهای قلابی هم پیدا شود بنابراین موقع خرید حواستان را جمع کنید. البته برندهای معروف هم در این خیابان نمایندگی دارند مثلا پوما ، ریباک ، مانگو ، گارفیلد و…

-پکینی معروف ترین دیدنی های تفلیس گرجستان | قسمت دوم

بازار Dezertirebi

یکی از مشهورترین بازارهای محلی تفلیس بازار Dezertirebi  است. این بازار در نزدیکی ایستگاه مرکزی قطار تفلیس قرار دارد و بزرگ ‌ترین بازار محلی تفلیس است.

در آن محصولاتی مثل گوشت و مرغ و ماهی تازه ، سبزیجات و میوه‌ تازه ، سوغاتی ‌های خوراکی و محصولات لبنی و سایر مواد غذایی خانگی را می ‌توانید پیدا کنید.

اگر می ‌خواهید بابت خرید این مواد غذایی هزینه ‌ی کمتری بپردازید و محصول تازه ‌تری بخرید ، این بازار بهترین جا برای خرید است. اما اگر دنبال خرید لباس و کفش و سایر اقلام مشابه هستید ، این بازار را فراموش کنید.

-Dezertirebi-تفلیس معروف ترین دیدنی های تفلیس گرجستان | قسمت دوممیدان بازار تفلیس

میدان بازار تفلیس در زمان‌ های گذشته ، یکی از اصلی‌ ترین مرکز خریدهای شهر بوده که یکی از قدیمی‌ ترین بازارهای تفلیس است ، اما به مرور زمان کاربری خود را از دست داده است.

این بازار قدیمی اخیرا بازگشایی شده و به یکی از مناطق توریستی و تاریخی شهر تبدیل شده است.در شهر تفلیس که روز به‌ روز مدرن‌ تر می‌ شود ، می‌ توانید در این بازار ، حال و هوای قدیمی آن را مشاهده کنید و محصولات محلی بخرید.

غرفه‌ های متعدد این بازار به فروش محصولات مختلفی از جمله انواع صنایع دستی و سوغات اختصاص دارند. این بازار درست در مرکز شهر و در میدان تاریخی آن قرار گرفته است.

هر محصولی که به نحوی با گرجستان و تاریخ و فرهنگ این شهر مرتبط باشد در این بازار پیدا می‌ شود ؛ زیورآلات ، کتاب ، نقاشی و سایر آثار هنری ، اشیای قدیمی ، ماگ و مگنت ، جوراب‌ و لباس سنتی و انواع و اقسام سوغات خوراکی . اگر می‌ خواهید در تفلیس ، به غیر از مراکز خرید مدرن و مجلل ، به جایی دنج‌ تر و سنتی‌ تر سر بزنید ، این بازار را از دست ندهید.

این مجموعه با وجود اینکه در مرکز و در بخش تاریخی شهر قرار دارد ولی بسیاری از گردشگران به راحتی آن را از قلم می‌ اندازند.

-بازار-تفلیس معروف ترین دیدنی های تفلیس گرجستان | قسمت دوم

دانستنی های سفر به گرجستان

شما گردشگران عزیز می توانید با کسب اطلاع از شرایط تور زمینی گرجستان و گردشگری گرجستان یک سفر خاطره انگیز برای خود رقم بزنید.

 
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.