انتخاب زمان مناسب سفر به باکو

بهترین زمان برای سفر به شهر باکو ، پایتخت جمهوری آذربایجان

 

باکو، پایتخت کشور جمهوری آذربایجان  بر سواحل دریای کاسپین واقع شده است ، این شهر با وجود جمعیتی حدود دو میلیون نفر از هزار سال قبل از میلاد مسیح وجود داشته است و مخروبه‌ هایی متعلق با قدمتی از قرن پنجم در آن وجود دارند.

در مرکز شهر می ‌توانید شهر مستحکم باستانی باکو را با خیابان ‌های پیچ در پیج مشاهده کنید که تنوع فرهنگی آن را در ردپای بقایای گذشته به نمایش می‌ گذارد. دو مکان دیدنی در باکو را به هیچ وجه نباید از دست بدهید ؛ کاخ شروانشاهیان ساخته شده در قرن پانزدهم و قلعه دختر که قدمت آن به قرن ششم قبل از میلاد مسیح برمی ‌گردد و در قرن دوازدهم بازسازی شده است.

تور باکو و تور آذربایجان از پرطرفدارترین تورهای خارجی در ایران است.در باکو به سمت جنوب شهر که می ‌روید با معماری مدرن و ترکیب هندسی روبه ‌رو می‌ شوید که چیزی از شکوه آن ، کم نمی‌ کند. موزه‌ ها ، مسجدها و همچنین زیارتگاه ‌های زیادی در شهر ارزش بازدید دارند که برای غیر مسلمان‌ ها نیز باز هستند.

Fall انتخاب زمان مناسب سفر به باکو

از دیگر مکان‌ های گردشگری قابل توجه شهر می ‌توان به میدان فواره‌ ها (Place of the Fountains)، ناقوس نئوکلاسیک تالار شهر (neo-classical belfry of the City Hall)، کاخ خوشبختی (Palace of Happiness)، موزه فرش و هنرهای کاربردی ، خیابان شهدا (Martyrs Alley) ، انستیتوی نسخ خطی آذربایجان و کاخ اسماعیلیه اشاره کرد.

جاذبه های دیدنی باکو | قسمت اول

جاذبه های دیدنی باکو | قسمت دوم

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که بهترین زمان سفر به باکو که پرجمعیت‌ ترین شهر منطقه قفقاز و واقع در سواحل بی‌ نظیر دریای خزر است بر اساس آب و هوا چه زمانی از سال است؟

اقلیم معتدل شهر باکو و وجود سواحل زیبا این منطقه را تبدیل به مقصدی محبوب برای گذراندن تعطیلات بخصوص برای روسی‌ ها کرده است.

بهترین زمان سفر به باکو بر اساس آب و هوا

بر اساس آب و هوا ، بهترین زمان سفر به باکو فصل بهار و پاییز یعنی دوم آوریل تا هفدهم ژوئن (۱۳ فروردین تا ۲۷ خرداد) و سوم سپتامبر تا هجدهم نوامبر (۱۲ شهریور تا ۲۷ آبان) است.

دمای میانگین در باکو در زمان ‌های مختلف سال به شدت متغیر است. با توجه به رطوبت ، هوا بیشتر سال با آب و هوایی معتدل روبه‌ رو است ؛ البته به غیر از تابستان و سرمای زمستان. احتمال بارش باران و یا برف در تمام سال کم است.

اگر به دنبال سفر در گرم‌ ترین ماه‌ های سال هستید ، در ماه آگوست ، جولای و ژوئن به این شهر بروید. گرم‌ ترین زمان سال در میانه ماه آگوست (اواخر مرداد) با دمای میانگین ۳۴٫۶ درجه سانتی ‌گراد و حداقل دمای ۲۴٫۶ درجه سانتی ‌گراد در شب‌ ها است.

baku-azetbaijan-1024x682 انتخاب زمان مناسب سفر به باکو

بهترین زمان سفر به باکو بر اساس دمایی که حس می ‌کنید

حس ما از آب و هوا تنها به دمای محیط بستگی ندارد ، دمای بالا در میزان رطوبت زیاد بیشتر بر ما تاثیر می ‌گذارد و دماهای پایین زمانی که بادهای قوی می ‌وزند ، سرمای بیشتری را به ما القا می‌ کنند. در حقیقت می ‌توان گفت که دمایی که ما حس می ‌کنیم به شدت به دو متغیر رطوبت و بادهای سرد بستگی دارد.

بهترین زمان سفر به باکو بر اساس بارش باران یا برف

اگر قصد دارید در آب و هوای خشک سفر کنید ، در ماه‌ های با احتمال بارش کم موثر (بارش موثر به بارش بیش از ۲۵٫۴ میلیمتر در ماه گفته می ‌شود) یعنی جولای ، می و آگوست به باکو بروید. کمترین احتمال بارش باران در اوایل ماه می (اواسط اردیبهشت) است.

-2-ok انتخاب زمان مناسب سفر به باکو

بهترین زمان سفر به باکو بر اساس رطوبت و وزش باد

شهر باکو ماه‌ های مرطوب زیادی دارد. کم رطوبت ‌ترین ماه سال با رطوبت نسبی ۵۴٫۵ درصد ، ماه جولیا و مرطوب ‌ترین ماه سال با رطوبت نسبی ۷۷٫۵ درصد ، فوریه است.

وزش باد در باکو ، معمولا آرام است. پربادترین ماه‌ های سال، مارس و سپس فوریه و آوریل هستند. باد ماه مارس با سرعت ۱۳٫۳ کیلومتر بر ساعت ، یک نسیم آرام به شمار می ‌آید. بیشترین سرعت ثبت شده باد در باکو در میانه ‌های ماه مارس ، ۲۴٫۵ کیلومتر بر ساعت است که یک باد متوسط به شمار می‌ آید.

a0adb70d-3d9b-46c3-bd07-24a83a93f678 انتخاب زمان مناسب سفر به باکو

بهترین زمان سفر به باکو بر اساس جمعیت گردشگران

ژوئن و سپس می و جولای ، شلوغ ‌ترین ماه‌ های گردشگری باکو هستند. قیمت هتل ‌ها و بلیط‌ های هواپیما در این ماه ‌ها در حداکثر مقدار خود قرار دارند ؛ البته اگر از چند ماه قبل مکان اقامتی و پرواز مورد نظر خود را رزرو کنید ، می ‌توانید کمی هزینه ‌های خود را کاهش دهید.

خلوت ‌ترین ماه گردشگری باکو ، نوامبر است ؛ زمانی که با ارزان ‌ترین قیمت هتل‌ ها روبه ‌رو می ‌شوید.

8600c998-d2f8-45bd-b8a8-c29ed8a6e83a انتخاب زمان مناسب سفر به باکو

بهترین زمان سفر به باکو بر اساس فصول

فصل بهار: ماه‌ های مارس تا می (۱۰ اسفند تا ۱۰ خرداد)

به دلیل ترکیب رطوبت و دما در فصل بهار ، باکو آب و هوایی معتدل دارد. دمای میانگین در این فصل در محدوده ۹٫۱ تا ۲۸٫۴ درجه سانتی ‌گراد است و هرچه که به تابستان نزدیک ‌تر می ‌شویم ، هوا گرم ‌تر می‌ شود. بارش باران با متوسط ۱ تا ۳ روز بارش موثر در ماه در بهار ، معمول است.

فصل بهار دومین زمان شلوغ گردشگری باکو است و همین موضوع این فصل را زمانی ایده ‌آل برای گشت و گذار با حضور کم گردشگران دیگر می ‌کند.

05c6ef4f-5dc7-428b-adff-1ee302279345 انتخاب زمان مناسب سفر به باکو

فصل تابستان: ماه‌ های ژوئن تا آگوست (۱۱ خرداد تا ۹ شهریور)

بهترین زمان سفر به باکو ؛ شهر باستانی منطقه قفقاز در جمهوری آذربایجان

ماه‌ های میانی سال در فصل تابستان ، میزبان آب و هوایی معتدل و به صورت مطلوبی گرم هستند. این ماه ها با صفر تا یک روز بارش موثر در ماه ، میزان بارش متوسطی را تجربه می ‌کنند.

ماه‌ های ژوئن تا آگوست ، فصل داغ گردشگری از نظر حضور گردشگران در باکو هستند ، بنابراین ممکن است با افزایش قیمت در هزینه هتل ‌ها و پروازها روبه ‌رو شوید.

-های-شعله انتخاب زمان مناسب سفر به باکو

فصل پاییز: ماه‌ های سپتامبر تا نوامبر (۱۰ شهریور تا ۹ آذر)

دمای میانگین در فصل پاییز در محدوده ۱۱٫۲ تا ۲۹٫۷ درجه سانتی ‌گراد است که با توجه به میزان رطوبت و وزش باد ، فضایی معتدل برای گشت و گذار فراهم خواهد کرد. حدودا در هر ماه به صورت میانگین ۲ تا ۴ روز بارش موثر برف و یا باران وجود دارد. با توجه به آب و هوا ، فصل پاییز ، نیز از فصول خلوت گردشگری باکو است.

ac989b63-cd0c-40ad-8669-03d07dcec33f انتخاب زمان مناسب سفر به باکو

فصل زمستان: ماه‌های دسامبر تا فوریه (۱۰ آذر تا ۹ اسفند)

هوا در فصل زمستان با دمای میانگین ۴٫۶ تا ۱۱٫۶ درجه سانتی ‌گراد در باکو بسیار سرد است. به صورت میانگین ۳ تا ۶ روز بارش موثر برف و باران در این زمان از سال وجود دارد.فصل زمستان ، فصل خلوت گردشگری باکو است.

89995416-beautiful-city-center-covered-in-snow-snowy-town-square-in-lviv-european-city-before-christmas-holid انتخاب زمان مناسب سفر به باکو

بهترین زمان سفر به باکو بر اساس فستیوال ‌ها و رویدادها

آذربایجانی ‌ها در تمام طول سال ، فستیوال‌ های مختلفی را جشن می ‌گیرند مخصوصا در ماه می که به خاطر فستیوال ‌های غذای باکو بسیار مشهور است. رویدادها و کنسرت ‌های فراوانی نیز در همین زمان برگزار می ‌شوند. در میان آن ها ، فستیوال جاز و نمایشگاه‌ های غذا بسیار قابل توجه هستند.

از آنجا که بیشتر جمعیت این کشور را مسلمانان تشکیل می ‌دهند ، ماه رمضان نیز با جشن ‌ها و تزئینات مخصوص از زمان ‌های جذاب باکو به شمار می ‌آید. روزهای ملی بسیاری در تقویم تعطیلات آذربایجان برای بزرگداشت رویدادهای مهم و نبردهای فراوان برای استقلال وجود دارند.

7964da1c-da6c-46e2-8e54-184c3f3e0bab انتخاب زمان مناسب سفر به باکو

فستیوال‌ ها و رویدادهای فصل بهار

عید نوروز

عید نوروز یا سال نوی زرتشتیان هم‌اکنون یک تعطیلات ملی در آذربایجان است. نوروز در اوایل فصل بهار در کشورهای مختلفی به مناسبت شروع فصل جدید جشن گرفته می‌شود.

ماه رمضان

ماه رمضان یکی از ماه‌ های مهم در تقویم مسلمانان است. در طول این ماه مسلمانان روزه می‌ گیرند و در پایان آن عید فطر را جشن می‌ گیرند.

روز بین‌ المللی زن

روز جهانی زن که در گذشته روزِ بین ‌المللی زنان کارگر نامیده می‌ شد ، بزرگداشتی است که هر ساله در روز ۸ مارس (۱۷ اسفند) برگزار می ‌شود. این روز ، روز بزرگ برپایی جشن‌ هایی برای زنان در سراسرِ جهان است.

روز پیروزی

روز پیروزی در تاریخ نهم می (۱۹ اردیبهشت) در آذربایجان در بزرگداشت پیروزی جماهیر شوروی در جنگ جهانی دوم در مقابل آلمان و به احترام سربازانی که جانشان را از دست دادند ، جشن گرفته می ‌شود.

روز جمهوری

روز جمهوری هر سال در ۲۸ می (۷ خرداد) در بزرگداشت شکل گرفتن جمهوری دموکراتیک آذربایجان در سال ۱۹۱۸ جشن گرفته می ‌شود.

دنیای غذای آذربایجان

نمایشگاه دنیای غذای آذربایجان قصد دارد تا نقش آذربایجان را در بازار جهانی محصولات غذایی گسترش دهد که نه تنها با نیازهای داخلی مطابقت دارد ، بلکه قادر به پاسخگویی به سفارشات صادراتی نیز هست. این نمایشگاه لبنیات ، کنسرو ، سبزیجات و محصولات یخ‌زده و گوشتی را به نمایش می ‌گذارد.

نمایشگاه دنیای غذای آذربایجان ۲۰۱۹ در تاریخ ۱۴ تا ۱۶ می (۲۴ تا ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸) در باکو برگزار خواهد شد.

فستیوال ‌ها و رویدادهای فصل تابستان

روز نجات ملی آذربایجان

در تاریخ ۱۵ ژوئن (۲۵ خرداد) ، حیدر علی اف به ریاست جمهوری آذربایجان انتخاب شد و تغییرات اقتصادی و اجتماعی بسیاری در زندگی مردم این کشور ایجاد کرد که به ثبات منجر شد. این روز ، یکی از تعطیلات ملی ایالتی است.

عید قربان

عید قربان یک روز بسیار مهم در سنت ‌های اسلامی است. عید قربان هر سال در روز دهم ماه ذی ‌الحجه به یاد ابراهیم و فرزندش ، اسماعیل جشن گرفته می ‌شود.

فستیوال ‌ها و رویدادهای فصل پاییز

فستیوال بین ‌المللی جاز باکو

فستیوال بین ‌المللی جاز باکو از سال ۲۰۰۵ در ماه اکتبر برگزار می ‌شود. ستارگان برجسته داخلی و خارجی موسیقی جاز هر سال در این جشنواره حضور می ‌یابند. فستیوال بین ‌المللی جاز باکو فرصت خوبی در جهت تقویت و توسعه مشارکت فرهنگی کشورهای جهان فراهم می ‌آورد.

علاوه بر این ، جشنواره مذکور در تلاش است تا از تاریخ جاز آذربایجان که از سوی رجال موسیقی مشهور آذربایجانی قرن بیستم به وجود آمده ‌است ، حفاظت کرده و آن را پا بر جا نگه دارد.

فستیوال بین ‌المللی جاز باکو ۲۰۱۸ در تاریخ ۱۴ تا ۲۸ اکتبر (۲۲ مهر تا ۶ آبان ۱۳۹۷) برگزار خواهد شد.

3cc82f15-b41c-4803-b92e-83b0015b1316 انتخاب زمان مناسب سفر به باکو

 

مطالب مرتبط:

آنچه پیش از سفر به باکو باید بدانیم

راهنمای سفر به باکو

معرفی مراکز خرید باکو

راهنمای خرید سوغات در باکو

بهترین هتل های باکو | قسمت اول

بهترین هتل های باکو | قسمت دوم

هتل های ارزان باکو | قسمت اول

هتل های ارزان باکو | قسمت دوم

 

شما گردشگران عزیز می توانید با کسب اطلاع از شرایط تور زمینی باکو و گردشگری باکو یک سفر خاطره انگیز برای خود رقم بزنید.

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] انتخاب زمان مناسب سفر به باکو […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.