تور وان از تهران1

تور وان از تهران۱

تور وان از تهران2

تور وان از تهران۲

تور وان از تهران3

تور وان از تهران۳

تور وان از تهران5

تور وان از تهران۵

تو وان از تهران

تو وان از تهران

هر چند که اکثر هموطنان برای خرید (به ویژه پوشاک ) به شهر های مرزی نرکیه از جمله شهر وان کشور ترکیه سفر میکنند اما دیدن آثار تاریخی.مکانهای توریستی و جاذبه های طبیعی و توریستی بی نظیری است که برخی از آنها منحصر بفرد هستندو نه تنها در هیچ جای دنیا قابل تکرار نیستند.

در یاچه وان کشور ترکیه

بدون شک مهمترین جاذبه ی توریستی شهر وان(البته نه برای افرادی که میروند لباس ارزان بخرند و برگردند)در یاچه وان هست. این دریاچه بزرگترین دریاچه ی ترکیه میباشد و سه جزیره بنامهای آختامار .چارپاناق وآن آدیردارد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید فاصله هوایی در یاچه اورومیه و دریاچه وان حدود ۱۰۰ کیلومتر میباشد. اما در یاچه وان شاداب وپر آب اما دریاچه اورومیه آخرین نفسهایش را میکشد.

قطارهایی که از تهران به سمت آنکارا میروند در اسکله ی شهر وان سوار کشتی شده و در آن سوی آب در شهر تاتوان از کشتی خارج شده و ادامه مسیر میدهد.برای دیدن این دریاچه از مرکز شهر وان و از میدان بش یول میتوانید سوار مینی بوس شوید وباطی خیابان به اسکله بروید یا پیشنهاد همسفر این است که با اکیپ اجرایی مستقر در شهر وان هماهنگ کنید.

جزیره وکلیسای آختامار (AKDAMAR) شهر وان کشور ترکیه

کلیسایی است در فاصله ۴۱ کیلومتری جنوب غربی شهر وان بر روی جزیره آختامار .این کلیسا مابین سالهای ۹۱۵ تا ۹۲۱ میلادی ساخته شده.در مورد تسمیه این جزیره روایات فراوان است اما مستدل ترین آنها این است:دختری بنام تامارا (شاهزاده تامارا یا دختر کشیش اعظم کلیسا) دل به پسری روستایی میبنددو برای اینکه این پسر بتواند خود را با شتا به جزیره برساندهر شب آتشی روشن میکرده تا پسر بتواد خود را با شنا به او برساند.خبر این دیدار شبانه به پدر شاهزاده میرسد واو در یک شب طوفانی آتشی در قایق روشن کرده و قایق را به امواج میسپرد پسر بخت برگشته که بدنبال نور قایق شنا میکرده توان از کف داده و در دریاچع غرق میشود و لحظات آخراسیر دست موج بوده از سر ناچاری فریاد میزند(آختامارااااااااااا)و همین به اسم بعد ها با تلفظ آختامار یا آکداماربرای نام جزیره و کلیسای موجود در آن استفاده میشودو هتلی به همین نام در مرکز شهر با موقعیت عالی وجود دارد (که جزوه گارانتی همسفر میباشد) .و برای بازدید از جزیره حتما با اکیپ اجرایی همسفر پرواز هماهنگ کنید.

قلعه وان (VAN KALESI) شهر وان کشور ترکیه

قلعه ایست بر فراز کوههای شرقی در یاچه وان که امروز به صورت خرابه ای با ستون های بسیار بزرگ دیوارهای سر به فلک کشیده به یادگار مانده است.قدمت این قلعه به قرن ۹ قبل از میلاد مسیح میرسد.اورارتورهااین قلعه را قرن هفتم پیش از میلاد ساخته اندودر گذر تاریخ اقوام مختلفی از آن استفاده کردند: ازجمله ارمنیها.

رومی ها . مادها .هخامنشی ها . ساسانی ها. عرب ها سلجو ق ها.عثمانی ها وروس ها.

بخش پایین این دیواره از سنگ بازالت و بدون ملات و بخش های بالایی آن از آجر ساخته شده است کتیبه خشایار شاه یادگار ارزشمند هخامنشی را میتوانیم بر فراز صخرهای به ارتفاع ۲۰متر در نزدیکی قلعه وان ببینیم.این کتیبه در اصل توسط داریوش بزرگ آماده سازی شده است اما به دلایلی تکمیل نشده و خالی رها شده است

اما خشایار شاه پسر داریوش بزرگ در دوران زمامداری خود این کتیبه را تکمیل و به یادگار گذاشته.

این کتیبه ۲۷سطر و ۳ ستون دارد و از چپ با راست و با سه زبان پاسی باستان .اکدی و عیلامی نوشته شده است .این کتیبه تنها کتیبه هخامنشی است که در خارج از مرزههای کنونی است.

خانه گربه ها(VAN KEDI EVI) شهر وان کشور ترکیه

بدون شک یکی از جاذبه های منحصر به فرد وان گربه های این شهر است . نژاد گربه های شهر وان که اغلب سفید وبا رنگ چشم متفاوت (یک چشم آبی و یک چشم کهربایی ) جزو نوادر طبیعت میباشد .در مورد گربه های وان صحبت ها زیادی میشود که شاید برخی از آنها اغراق آمیز است.

گربه شهر وان کشور ترکیه 

از جمله اینکه این گربه ها برخلاف سایر همنوعان خود از خیس شدن فراری نیستند بسیار به آب تنی علاقمندند یا اینکه گربه های وان تنها جفتی از گربه ها بوده که حضرت نوح انها را سوار کشتی کرده.

خانه گربه های شهر وان که مشهور شده و امروزه به یک مرز توریستی تبدیل شده است .برای دیدن این گربه ها دروان سراغ دانشگاه(یوزینجی ایل) رابگیرید.

در سال ۱۹۹۹نسل این گربه ها رو به انقراض بود و تنها ۹۰ گربه از این نژاد بافیمانده بود که کشور ترکیه برای نگهداری ازدیاد نسل آنهامرکزی تاسیس کرد که به خانه گربه ها ی وان معروف شده.

موزه وان (VAN MUSEUM)

اگر علاقمند به دیدن اثار و اشیا قیمتی واسناد ناریخی باشید موزه شهروان میتواند برای شما جذاب و دیدنی باشد . در این موزه یافته های دوران قبل از تاریخ که در تیلکی تپه به دست آمده وهمچنین اشیا قیمتی از دوران اورارتورهابه نمایش گذاشته شده است.

این موزه در محله شرفیه واقع در مرکز شهر که از خیابان جمهوریت ۵ دقیقه پیاده راه میباشد.

آبشار مرادیه (MURADDIYE SELALESI)شهر وان کشور ترکیه

این آبشار (در واقع مجموعه ای از آبشار ها) در مسیر دوبایزید به شهر وان و بافا صله ۸۵ کیلومتری از شهر وان قرار گرفته.

صبحانه های شهر وان (VAN KAHVALTISI)

حتما شما هم فکر میکنید که صبحانه نمیتواندجزو جاذبه های گردشگری باشد و فقط یک وعده غذایی است.اما در شهر وان باید در این عقیده تجدید نظر کرد .صبحانه های وان یکی از برند های ثبت شده توریستی شهر وان می باشد. و وعده های صبحانه مفصل است .

با تشکر شرکت همسفر پرواز آسیا اولین و تنها مجری تخصصیه شهر وان از تهران میباشد .