معرفی و آشنایی با شهر بزرگ و صخره ای کاپادوکیا (cappadocia) در ترکیه

 

Cappadocia3-1 معرفی شهر کاپادوکیا ترکیه

 

کاپادوکیا یا Cappadocia نام شهر بزرگ و باستانی در آناتولی مرکزی در ترکیه است که نام این شهر زیبا در پارسی به معنی سرزمین اسب‌ های زیبا می باشد.

در کاپادوکیا ، مکان‌های تاریخی و باستانی ، شهرهای زیر زمینی ، خانه ‌ها و کلیساهای ساخته شده در دل صخره ‌ها دست به دست هم داده ‌اند تا مناظری عجیب و جذاب به ‌وجود بیاورند.

 این منطقه باستانی از سال 1985 از طرف یونسکو جزو میراث فرهنگی جهان شناخته و ثبت گردیده است. از آنجائی ‌که کاپادوکیا منطقه ای تاریخی است و مورد توجه و علاقه‌ ی گردشگران و همچنین باستان‌ شناسان قرار دارد به عنوان یکی از معروفترین سه شهر صخره‌ ای دنیا در جهان شناخته می شود.

 

 Cappadocia-2-2 معرفی شهر کاپادوکیا ترکیه

 

پیدایش کاپادوکیا

در اواخر عصر برنز ، کاپادوکیا با نام هتی (Hatti) شناخته میشده و مرکز قلمرو هیتی ‌ها در خاتوشا بوده است که پس از پایان حکومت هیتی‌ها ، در کاپادوکیا حکومت ارباب رعیتی برقرار شد و در همان زمان بود که قلعه ‌هایی مستحکم در آن ساخته شد و بعد‌ها از این قلعه‌ ها به عنوان مکانی برای نگهداری برده‌های خارجی استفاده شد.

مسیحیان برای در امان بودن از سربازان امپراتوری رم به کاپادوکیا آمدند و شروع به ساختن شهرک های زیر زمینی در زیر آپادوکیه کردند و بعدها پناهگاه هایی برای خود در دل کوهایی که بر اثر فوران آتشفشان بوجود آمده بود ، ساختند ، بنا به نوشته مورخان ، کاپادوکیا یکی از اماکن مهم در دوران امپراتوری رم برای گسترش و حفظ بقای مسیحیان بوده است.

از زمان مادها به بعد کاپادوکیا بخشی از شاهنشاهی ایران بوده است. پرستش خدایان ایرانی به‌خصوص مهر و آناهیتا در کاپادوکیا رواج داشته و برخی نویسندگان یونانی در مورد برگزاری مراسم مذهبی ایرانی در آنجا گزارش‌هایی داده‌اند. همچنین در سنگ‌ نوشته ‌های کاپادوکیا و لوح‌ های سفالی ، نوشته‌ هایی به خط میخی یافت شده است که از مقررات مالی ، قراردادهای ازدواج ، اختلافات تجاری و… در آنها صحبت کرده اند.

 

امروزه به دلیل اینکه این منطقه پر از دیدنی ‌های جغرافیایی ، تاریخی و فرهنگی است ، بسیار مورد علاقه ی توریست ها و گردشگران است.

 

امکانات رفاهی:

* اسب سواری

* اتومبیل های کورسی

* بالن سواری در محوطه گردشگری به مدت 1 ساعت

* هتل غار

 

 Cappadocia-1-2 معرفی شهر کاپادوکیا ترکیه

 

مناطق دیدنی

از جاذبه‌ های جذاب کاپادوکیا می ‌توان به جاذبه ‌های زیر اشاره کرد:

 

شهر زیرزمینی کایماکلی

می توان گفت شهر‌های زیرمینی کاپادوکیا از عهد برنز ساخته شده‌اند ، اما کایماکلی ، مشهور‌ترین شهر زیرزمینی آنجا است که قدمت آن به دوران بیزانس باز‌ می‌گردد و در استان نوشهیر   (Nevshehir) قرار دارد.

مسیحیان برای در امان ماندن و محفوظ ماندن از هجوم اعراب و ایرانیان مجبور به زندگی زیرزمینی بودند. نمونه ‌ی بزرگی از اتاق ‌هایی زیرزمینی در این شهر وجود دارد که به وسیله‌ ی تونل به یکدیگر متصل شده‌اند.همچنین دارای هشت طبقه است که چهار طبقه ‌ی آن به بازدید گردشگران اختصاص دارد.

شهر قابلیت اسکان 20000 نفر و امکاناتی نظیر اسطبل ، انباری ، مدرسه ، سالن ‌های غذاخوری و معبد را داشته است.اگر گذرتان به کاپادوکیا افتاد هرگز تماشای این شهر عجیب را از دست ندهید.

 

-زیرزمینی-کایماکلی معرفی شهر کاپادوکیا ترکیه

 

دره سرخ کاپادوکیا

یکی از زیباترین دره های کاپادوکیا که بین دو روستای گورمه و کاوسین قرار گرفته ، دره سرخ است ، صخره‌ های این دره به رنگ ‌های صورتی و زرد و نارنجی هستند. درون صخره‌ ها کلیسا‌ های پنهانی وجود دارد که قدمت آن‌ها به عهد بیزانس می ‌رسد.همچنین در میان صخره‌ها ، باغ‌ های سرسبز ، تاکستان‌ ها و زمین‌ های کشاورزی بسیاری وجود دارد که متعلق به کشاورزان بومی هستند.

 

-سرخ-کاپادوکیا معرفی شهر کاپادوکیا ترکیه

 

شهر گورمه

گورمه با بافت باستانی در چندین نظرسنجی به عنوان زیبا‌ترین روستای جهان انتخاب شده است و در قلب کاپادوکیا قرار دارد. اکثر بازدیدکنندگان برای بالن‌ های هوایی این روستا به اینجا می ‌آیند. این بالن ‌ها هر روز صبح بر فراز روستا به گردش در می ‌آیند.

کلیساها ، حمام‌ ها ، مساجد و مدارس از جمله بناهایی هستند که در شهر به چشم می‌ خورند. کلیسای آرتاخانه ، دورموش قدیر، یوسف کوچ و بزیرخانه ، خانه‌ های سنگی در اوزون دره ، باغیل دره از جمله جاذبه ‌های گورمه هستند.

تعداد زیادی مخروط توف (خاکستر آتشفشانی) در این شهر وجود دارد که دودکش‌های پری Fairy Chimneys  نامیده می ‌شوند. این دودکش ‌های در اثر فرسایش باد و آب از دو لایه مختلف آتشفشانی به ‌وجود آمده ‌اند. 

بالن ‌سواری به روی گورمه و تماشای مناظر زیبای آن از بالا ، از تفریحات مورد استقبال گردشگران در این منطقه است.

 

 معرفی شهر کاپادوکیا ترکیه

 

موزه فضای باز زلو

در ابتدا و در قرن نهم ، کاربرد این موزه اغلب به عنوان صومعه بوده است ، اما در سال ۱۹۵۲ به دلیل فرسایش و خطر سقوط ، این روستا ممنوعه اعلام شد. در حال حاضر در این موزه ، دو کلیسا برای بازدید وجود دارد.

 

-فضای-باز-زلو-1 معرفی شهر کاپادوکیا ترکیه

 

معبد اسکی گوموسلر

این معبد در ده کیلومتری شمال شرق شهر نیجده واقع است. در این معبد نقوشی به چشم می‌ خورند که قدمت آن‌ ها به قرن یازده می ‌رسد.

 

-اسکی-گوموسلر معرفی شهر کاپادوکیا ترکیه

 

اوچیسار

مرتفع‌ترین نقطه کاپادوکیا با قعله سنگی طبیعی است.

 

 معرفی شهر کاپادوکیا ترکیه

 

آوانوس

 موزه مو و سفا‌ل‌ هایی که در آوانوس وجود دارد موجب معروفیت این منطقه شده است. در این موزه موهای بیش از 16 هزار زن جمع ‌آوری شده است ؛ زنانی که به تماشای موزه می آیند ، قسمتی از موی خود را به‌ همراه تکه کاغذی که حاوی مشخصاتشان است به در و دیوار این موزه آویزان می ‌کنند.

 

-1 معرفی شهر کاپادوکیا ترکیه

 

دره کبوتر Pigeon Valley

دره کبوترها یکی دیگر از جاذبه های کاپادوکیاست که دیدنش را نباید از دست داد. برای رفتن به دره کبوترها کفش راحت بپوشید و آب همراهتان داشته باشید چرا که دیدنش ساعت ها طول می کشد.

 

-کبوتر-Pigeon-Valley معرفی شهر کاپادوکیا ترکیه

 

 دره ایهلارا

در جنوب غربی شهر آکسارای ،دره ایهلارا با داشتن طبیعتی زیبا و تعداد زیادی کلیسا درون غارها ی منطقه خودنمایی می کند ، این دره یکی از زیباترین و رمزآلودترین مناطق کاپادوکیا تبدیل شده است.

 

-ایهلارا معرفی شهر کاپادوکیا ترکیه

 

 اورگوپ

اورگوپ یک بافت آتشفشانی اصلی است که بر اثر باد و باران مناظر جالب و دیدنی به وجود آورده است که از اماکن دیدنی آن می‌ توان موارد زیر را نام برد:

 ساری هان: کاروانسرای قدیمی که در طراحی و معماری آن سنگ ‌های زردرنگی به کار رفته است و از آن به عنوان محل اسکان و پناهگاه استفاده می ‌شده است.

اورتا حصار: این قلعه سنگی و تاریخی ، یک پناهگاه قدیمی بوده که برای نقاشی و عکاسی گزینه بسیار خوبی است. کلیسای هاریم ، سانجا و جانبازلی اینجا واقع شده ‌اند.

سد دامسا: سواحل سد دامسا از مراکز مهم گردشگری است. ساحل دریاچه مملو از درختان کاج است که لذت استراحت در اینجا را فراموش نشدنی می ‌کند.

 

-1 معرفی شهر کاپادوکیا ترکیه

 

صومعه سرای سلیمه Selime Monastery

صومعه ی سلیمه بنایی است که هنوز هم به خوبی در دل سنگ های آتش فشانی حفاری شده و ماهیت واقعی خودش را در آن پنهان کرده است ، چرا که در نگاه اول از کوه های اطرافش قابل تشخیص نیست.این بنا برای عبادت ساخته شده بود و هنوز هم آثار باستانی زیادی در اون وجود دارد که در گذشته به عنوان مناسک مذهبی مورد استفاده قرار می گرفت.

 

-سرای-سلیمه-Selime-Monastery معرفی شهر کاپادوکیا ترکیه

 

از دیگر دیدنی ‌های کاپادوکیا می ‌توان از کایسری ، اوانوس ، پسابگ ، سوگانلی ، کاوسین و موزه‌ ی فضای باز گورمه نام برد.

 

بازدید از کاپادوکیا را به هیچ وجه از دست ندهید ، در صورت همراهی با تور به راحتی می‌توانید از این منطقه دیدن کنید. اما در صورت سفر بدون تور می ‌توانید با استفاده از وسایل مختلف ، از یکی از شهر‌های نزدیک ، خود را به این منطقه ‌ی تاریخی برسانید.

 

 

شما گردشگران عزیز می توانید با کسب اطلاع از شرایط سایر پکیج های  تور زمینی کاپادوکیا و گردشگری کاپادوکیا ، یک سفر خاطره انگیز برای خود رقم بزنید.

5 پاسخ

تعقیب

  1. […] معرفی کلی و آشنایی با شهر کاپادوکیا […]

  2. […] کاپادوکیا یکی از مقاصد مهم گردشگری در ترکیه است که جاذبه ‌های مهمی را در خود جای داده است. از جمله این جاذبه‌ ها می‌توان به محل‌ هایی برای اسب سواری ، سواری با بالن و طبیعت زیبای آن اشاره کرد. […]

  3. […] معرفی شهر کاپادوکیا ترکیه […]

  4. […] معرفی شهر کاپادوکیا ترکیه […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.