صبحانه های معروف شهر وان

وان شهری است که به صبحانه هایش زنده است

 

صبحانه در شهر شرقی وان در ترکیه ، آنقدر مهم است که خیابان پشتی موازی با بلوار اصلی را به ‌طور غیر رسمی «خیابان صبحانه‌ پزان» می ‌نامند.
صبحانه‌ ی ترکی ، وعده‌ ای متشکل از پنیر ، زیتون ، تخم مرغ ، مربا ، سوسیس و چای سیاه ، یکی از بهترین رسوم آشپزی کشور است. در سرتاسر ترکیه اهمیت زیادی به وعده‌ ی صبحانه می‌ دهند اما مرکزش شهر شرقی وان است.

در ترکیه ، وان و صبحانه مترادف یکدیگر هستند. رستوران‌هایی که به سبک وان صبحانه تهیه می‌ کنند ، حتی در استانبول و آنکارا برو و بیایی دارند. در این رستوران ‌ها ، خوراک ‌های بومی نظیر پنیر اتلو (otlu peynir) معروف سرو می ‌شوند. پنیر اتلو از ترکیب پنیر و سیرمو (sirmo) یا سیر وحشی تهیه می ‌شود. با آنکه بعضی از این رستوران ‌ها به خوبی یادآور صبحانه‌ های وان هستند ، اما برای تجربه‌ ی واقعی باید به مرکزش بروید.

وان ، شهری با نیم میلیون نفر جمعیت که بیشترشان هم کرد هستند ، در فاصله‌ ی یک ‌ساعته از ایران قرار دارد و به نوعی شهری مرزی به حساب می ‌آید. در اواخر بهار ، هوا گرم و خشک است و عصرها خنک می ‌شود. افق را کوه‌ های سرسبز تسخیر کرده ‌اند و دشت‌ ها را نیز گل‌ های وحشی.

دریاچه وان ، بزرگ ‌ترین دریاچه‌ ی ترکیه و خانه ‌ی جزیره‌ ی آختامار ، نیز در همان نزدیکی است. جزیره آختامار جایی است که کلیسای جامع ارمنی متعلق به قرن دهم در آن واقع شده است و خرگوش‌ های خاکستری پیرامونش می ‌جهند.

0b7a0d44-d8c9-466f-885c-21d886d1d5c3 صبحانه های معروف شهر وان

صبحانه در شهر وان ، در شرق ترکیه ، آنقدر مهم است که خیابان پشتی موازی با بلوار اصلی را به ‌طور غیر رسمی «خیابان صبحانه ‌پزان» می ‌نامند. در سال ۲۰۱۴ ، بیش از ۵۰ هزار نفر در وان صبحانه خوردند که رکورد گینس در زمینه ‌ی بزرگ ‌ترین گردهمایی برای صبحانه را شکست.

در طول ماه رمضان ، تعدادی از رستوران ‌ها عصرها باز می ‌کنند و خود را برای سرویس ‌دهی در هنگام سحر آماده می‌ کنند. بعضی رستوران‌ ها ، که در ماه رمضان باز هستند ، شیشه ‌های خود را با روزنامه‌ های قدیمی می ‌پوشانند تا جو رمضان را بر هم نزنند. در خیابان صبحانه ‌پزان ، همیشه ردیفی از میز و صندلی ‌ها پیاده ‌رو را اشغال کرده‌ است ؛ مگر آنکه بازسازی سنگفرش‌های خیابان موجب شود تا برای مدتی میز و صندلی‌ها برداشته شوند.

 

تنوع منوی صبحانه در وان می ‌تواند تا ۳۰ مورد برسد

کارکنان رستوران‌ ها حتی تا ۹ بشقاب را می ‌توانند یکجا حمل کنند و سفارشات یک گروه چهارنفره را توزیع کنند. در بعضی از منوهای صبحانه‌ ی رستوران ‌ها تا ۳۰ مورد هم برای سفارش دادن وجود دارد. اگر می‌ خواهید خوراکی ‌های تکراری مثل مربا ، مارمالاد ، چیپس یا کره فندق را کنار بگذارید و سراغ صبحانه‌های ویژه‌ی وان بروید، جاجیک (cacığı) وان می‌ تواند یکی از گزینه‌ ها باشد. جاجیک نوعی ماست و خیار است که با فلفل سبز و جعفری و پیاز و سیر مخلوط شده.7ae03299-bda9-4184-9d89-6d8d49e7a071 صبحانه های معروف شهر وان

 

جاجیک

جاجیک را گاهی با کره‌ ی خامه‌ ای سرو می‌ کنند. پنیر اتلوی وان آنقدر تازه و خوش ‌طعم است که نظیر آن را حتی در استانبول هم پیدا نمی ‌کنید. مورتوا (murtuğa) ظرفی متشکل از تخم مرغ ، کره و آرد است. کاوورما (kavurma) هم گوشت بریده‌ شده ‌ی بره یا گاو است که روی نیمرو می ‌گذارند.

 صبحانه های معروف شهر وان

صبحانه‌ ی وان از آنجا معروف شده که موادش طبیعی و محصول همانجا است. سیرهای وحشی ‌ای که پنیر اتلو را خاص می ‌کند از کوه ‌های همان نواحی برداشت شده ، کره را هم از ناحیه‌ اوزالپ (Özalp)، که در همان استان وان است ، می ‌گیرند.

صبحانه‌ ی ترکی از انواع پنیر ، زیتون ، تخم مرغ ، مربا و سبزیجات تازه تشکیل شده است.

89b92602-1306-4a40-ab73-3831a3b71878 صبحانه های معروف شهر وان

باک‌ هله باک (Bak Hele Bak) نام رستوران بزرگی است که با فرش ‌های دستبافت و زیورهای محلی تزئین شده است. یوسف کناک ۶۱ ساله ، که خود را متولی صبحانه در وان می ‌داند ، این رستوران را از سال ۱۳۵۳ دارد ، اداره می ‌کند. دیوارهای رستوران همه از عکس ‌ها و تکه ‌های روزنامه پر شده ‌اند ، یکی در میان هم عکس ‌های خندان کناک میان آن ‌ها دیده می ‌شود.

یوسف کناک: «فرهنگ صبحانه حزب و مذهب نمی ‌شناسد. مردم در این فرهنگ همه با هم برابر هستند»

ما در شب‌ های قدر درست ساعت یک نصفه شب به حدود هزار نفر سحری رایگان دادیم.cef0230f-933d-4800-8495-e9881d587e68 صبحانه های معروف شهر وان

او همچنین اضافه کرد که برای مهمانان ارمنی کلیسای جامع در جزیره آختامار هم صبحانه سرو کرده است.

به عقیده‌ی کناک ، صبحانه ‌ی وانی بدون جاجیک کامل نیست. در کنار جاجیک ، پنیر اتلو ، زیتون‌ های سبز و سیاه و تخم مرغ با کاوورما ، که در ظرف ‌های مسی کوچک سرو می ‌شوند ، بهترین گزینه‌ ها هستند. طبیعتا اول خوراکی ‌های سرد با نان سر سفره آورده می ‌شود ، بعد هم تخم مرغ و دیگر سرخ کردنی و پختنی ‌ها. معمولا فلاسک چای هم روی میزها دیده می‌ شود.

 

پنیر اتلو

پنیر اتلو که با سیرمو (سیر وحشی) مزه ‌دار شده عضوی اساسی در صبحانه‌ های وان است

عصرها ، مرکز شهر به بازار روباز عظیمی با راسته‌ ی فروشندگان متعدد تبدیل می ‌شود. در آنجا جگر و جوجه و ذرت است که روی منقل‌ ها کباب می‌ شوند. سماورهای سیار هم میان جمعیت مانور می‌ دهند. جمعیت چشمگیر می ‌شود و هوای خنک از میان جو سنگین ناشی از دود کباب ‌ها گذر می ‌کند. برخی دوره‌ گردها لباس ‌هایی با مارک ‌های فیک می ‌فروشند ، کوچه ‌هایی که تنها محل عبور پیاده ‌روان هست هم با کافی ‌شاپ‌ ها و مشتریانشان پر شده ‌اند.

8bc014d7-1711-4bde-8562-bc04bf8ef7cf صبحانه های معروف شهر وان

هزینه صبحانه در وان به حدود ۱۵ لیر می ‌رسد

سالن صبحانه‌ ی ایمساک جدید (Yeni Imsak Kahvalti Salonu) یکی از جاهایی است که خیلی سریع سفارش‌ ها را آماده می ‌کند. اینجا به محض اینکه چای را بنوشید ، چای دیگری برایتان می‌ آورند. تکه پنیرهای اتلوی آنجا لذت ‌بخش هستند. هزینه‌ ی صبحانه در اینجا چیزی حدود ۱۵ لیر درمی ‌آید. عصرها ، انرژی خاصی به خیابان‌ های وان تزریق می‌ شود.

وقتی صبحانه‌ های وان را با استانبول مقایسه کنید ، می‌ فهمید که چقدر صبحانه‌های وان تازه ‌تر و دلچسب ‌تر هستند. همان تدارکات استانبول را در وان ، به ‌خصوص جاهای توریستی اطراف دریاچه ، می ‌توانید داشته باشید. اما صبحانه ‌های وان به خوراک ‌های سنتی ، که البته از مواد تازه و باکیفیت تهیه شده ، محدود می ‌شوند. مزه ‌شان متفاوت از آن چیزی است که در استانبول سرو می‌ شود و ارزشش را دارد که به خاطرش به آن سمت کشور ترکیه سفر کنیم.

 

شما گردشگران عزیز می توانید با کسب اطلاع از شرایط سایر پکیج های  تور زمینی وان و گردشگری وان ، یک سفر خاطره انگیز برای خود رقم بزنید.

 

مطالب مرتبط:

جاذبه ‌های معروف گردشگری وان (قسمت اول)

جاذبه ‌های معروف گردشگری وان (قسمت دوم)

معرفی هتل های وان (قسمت اول)

معرفی هتل های وان (قسمت دوم)

معرفی هتل های وان (قسمت سوم)

هزینه سفر به شهر وان

معرفی بهترین مراکز خرید وان

نکات ضروری خرید در وان ترکیه

رستوران ها و کافه های شهر وان

سفری دو روزه به شهر وان

نگاهی مختصر به شهر وان

معرفی غذاهای محلی وان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.