غذاهای معروف محلی جزیره قشم

معروف ترین غذاهای محلی جزیره قشم

جزیره قشم بزرگ ‌ترین جزیره ‌ی خلیج فارس و همچنین ایران است. زندگی در این جزیره به قبل از اسلام می ‌رسد.قشم غذاهای محلی متنوعی دارد و زنان این جزیره از گذشته تاکنون با ذوق و هنر ، غذاهای خوشمزه ، به خصوص غذاهای دریایی طبخ می ‌کنند.

در سفر به جزیره ‌ی قشم سعی کنید به جای غذا خوردن در رستوران‌ های مدرن و فست ‌فود ، مهمان مردم محلی شوید تا طعم ناب خوراکی‌ های خوشمزه ‌ی این جزیره را بچشید. 

هواری

برای تهیه ‌ی این غذای خوشمزه ابتدا پیاز را کمی تفت داده ، سپس سبزی یعنی گشنیز ، شوید ، شنبلیله و سیر را در روغن سرخ می‌ کنند. سپس ماهی را نیز به سبزی ‌ها اضافه می ‌کنند تا سرخ شود و فلفل ، ادویه و زردچوبه را اضافه می کنند. بعد از اینکه ماهی کاملا سرخ شد ، برنجی که از قبل خیس خورده است را به این مواد اضافه می ‌کنند تا کاملا دم بکشد. غذاهای معروف محلی جزیره قشم

هواری چکو میگ (پلو بچه میگو) 

هواری چکو میگ یا لارو خشک ‌شده میگو از غذاهای محلی قشم است. این نوع میگو را در فصل تخم ‌ریزی در جنگل حرا صید می ‌کنند. بعد از این که آن‌ ها را در آب دریا جوشانده و خشک کردند ، به بازار می ‌آورند.

برای تهیه ‌ی این غذا میگوی خشک را خیسانده و پوست آن را می ‌گیرند. بعد از تفت دادن پیاز ، میگو را به آن اضافه می ‌کنند. بعد از اینکه میگوها کاملا سرخ شد ، زردچوبه و سپس مقداری آب می ‌افزایند. عدس آب‌ پز به همراه ۲ استکان آب داغ به غذا اضافه می ‌شود.

بعد از جوش آمدن آب ، برنج از قبل خیس  ‌شده را به غذا اضافه می ‌کنند تا اب آن بخار شده و برنج دم بکشد.-چکو-میگ غذاهای معروف محلی جزیره قشم

ماهی برشته (کباب ذغالی)

مردم قشم برای تهیه ماهی برشته ، شکم ماهی ‌های کوچک مانند ساردین را خالی نمی ‌کنند اما برای برشته کردن ماهی‌ هایی مانند سنگسر ، سرخو و … ابتدا شکم‌ شان را خالی کرده و ترکیبی از گشنیز ، شوید ، پیاز خردشده ، فلفل ، ادویه و فلفل سبز داخل آن می ‌گذارند.

سپس ماهی را روی ورقه ‌ی فلزی که روی آتش گاز یا ذغال آماده کرده‌ اند ، می ‌گذارند تا کبابی شود. سپس ماهی ‌ها را در ظرفی درب ‌دار قرار داده و چند قطره اب به آن می ‌پاشند تا در اثر بخار ماهی‌ های داغ ، روغن در زیر پوست آن‌ ها بچسبد و هنگام مصرف ، پوست ماهی‌ ها به راحتی کنده شود. چون ماهی طبع سردی دارد ، اهالی قشم این غذا را به همراه خرما و رطب میل می ‌کنند.-برشته-کباب-ذغالی غذاهای معروف محلی جزیره قشم

کلمبا (Kolomba)

این غذای خوشمزه از گندم پک شده ، ماهی ، سبزی (گشنیز و شوید خرد شده) تهیه می‌ شود. اهالی قشم گندم‌ های پرک شده را در آب جوش می ‌ریزند تا قوام بیاید. ماهی ‌ها را هم در آب نمک و زردچوبه می‌ جوشانند تا استخوان ‌هایش را جدا کنند.

سپس گوشت ماهی را با سبزی مخلوط کرده و به گندم در حال جوش اضافه می ‌کنند. قشمی ‌ها این غذا را با روغن حیوانی تهیه می ‌کنند و در زبان محلی به این روغن «جونون» (روغن خوب) می‌ گویند. غذاهای معروف محلی جزیره قشم

نان توموشی

قشمی ‌ها این نان محلی بسیار نازک را به همراه سس مخصوصی می ‌پزند. در این نان تخم ‌مرغ و پنیر می ‌ریزند که همزمان با نان می ‌پزد.-توموشی غذاهای معروف محلی جزیره قشم

زیبون

برای تهیه ‌ی این غذا سیب ‌زمینی ‌ها را درشت و خلالی سرخ می‌ کنند. به ماهی ادویه و زردچوبه اضافه کرده و در روغن سرخ می ‌کنند. پیاز خردشده را در گوجه  ‌فرنگی رنده ‌شده تفت می ‌دهند. سپس درون قابلمه روغن ریخته و روی آن نان حلی (توموشی) گذاشته و مواد را روی نان می ‌ریزند. سپس برنج پخته شده را روی مواد ریخته و می ‌گذارند تا دم بکشد. غذاهای معروف محلی جزیره قشم

موفلک

برای پخت این غذا گندم یا جوی پرک شده را در دیگ برشته می‌ کنند تا رنگ آن قهوه ‌ای شود. سپس این گندم‌ ها را مانند برنج در آب خیس می ‌کنند. سپس ماهی ‌ها را در آب نمک و زردچوبه می‌ جوشانند تا استخوان‌ های آن جدا شود و گوشت ماهی‌ ها را با پیاز سرخ می ‌کنند و دوباره در همان آبی که جوشانده بودند ، اضافه می ‌کنند.

زمانی که آب به جوش آمد ، گندم ‌های خیس ‌شده به غذا اضافه می‌ شود تا کاملا آب آن بخار شود و دم بکشد. 

عنکاس (ماهی مرکب)

این ماهی را به تکه ‌های مربعی شکل قطعه قطعه کرده و با مقداری آب و خرما داخل دیگ می ‌پزند. پیاز را خرد کرده ، تفت داده و ماهی را به آن اضافه می ‌کنند. سپس سیب ‌زمینی سرخ ‌شده را با یک عدد فلفل سبز ، رب گوجه فرنگی ، نمک ، ادویه و فلفل به غذا می ‌افزایند  تا با حرارت کم پخته شود.

عنکاس خشک شده

عنکاس (ماهی مرکب) را بعد از تمیز کردن به شکل ورقه ‌های نازم و بلند برش زده و مقابل آفتاب آویزان می‌ کنند تا کاملا خشک شود. برای این کار حداقل ۱۰ روز زمان نیاز است.

بعد از خشک شدن ماهی ‌ها ، آن‌ها را روی ذغال یا شعله ‌ی گاز کباب کرده و سپس آن را می ‌کوبند تا بافت گوشت از هم باز شود. سپس روی گوشت ماهی لیمو ریخته و با خرما نوش جان می‌ کنند.

برنج دیشو

برای تهیه‌ ی این غذا مقداری شیره‌ ی خرما را در آب حل می‌ کنند تا رقیق شود ؛ سپس آن را روی گاز می ‌گذارند تا به جوش آید و برنج خیسانده شده را در این محلول می ‌ریزند تا آب آن بخار شده و برنج دم بکشد. این برنج را به همراه ماهی برشته سرو می ‌کنند. 

پودینی کوسه یا سفره ماهی

گوشت کوسه را قطعه قطعه کرده و با پوست در آب نمک می ‌ریزند تا بجوشد و کاملا پخته شود. بعد از این که گوشت کامل پخت و استخوان‌ ها به راحتی از آن جدا شد ، گوشت را کاملا له کرده و می‌ فشارند تا آب آن کاملا گرفته شده و خشک شود.

سپس آن را با پیاز و سبزی یعنی گشنیز و شوید در روغن کرده و مقداری رب گوجه ‌فرنگی و لیمو عمانی به آن می ‌افزایند و در قابلمه را گذاشته ، اجازه می ‌دهند کاملا پخته شود. پودینی سفره ماهی نیز به همین ترتیب پخته می ‌شود.

مطالب مرتبط:

جاذبه های دیدنی جزیره قشم | قسمت اول

جاذبه های دیدنی جزیره قشم | قسمت دوم

معروف ترین هتل های جزیره قشم

سوغاتی های جزیره قشم

هزینه های سفر به قشم

دره ستارگان جزیره قشم

شما گردشگران عزیز می توانید با کسب اطلاع از شرایط تور قشم و گردشگری قشم یک سفر خاطره انگیز برای خود رقم بزنید.

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] غذاهای معروف محلی جزیره قشم […]

  2. […] غذاهای معروف محلی جزیره قشم […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.