دیدگاه و نظرات گردشگران خارجی درباره جزیره قشم

بزرگ‌ ترین جزیره‌ ی خلیج فارس با جاذبه ‌های طبیعی ‌اش هر ساله تعداد قابل توجه ای از جهانگردان را به سمت خود می ‌کشاند.

جزیره‌ ی قشم یکی از جزایر استان هرمزگان در تنگه ‌ی هرمز است که در چند دهه ‌ی اخیر جنبه‌ ی توریستی پیدا کرده است. اما تا پیش از آن ، جزیره‌ ی بزرگ قشم بخاطر ثروت و اهمیت استراتژیکش محل توجه خارجی‌ ها بوده است.

نیارخوس (Nearchus) ، دریانورد سپاه اسکندر ، در سال ۳۵۰ قبل از میلاد جزیره ‌ی نزدیک دهانه‌ ی خلیج فارس را اراکتا (Oaracta) نامیده است. در این جزیره قبر اریتراس (Erythras) ، کسی که دریای اریتره (اقیانوس هند) از روی او نامگذاری شده ، را به او نشان دادند.f1d8b10a-a8ec-4b3c-8828-a9d8e4ea193f قشم از نگاه گردشگران خارجی

قشم در زمان صفوی یکی از مراکز تجاری بزرگ دنیا بود به طوری که به گواهی نویسندگان آن عصر ، وقتی در سال ۱۵۵۲ غارت شد ، «مقدار زیادی جنس ، طلا و نقره و پول به دست آمد ، به طوری که در تمام دنیا آنقدر غنایم وجود نداشت». پرتغالی ‌ها به آن کیسیمی (Queiximi) می گفتند که شبیه نام قشم است. گرایش پرتغالی ‌ها ، انگلیسی ‌ها و هلندی‌ ها به این جزیره خود نشان از اهمیت آن در عصر صفوی دارد.

جزیره‌ ی قشم از سال ۱۸۲۰ تا ۱۸۷۹ در دست نیروی دریایی انگلستان بود. لرد کرزن انگلیسی ، نایب ‌السلطنه‌ ی هندوستان نیز در ژانویه ‌ی ۱۹۰۴ به قشم سفر کرد و در روزنامه‌ ی تایمز نوشت: «این جزیره ، چنانکه اهالی آنجا به درستی می ‌نامند ، «جزیره ‌ی طویل» است. جزیره به وسیله‌ ی تنگه‌ ی باریک و سخت ‌گذری با طول حدودی ۱۰۰ کیلومتر بین بندرعباس و لنگه از سرزمین ایران جدا شده است. آنجا دیرزمانی پایگاه دریایی انگلستان بود.

1-1 قشم از نگاه گردشگران خارجی

گرمای طاقت‌ فرسا و کمیابی آب سرانجام موجب رها کردن این پایگاه شد و به طوری که وضع صخره‌ های آن از دور در دریا نشان می ‌دهد ، دیگر مثل دوره‌ ی نیارخوس یا حتی دوران تصرف پرتغالی ‌ها انواع محصولات یا به طوری که نوشته‌ اند ذرت و میوه‌ جات و به خصوص انگورهای لذیذ ندارد ، ولی خالی از خاک حاصلخیز نیست و همین کشتزارهای محدود آذوقه‌ ی اهالی قشم را که در آن موقع تقریبا ۱۲هزار نفر بودند را فراهم می‌کند.

دست ‌اندازی قدرت ‌های خارجی تا سال ۱۳۱۴  شمسی ادامه داشت تا آنکه انگلیسی ‌ها نیز از آن خارج شدند.

از سال ۱۳۶۹ خورشیدی که قشم منطقه‌ ی آزاد شد ، جاذبه ‌های آن برای جذب گردشگر مورد توجه قرار گرفت.2-1 قشم از نگاه گردشگران خارجی

بین سال ‌های ۷۳ تا ۸۵ ، حدود ۶۵۰ هزار گردشگر خارجی وارد قشم شدند که در سال ‌های بعد بیشتر هم شد. زمان اوج سفر برای این جزیره از اول آبان تا آخر فروردین‌ است. بسیاری از گردشگران خارجی ، که اغلب هم از کشور نروژ و بلژیک هستند ، دوست دارند جزیره را ببینند ، ولی به دلیل کمبود امکانات گردشگری تعداد آن‌ ها تنها دو نفر از هر ۱۰۰ گردشگر ورودی به قشم است و بقیه گردشگران داخلی هستند.3 قشم از نگاه گردشگران خارجی

دانیال و جینا ، زوج جهانگرد سنگاپوری که در عرض ۲۷۹ روز (از مرداد ۱۳۹۳) از شرق چین تا ترکیه سفر کردند ، در سفرشان به ایران توجه خاصی به قشم نشان داده ‌اند که در سایت ‌شان بازتاب یافته است.

حتی اگر اهل طبیعت و جغرافیا نباشید ، در مواجه با اشکال طبیعی جزیره ‌ی قشم شگفت ‌زده خواهید شد. تنگه‌ ی دندانه ‌ای ، بزرگ‌ ترین غار نمکی جهان و روستای زیبای ماهیگیری را باید دید. در جزیره هیچ وسیله‌ ی نقلیه ‌ی عمومی وجود نداشت و ما خوش ‌شانس بودیم که خانواده‌ ای بومی به ما جا دادند و خودشان ما را گرداندند. همچنان در اینجا زنانی را می ‌توان دید که روبنده ‌ای می‌ بندند که نیمه ‌ی بالای صورت ‌شان را می ‌پوشاند. این «زنان نقاب ‌دار» را تنها می ‌توان در جنوب ایران ، به خصوص در بندرعباس و قشم ، دید.4 قشم از نگاه گردشگران خارجی

زنان جزیره‌ ی قشم دستی در گلابتون دوزی دارند. آن ‌ها حتی عروسک ‌های ماسک ‌داری درست می ‌کنند که نماد زنان بندری است و آن‌ ها را به توریست ‌ها می ‌فروشند.

روستای لافت دارای فرهنگ اصیل خلیج فارس که به سرعت دارد رنگ می ‌بازد. لافت ، به ویژه در هنگام غروب ، خیلی زیبا است.5 قشم از نگاه گردشگران خارجی

در نزدیکی لافت می‌ توانید کشتی‌ های سنتی بزرگی را ببینید که برای انتقال بار در خلیج فارس استفاده می ‌شد.6 قشم از نگاه گردشگران خارجی

در ژئوپارک قشم دو جاذبه‌ ی اصلی وجود دارد:

غار نمکدان و تنگه‌ ی چاهکوه ، ورودی غار شاید تنها یک متر یا کمتر بود ؛ بنابراین ‌می ‌بایست برای ورود به آن کامل خم می‌ شدیم. آب در غار تا مچ پا و گاهی تا زانو می ‌رسید. هیچ جایگاه گرفتن بلیط یا ورودی خاصی برای غار وجود نداشت. درون غار کاملا تاریک است و بدون چراغ قوه نمی ‌توان حرکت کرد. طنابی در غار مسیر ورود و خروج را مشخص می ‌کند.7 قشم از نگاه گردشگران خارجی

مسیر رانندگی تا تنگه ‌ی چاهکوه بسیار زیبا بود. چشم ‌انداز آن واقعا یکتا و متفاوت از دیگر جاهای جزیره است. تنگه‌ ی چاهکوه دیوانه ‌کننده بود ؛ برآمدگی‌ های شنی ‌اش دیدنی بودند.

آفرد مولون ، جهانگرد آلمانی ، در سفرش به ایران در دی ‌ماه ۱۳۹۳ در سایتش از قشم نوشته است:

توریست‌ های کمی در اینجا دیده می ‌شود ؛ راننده ‌مان گفت یک ماه پیش یک زوج اسپانیایی را در جزیره گردانده است. دیواره‌ های غار نمکی همه سفید است. غار تا عمق ۱۰۰-۲۰۰ متری کوه ادامه دارد.

تنگه‌ ی چاهکوه را هر چه بیشتر ادامه می ‌دهی تنگ‌ تر می ‌شود. منظره ‌اش دیدنی است. اینجا همچنین چند چاه وجود دارد که ظاهرا هنوز آب دارند.8 قشم از نگاه گردشگران خارجی

هنوز قایق ‌های چوبی ، شبیه قایق ‌های باستانی ، می ‌سازند که برای انتقال بار بین قشم و دبی استفاده می ‌شود.

برای دیدن غروب خورشید به شهر قدیمی لافت رفتیم. از ۳۶۵ چاهی که در لافت وجود دارد ، اکنون ۶۰تای آن‌ ها آب دارد.

9 قشم از نگاه گردشگران خارجی

در ادامه بعضی نظرات توریست ‌ها را به تفکیک جاذبه ‌ها مرور می ‌کنیم.

تنگه ‌ی چاهکوه

تنگه ‌ی چاهکوه در جزیره‌ ی قشم یکی از برترین میدان دیدها را برای گردشگر فراهم می ‌کند ، اما از امکانات رفاهی برخوردار نیست.

گردشگر استرالیایی ، در بهمن ۹۲ ، چاهکوه را اثر طبیعی زیبایی توصیف می ‌کند که چشم را فریب می ‌دهد:

اولین سفرم به جزیره‌ ی قشم نبود ، اما اولین باری بود که تنها برای جاذبه‌ های طبیعی ‌اش ، نه دیدن شهرها و سازه‌ ها ، رفتم. اعتراف می ‌کنم که از این سفر و به خصوص چاهکوه بسیار لذت بردم.

شاید دیدن چاهکوه کمی وقتگیر باشد ، اما اگر طرفدار پدیده‌ های طبیعی باشید ، واقعا ارزشش را دارد. اشکال شنی‌ ای که اینجا می‌ بینید در گذر میلیون‌ ها سال پدید آمده‌ اند. منظره خارق‌ العاده است ؛ به خصوص اگر روز آرامی باشد و خیلی شلوغ نشود.

تا آنجا که می‌ توانید با خود آب بیاورید ، زیرا اینجا هیچ مکانی برای خرید آب و خوراک نیست. قشم از نگاه گردشگران خارجی

مسافر اسپانیایی ، در اسفند ۹۶ ، این پدیده ‌ی زمین ‌شناسی زیبا را توصیف کرده:

صخره‌ های ساییده ‌شده و صفحات تکتونیک در هم تنیده شده منظره‌ ی تأثیرگذار و زیبایی را در چاهکوه پدید آورده است. دیواره ‌ها در جهت ‌های مختلف بیرون زده‌ اند و می‌ توانید راه‌ های مختلفی را امتحان کنید.

بومیان از این صخره‌ ها برای جمع‌ آوری آب استفاده می‌ کردند که خیلی جالب بود.

در عجبم که چطور این تنگه آنقدرها شهرت جهانی پیدا نکرده است. اگر فرصت کردید حتما از اینجا دیدن کنید.

دره ستارگان

دره ‌ی ستارگان جاذبه‌ ی دیگری در جزیره‌ ی قشم است که توریست ‌ها معمولا به خاطر منظره ‌ی زیبایش به آن سر می ‌زنند.

گردشگر مالزیایی ، در فروردین ۹۴ ، نوشته: «به آنجا دره‌ ی ستارگان می ‌گویند ، زیرا مردم بومی عقیده دارند که دره بر اثر شهاب‌ سنگ ایجاد شده است. اما در واقع اینگونه نیست و افسانه است ؛ برخورد آب موجب شکل‌ گیری سنگ ‌ها در دره شده است. راهنماهایی آنجا هستند تا توضیحاتی ارائه دهند. توصیه می ‌کنم در بهار به آنجا بروید».

مسافر ایرلندی ، در خرداد ۹۶ ، رفتن به دره ‌ی ستارگان در هنگام غروب را توصیه کرده: «این اشکال ساییده شده ، به خصوص در هنگام غروب ، بسیار زیبا هستند. ورودی ناچیزی برایشان در نظر گرفته شده ، یکی دو ساعتی آنجا بگردید و از منظره ‌ی زیبای دره لذت ببرید.

-ستارگان قشم از نگاه گردشگران خارجی

جزیره هنگام

جزیره‌ ی هنگام در نزدیکی جزیره ‌ی قشم مقصد دیگر گردشگران است.

مسافر رومانیایی ، در تیرماه ۹۵، به آنجا رفته: «جزیره‌ ی هنگام حرف ندارد ؛ خیلی سنتی است. من آنجا دلفین دیدم ، غذای سنتی خوردم ، از بومیان خرید کردم ، در جزیره قدم زدم و مانند بندری ‌ها لباس پوشیدم. حتما دوباره به آنجا خواهم رفت. انگار در زمان سفر کرده بودم.-هنگام قشم از نگاه گردشگران خارجی

جزیره هرمز

جزیره‌ ی هرمز مکانی شگفت به دور از مسیرهای معمول توریستی است. گردشگرانی که به آنجا راه یافته‌ اند آن را گنجی کوچک توصیف کرده‌ اند.

مسافر لهستانی ، در آذر ۹۶ ، مناظر آتشفشانی ‌اش را ستوده است. او چنین ادامه می ‌دهد: «شما می ‌توانید به غارهای بزرگ ، ساحل ‌ها ، تنگه‌ ها یا مسیرهای کوهنوردی راه یابید. بعضی قبایل جالب در اینجا زندگی می ‌کنند. می ‌توان زنانی با نقاب ‌هایی اصیل را در اینجا دید.

لازم است که برای دیدن جزیره سوار توک ‌توک شوید که هر دو ساعت یکبار حرکت می‌ کنند. کل مسیر ۳-۴ ساعت بیشتر طول نمی ‌کشد ، مگر آنکه بخواهید در آنجا چادر بزنید.-هرمز قشم از نگاه گردشگران خارجی

از دیگر جاذبه ‌های منطقه ‌ی قشم می ‌توان به جنگل ‌های حرا و جزیره‌ ی ناز اشاره کرد که کم و بیش توریست ‌هایی به آنجا پا می‌ گذارند.

مطالب مرتبط:

جاذبه های دیدنی جزیره قشم | قسمت اول

جاذبه های دیدنی جزیره قشم | قسمت دوم

معروف ترین هتل های جزیره قشم

سوغاتی های جزیره قشم

هزینه های سفر به قشم

دره ستارگان جزیره قشم

غذاهای معروف محلی جزیره قشم

چه زمانی به قشم سفر کنیم؟

شما گردشگران عزیز می توانید با کسب اطلاع از شرایط تور قشم و گردشگری قشم یک سفر خاطره انگیز برای خود رقم بزنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.