معرفی معروف ترین دیدنی ها و جاذبه های گردشگری آنتالیا – ترکیه

 

شهر توریستی آنتالیا شهر ساحل و دریاست ؛ روز‌هایش آفتابی و درخشان ‌اند و شب ‌هایش آرام مثل مدیترانه ، شهری که دارای جاذبه های گرشگری فراوان است ، با جمعیت جوان که اولین سکونت ‌گاه ‌های ترکیه را در خود جای داده ؛ سواحل زیبا و آب و هوای خوب آنتالیا و همچنین هتل ها و مراکز خرید آن گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. شهر بازی‌ های آبی مهیج و رستوران‌ ها و کافه ‌های سنگی آنتالیا ترکیبی ا‌ست از ساحل‌های مدرن و محشر و فرهنگ سنتی ترکیه.

 این شهر برای بچه ‌ها هم سهم بزرگی کنار گذاشته: از پارک آبی گرفته تا سرزمین دلفین‌ ها و آکواریوم غول ‌آسا ، مرکز شهر نیز پر از دیدنی‌ های تاریخی و پارک ‌های بزرگ است. شما می توانید علاوه بر لذت بردن از ساحل زیبای مدیترانه از دیدنی های تاریخی آنتالیا هم دیدن کنید . در این مطلب شما را با چند تا از جاذبه های آنتالیا آشنا می کنیم .

 

 

 

1- شهر قدیمی کلاچی یا کاله ‌ایچی

کاله‌ ایچی منطقه تاریخی بسیار کوچکی است که به آنتالیای قدیم هم شناخته می‌شود ، در قلب شهر که روزگاری شهر رومیان و بیزانتین‌ ها و پس از آن سلجوق‌ های ترک و در نهایت عثمانی‌ها بوده است. خانه هایی به سبک زمان عثمانی با سقف های قرمز و کوچه های سنگفرش شده در آن قرار دارد که بازسازی شده است.شهر بزرگ و مدرن آنتالیا در واقع تا بعد از جنگ جهانی دوم ناشناخته بود. تا آن زمان آنتالیا همان کاله ‌ایچی بود ، با خیابان های پر پیچ و خم ، دیوار های سنگی بزرگ و خانه ‌های قدیمی زیبایش که نزدیک هم ساخته شده بودند ، امروزه کاله ‌ایچی با قوانین خاص ساخت و ساز و حفظ بناهای تاریخی ، حفاظت می ‌شود. هتل‌ها ، پانسیون و متل‌ هایش ، حال و هوای کاملا قدیمی ولی راحت و لوکس دارند. غذاهای ترکی خوشمزه ‌ای هم سرو می ‌کنند. شهر کاله ‌ایچی چندین ورودی دارد که کالِکاپسی یکی زیباترین و تاریخی ترین آن ها است.

 

-قدیمی-کلاچی معروف ترین دیدنی های آنتالیا ترکیه

 

2- سواحل لارا و کنتیالتی

 

تعریف از سواحل آنتالیا را زیاد شنیده ایم ، . در خود آنتالیا دو ساحل وجود دارد که یکی از آن‌ها ساحل کنیالتی و دیگری لاراست. ساحل لارا که ترک ‌ها به آن «لارا پالجی» هم می‌گویند ، ساحلی بسیار زیبا و تمیز است. اگر به لارا رفتید حتما موتور اسکوتر کرایه کنید و از اسکوترسواری کنار دریا لذت ببرید. ساحل کنیالتی هم یک پارک آبی هیجان‌ انگیز دارد که پر از وسایل و اسباب ‌بازی‌ های آبی است و بهتر است همراه بچه ‌ها به اینجا بروید. یک استخر دلفین‌ هم دارد که دلفین‌ هایش برایتان هنرنمایی می ‌کنند. این ساحل همچنین ماکتی مینیاتوری از ترکیه دارد که می ‌توان تمام دیدنی های ترکیه را با اندازه‌ ٢۵ برابر کوچکتر در آن دید.

 

-لارا معروف ترین دیدنی های آنتالیا ترکیه

 

-کنتیالتی معروف ترین دیدنی های آنتالیا ترکیه

3- اسکله قدیمی

بر روی صخره ها ، اسکله قدیمی آنتالیا با تعداد زیادی بوتیک ، کافه ، بازار و قایق های بادبانی در کنار دریای مدیترانه واقع شده است ، این اسکله ، زمانی مرکز اقتصادی آنتالیا بود. از قرن 2 تا اواسط قرن بیستم ، بندر اصلی آنتالیا به شمار می رفت. و تجارت و رفاه رو به این شهر آورد. امروزه این اسکله بهترین مکان برای خرید است و همچنین دیدن غروب آفتاب دریای مدیترانه در این اسکله بسیار دیدنی و لذت بخش است.

 

-قدیمی معروف ترین دیدنی های آنتالیا ترکیه

 

4- موزه آنتالیا

اگر به تاریخ و فرهنگ ترکیه علاقه دارید ، بازدید از این موزه جالب در انتالیا رو از دست ندهید ، این نمایشگاه خیره کننده تمامی آثار تاریخی و زیرزمینی آنتالیا رو به نمایش می گذارد.داخل نمایشگاه با تاریخ ترکیه آشنا می شوید. بخش باستان شناسی موزه ، خرابه های مربوط به دوران برنز تا بیزانس رو به نمایش می گذارد.

 

-آنتالیا معروف ترین دیدنی های آنتالیا ترکیه

 

5- برج ساعت

به محض ورود به منطقه آنتالیای قدیم ، برج ساعت را خواهید دید. از بین ۸۰ برج مستحکمی که روزگاری برای حفاظت از شهر ساخته شده بودند ، فقط همین یکی باقی مانده است. این برج دو طبقه دارد که طبقه بالایش نقشه ‌ای گرد و دایره ‌شکل دارد اما طبقه پایینش ، مربع‌ شکل است. باستان ‌شناسان هنوز دقیقا نمی‌ دانند که کاربرد برج ساعت در قدیم چه بوده اما معتقدند که به عنوان فانوس دریایی یا مقبره ساخته شده و قدمتش به قرن دوم پیش از میلاد مسیح می‌ رسد.

 

-ساعت معروف ترین دیدنی های آنتالیا ترکیه

6- منار ییولی

یکی از متمایز ترین دیدنی های آنتالیا مناره یولی می باشد که توسط سلطان سلجوقی ” علاءالدین کیکوباد ” ساخته شد. این مناره یک نماد از معماری سلجوقیان است. در اینجا مسجدی متعلق به قرن 14 هست که هنوز هم مورد استفاده قرار میگیرد. این منار کنار «کوولیی» (مجتمعی شامل چند ساختمان) قرار گرفته و سمبل آنتالیا ا‌ست.

 

-ییولی معروف ترین دیدنی های آنتالیا ترکیه

7- دروازه هادریان

 

بعد از میلاد مسیح ، در سال 130  امپراطور رومی به نام هادریانوس ازشهر آنتالیا دیدن کرده است و این دروازه به افتخار ورود امپراطور به شهر آنتالیا ساخته شده است. این دروازه قدیمی که در محله قدیمی شهر آنتالیا خیابان اتاتورک قرار دارد ، از 3 قوس مرمرین ساخته شده است که در قسمت شرقی این دروازه هنوز می توان آثاری از معماری آن دوره را به چشم دید .

 

-هادریان معروف ترین دیدنی های آنتالیا ترکیه

 

8- قلعه رومیان

این  قلعه که بلندی آن به 14 مترمی رسد در پارکی مشرف به بندر آلانیا واقع شده است. در گذشته برای دیده بانی کاربرد داشته است چون در موقعیتی واقع شده که دید کامل به بندر آلانیا دارد . امروزه میتوانید در پارک اطراف این قلعه قدم بزنید و از منظره زیبای دریای مدیترانه و بندر آلانیا لذت ببرید .

 

-رومیان معروف ترین دیدنی های آنتالیا ترکیه

 

9- تاتر آسپندوس

بدون شک یکی از دیدنی ها و جاذبه های توریستی آنتالیا آسپندوس است که در فاصله 47 کیلومتری از شهر آنتالیا قراردارد ، توریست های زیادی سالانه برای بازدید از آن به آنتالیا سفر می کنند . در قرن دوم و سوم آسپندوس یک تاتر رومی بسیار با عظمت بود که ظرفیت 15000 تماشاگر را داشت و امروزه ویرانه هایی از آن باقی مانده است .

 

-آسپندوس معروف ترین دیدنی های آنتالیا ترکیه

 

10- منار شکسته

«کسیک‌مناره» یا همان منار شکسته در اصل یک معبد رومی بود که بعدها در قرن پنجم میلادی به کلیسای بیزانتین با ۵ سالن گنبدی‌ شکل تبدیل شد و به ویرجین ماری تعلق گرفت. این بنا که در کلیسای کورکوت قرار گرفته بعد‌ها به مسجد کورکوت یا مسجد کبیر تبدیل شد اما به خاطر خسارتی که از آتش‌سوزی سال ۱۸۹۶ به آن وارد شد و سوختگی قسمت چوبی بالای مناره‌اش ، به مسجد مناره ‌شکسته معروف است.

 

-شکسته معروف ترین دیدنی های آنتالیا ترکیه

11- مسجد تکِلی مِهمت پاشا

مسجد تکلی مهمت پاشا حتما اولین چیزی است که توجه توریست‌ هایی که برای تماشای برج ساعت و کلاچی آمده‌اند ، به خود جلب می‌کند چون دقیقا کنار برج ساعت است ، اگرچه مثل مسجدهای استانبول بزرگ نیست اما با تک ‌‌منار بلندش که قدمتش به قرن هجدهم میلادی می‌رسد ، یکی از مهم ‌ترین مساجد عثمانی در آنتالیا است.

 

-تکِلی-مِهمت-پاشا معروف ترین دیدنی های آنتالیا ترکیه

12- پارک یاووز اوزکان

در بخش مرکزی آنتالیا چندین پارک وجود دارد که در نزدیکی  یکدیگر قرار دارند ، پارک «یاووز اوزکان» یکی از محبوب ‌ترینِ آن ‌‌ها است. این پارک شامل محوطه ای بسیار بزرگ و سرسبز است که پر از درخت و گیاهان مختلف ، چندین حوضچه آب ، فواره‌های رنگی که شب ‌ها نورافشانی می‌ کنند و آبشارهایی در لبه اقیانوس است ، کنار این آبشارها نیز کلی رستوران و کافه هست که غذا‌های دریایی خوبی کنار چشم ‌انداز آب سرو می‌ کنند.

 

-یاووز-اوزکان معروف ترین دیدنی های آنتالیا ترکیه

 

 

شما گردشگران عزیز می توانید با کسب اطلاع از شرایط سایر پکیج های تور آنتالیا و گردشگری آنتالیا یک سفر خاطره انگیز برای خود رقم بزنید.

12 پاسخ

تعقیب

  1. […] معروف ترین دیدنی های آنتالیا ترکیه […]

  2. […] معروف ترین دیدنی های آنتالیا ترکیه […]

  3. […] جمله مکان های دیدنی آنتالیا می توان به:  شهر قدیم آنتالیا ، بندر قدیمی ، موزه‌ی […]

  4. […] معروف ترین دیدنی های آنتالیا ترکیه […]

  5. […] در ترکیه می باشد که بسیار مورد توجه قرار گرفته است و دیدنی های جذابی دارد . اماکن اقامتی متعددی در آنتالیا وجود دارند که […]

  6. […] در ترکیه می باشد که بسیار مورد توجه قرار گرفته است و دیدنی های جذابی دارد . اماکن اقامتی متعددی در آنتالیا وجود دارند که […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.