معرفی فستیوال های معروف ایروان ارمنستان در زمان سفر

 

برای لذت بردن از مهمان ‌نوازی و کاوش در فستیوال‌ های سالیانه‌ ای که در ارمنستان و منطقه ناگورنو قره باغ (Nagorno-Karabakh) برگزار می ‌شوند به این کشور زیبا بیایید و به جمعیتی که هر سال به این فستیوال ‌ها می ‌آیند بپیوندید.

در رویدادهای فرهنگی و ورزشی ، نمایش فیلم ، نمایشگاه‌ های ویژه ، پیشنهادات غذایی خوشمزه ، موسیقی فولکلور ، رقص و دیگر فعالیت ‌ها شرکت کنید.

یک روز اوقات فراغت خود را به همراه دوستان و خانواده ، صرف تماشا کردن صنایع دستی زیبا یا گشت و گذار در نمایشگاه ‌هایی که تاریخ ارمنستان را به شما نشان خواهند داد ، کنید.

Max-Miechowski-Fanatic-2016-feastival معروف ترین فستیوال های ایروان

فستیوال‌ ها و رویدادهای فصل بهار

روز جاز ایروان

اولین گروه جاز در ارمنستان در سال ۱۹۳۶ تشکیل و ارکستر جاز کشور ارمنستان در سال ۱۹۳۸ تاسیس شد. این ارکستر اولین ارکستر اتحاد جماهیر شوروی بود.ارمنستان یک کشور فرهنگی است و جای تعجب نیست که در اینجا بهترین فستیوال ‌های جاز و رویدادها برگزار می ‌شوند.

روز جاز ایروان هر سال در ماه آوریل ، گروه‌ های جاز و موسیقی ارمنستان و بین ‌المللی را در ایروان گرد هم می آورد تا با یکدیگر به جشن و پایکوبی بپردازند و نقش مهم آن به‌ عنوان یک نوع ارتباطی که فراتر از تفاوت‌ ها است را درک کنند. محل برگزاری این فستیوال در کاسکاد ایروان (Cascade Complex) است.

-و-رویدادها معروف ترین فستیوال های ایروان

فستیوال دلمه (DOLMA FESTIVAL)

هنابرد (Hnaberd) یک سکونتگاه مسکونی در ارمنستان واقع در استان آراگاتسوتن در ۳۵ کیلومتری ایروان ، هر سال در ماه می میزبان فستیوال دلمه است ؛ غذایی که با برگ مو (انگور) و دیگر سبزیجات به همراه انواع مواد تشکیل ‌دهنده آماده می ‌شود.

شما با تنوع زیادی در انتخاب نوع دلمه خود در این فستیوال روبه ‌رو خواهید بود. آماده‌ سازی دلمه در هر استان روش خاص خودش را دارد و بو و طعم آن به دلیل استفاده از مجموعه ‌ای متفاوت از ادویه ‌جات و گیاهان ، بسیار متفاوت است. موسیقی سنتی ، آواز خواندن و رقصیدن نیز از جمله برنامه ‌های این فستیوال هستند.

-دلمه-DOLMA-FESTIVAL معروف ترین فستیوال های ایروان

فستیوال‌ ها و رویدادهای فصل تابستان

فستیوال پشم چینی گوسفندان (SHEEP SHEARING FESTIVAL)

سازمان مردمی آژانس توسعه استراتژیک (Strategic Development Agency (SDA) NGO)، یک فستیوال پشم چینی گوسفندان سالیانه در ماه ژوئن در روستای زیبای خات (Khot) در استان سایونیک (Syunik Province) در ۲۰۰ کیلومتری ایروان را سازماندهی می ‌کند.

هدف اصلی برگزاری این فستیوال ، ارتقای محصولات محلی ، سنت ها و فرهنگ استان‌ های سایونیک و وایوتس دیزور (Vayots Dzor) و همچنین ارتقای گردشگری شهری است که برای هر دو منطقه توسعه اقتصادی به همراه می ‌آورد.

 

فستیوال نان در کوهستان (BREAD IN THE MOUNTAINS FESTIVAL)

نان در ارمنستان یک غذای مقدس است ، بنابراین ارمنی‌ ها تمام انواع نان را پرستش می ‎کنند. وقتی آن ‌ها تکه نانی روی زمین می ‌بینند ، آن را برمی ‌دارند و در یک محل تمیز می ‌گذارند. در مسیحیت ، نان به‌ عنوان بدن مسیح محسوب می‌ شود ، به همین دلیل ارمنی‌ ها نان را عبادت می‌ کنند.

فستیوال نان در کوهستان از جمله برنامه ‌های سه ماهه تابستانی ، هر سال در ماه ژوئن در تامو پارک (TUMO Park) ایروان برگزار می ‌شود. شعار این فستیوال غذا، «ایروان در طعم ‌ها» است.

از جمله نان ‌های پخته شده در این فستیوال می ‌توان به لواش ، ماتناکاش (نان خمیر ترش سنتی و شبیه به بربری)، نان هرازدان (Hrazdan)، نان سنگک و لوشیک (شبیه به تافتون) اشاره کرد.

-نان-در-کوهستان-BREAD-IN-THE-MOUNTAINS-FESTIVAL معروف ترین فستیوال های ایروان

فستیوال وارداوار (VARDAVAR FESTIVAL)

وارداوار یا وارتاوار ، یکی از جشن‌ های مهم کلیسای حواری ارمنی و از جشن ‌های مشترک آشوریان و ارمنیان است.

فستیوال وارداوار یا جشن آب هر سال در هشتم ماه جولای (ششم مرداد) در شهر ایروان برگزار می ‌شود. کلمه وارداوار دو معنی دارد ؛ شعله ‌ور شدن گل رز و خیس ‌شدن با آب.

در این جشن ، از اول صبح همه به هم آب می ‌پاشند. اگر در این روز در ارمنستان بودید ، از اینکه کسی به شما آب پاشید ، ناراحت نشوید ، زیرا این یکی از سنت ‌های به خوبی حفظ شده نسل به نسل در این کشور است.

-وارداوار-VARDAVAR-FESTIVAL معروف ترین فستیوال های ایروان

فستیوال شاتوت سایونیک (THE SYUNIK MULBERRY FESTIVAL)

فستیوال شاتوت سایونیک ، هر سال در پارک منطقه ‌ای گوریس (Goris Regional Park) در روستای زوراتس کارر (Zorats Karer) در استان سایونیک در ماه جولای برگزار می ‌شود. هدف اولیه این فستیوال ، معرفی پارک گوریس به ‌عنوان یک مقصد جذاب گردشگری و تقویت زندگی اجتماعی و اقتصادی جوامع اطراف منطقه است.

-شاتوت-سایونیک-THE-SYUNIK-MULBERRY-FESTIVAL معروف ترین فستیوال های ایروان

فستیوال بین ‌المللی فیلم طلایی آپریکوت ایروان (GOLDEN APRICOT YEREVAN INTERNATIONAL FILM FESTIVAL)

فستیوال بین ‌المللی فیلم طلایی آپریکوت ایروان ، یک فستیوال فیلم سالیانه به مدت یک هفته در ماه جولای در ایروان است. این فستیوال در سال ۲۰۰۴ با همکاری بنیاد آپریکوت طلایی در جهت توسعه سینما تاسیس شد.

هدف از برگزاری این فستیوال ، ارتقای خلاقیت و ایجاد یک شبکه بین فیلمسازان نقاط مختلف جهان است. یکی دیگر از اهداف فستیوال بین ‌المللی فیلم ایروان ، نشان دادن تجربیات انسان ، زندگی روزمره مردم ، چه عادی و چه فوق ‌العاده ، مشکلات و سطح رضایت آن‌ ها ، سعی در تعیین معنا در یک دنیای در حال تغییر و تلاش برای تعریف دوباره خود در جهانی که هر روز مرزهای کمتر و کمتری را به رسمیت می ‌شناسد ، است.

-بین‌المللی-فیلم-طلایی-آپریکوت-ایروان-GOLDEN-APRICOT-YEREVAN-INTERNATIONAL-FILM-FESTIVAL معروف ترین فستیوال های ایروان

مسابقه دوی رنگ ایروان (YEREVAN COLOR RUN)

مسابقه دوی رنگ ایروان از سه سال قبل هر سال در ماه جولای در مجموعه کارن دمیرچیان یا سالن هامالیر (Hamalir Complex)، بزرگ‌ ترین سالن ورزشی و کنسرت در ایروان برگزار می ‌شود. دوندگان اول صبح در این مجموعه گرد هم می‌ آیندد و خود را گرم می ‌کنند تا برای شرکت در این ماراتن هیجان ‌انگیز آماده شوند.

هزاران دونده در طول مسیر از سر تا نوک پا مورد اصابت رنگ ‌های روشن قرار می ‌گیرند ، به ‌طوری که وقتی به خط پایان برسید نمی ‌توانید خودتان و دوستان ‌تان را بشناسید.

این یک ماراتن سرگرمی است ، بنابراین هیچ سختگیری در زمان و قوانین وجود ندارد. البته به سه زن و مرد اول مسابقه ، جوایزی اهدا می‌ شود. این ماراتن ۵ کیلومتری با یک مهمانی فستیوال رنگ به پایان می ‌رسد.

-دوی-رنگ-ایروان-YEREVAN-COLOR-RUN معروف ترین فستیوال های ایروان

فستیوال هندوانه

فستیوال سالیانه هندوانه در ماه جولای در قلب شهر ایروان، دریاچه قو (Swan Lake) برگزار می‌شود. در طول این رویداد، متخصصان میوه آرایی، مهارت‌های خود را به مهمانان نشان می‌دهند و هندوانه‌های خوشمزه به بازدیدکنندگان ارائه می‌کنند. جشنواره همچنین با اجرای زنده هنرمندان محبوب و مشهور همراه است. بازی‌ها و مسابقات مختلفی در طول این رویداد برگزار می‌شوند و به برندگان از طرف شهرداری یروان و سازمان‌های شریک آن، جوایزی اهدا می‌شود.

-هندوانه معروف ترین فستیوال های ایروان

فستیوال تاراز (TARAZ FESTIVAL)

فستیوال تاراز هر سال در ماه آگوست در ایروان برگزار می‌شود و یکی از سنت‌های غنی ارمنی، تاراز را جشن می‌گیرد. تاراز سنتی (لباس ملی ارمنستان)، بازتابی از هویت فرهنگی این ملت و ویژگی‌های شخصیت ملی است.

در طول تاریخ، لباس هر منطقه سبک و ویژگی‌های منحصر به فرد خود را به دست آورده است، بنابراین تاراز سنتی ارمنی به دو گروه بزرگ تقسیم شد؛ ارمنستان غربی و شرقی.

-تاراز-TARAZ-FESTIVAL معروف ترین فستیوال های ایروان

فستیوال باربیکیو

فستیوال باربیکیو هر سال در ماه آگوست در استان آختالا لوری (Akhtala, Lori Province) در ۱۸۰ کیلومتری ایروان برگزار می ‌شود.

اگر به دنبال مزه ‌کردن یک بار بیکیوی عالی هستید ، حتما به این فستیوال بیایید. این فستیوال خوشمزه به یکی از لذیذترین غذاهای ارمنستان یعنی خوروواتس (khorovats)  یا کباب ارمنی اختصاص دارد.

شما در فستیوال باربیکیو تمام ۴ روش پخت خوروواتس را یاد خواهید گرفت: باربیکیو روی آتش ، روی منقل ، در فر زیرزمینی (تنور) و در چاله (باربیکیوی گوسفند). این جشنواره با آهنگ‌ های سنتی ، رقص ، بازی ‌ها و نمایش‌ های تئاتر همراه است.

فستیوال باربیکیو ۲۰۱۸ در تاریخ ۱۸ آگوست (۲۷ مرداد ۱۳۹۷) برگزار خواهد شد.

-باربیکیو معروف ترین فستیوال های ایروان

فستیوال‌ ها و رویدادهای فصل پاییز

فستیوال فرش ‌ها

ارمنستان و منطقه قره باغ به خاطر فرش ‌های خانگی‌ شان، شهرت جهانی دارند و شما می ‌توانید تنوع زیادی از آن ‌ها را در فستیوال فرش‌ ها ببینید. این فستیوال هر سال در ماه سپتامبر در شهر دلیجان در استان تاووش (Tavush Province) در ۱۰۰ کیلومتری ایروان برگزار می ‌شود.

شما در فستیوال فرش‌ ها این فرصت را پیدا می ‌کنید تا قطعه ‌ای از این صنایع دستی را خریداری کنید و در گوشه‌ ای از خانه قرار دهید. حتما سری به شهر زیبای دلیجان بزنید و یک فرش یا گلیم بخرید.

فستیوال فرش ‌ها ۲۰۱۸ در تاریخ ۸ سپتامبر (۱۷ شهریور ۱۳۹۷) برگزار خواهد شد.

-فرش‌ها معروف ترین فستیوال های ایروان

فستیوال هریسا (HARISSA FESTIVAL)

فستیوال هریسا هر سال در ماه سپتامبر در دهکده موسی لر ، در استان آرماویر (Armavir Province) در ۱۳ کیلومتری ایروان برگزار می ‌شود.

دهکده ‌ای در کشور ارمنستان به نام موسی لر وجود دارد که یادبودی از آن رویداد در آن برگزار می ‌شود. بنابراین می‌ توانید بفهمید که چرا این فستیوال در مورد پختن هریسا است.

۴۰ قابلمه بزرگ هریسا هر سال در سالگرد این یاد بود برای جشن گرفتن شجاعت اهالی آن ده ، پخته می ‌شود. هریسا (هلیم) شامل گوشت مرغ یا بره ، گندم یا دیگر غلات است. برای آماده‌ سازی هریسا ، اهالی موسی لر گرد هم می ‌آیند و تمام شب را آوازهای سنتی و وطن ‌پرستانه می ‌خوانند.

فستیوال هریسا ۲۰۱۸ در تاریخ ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور ۱۳۹۷) برگزار خواهد شد.

-هریسا-HARISSA-FESTIVAL معروف ترین فستیوال های ایروان

فستیوال بین ‌المللی بالون ایروان

بالون ‌های کشورها مختلف جهان در فستیوال بین ‌المللی بالون ایروان در ماه سپتامبر ، آسمان شهر ایروان را درخشان و تجربه ‌ای فراموش ‌نشدنی و فوق ‌العاده برای تمامی حضار خلق می‌ کنند.

این فستیوال در میدان جمهوری ایروان به ‌صورت رسمی آغاز می‌ شود. هدف اصلی فستیوال بین‌ المللی بالون ایروان ، مشارکت در رشد گردشگری و صنعت هوایی کوچک ارمنستان است.

فستیوال بین ‌المللی بالون ایروان ۲۰۱۸ در تاریخ ۱۵ تا ۱۸ سپتامبر (۲۴ تا ۲۷ شهریور ۱۳۹۷) برگزار خواهد شد.

-بین‌المللی-بالون-ایروان معروف ترین فستیوال های ایروان

فستیوال گاتا

فستیوال گاتا هر سال در ماه سپتامبر در خاچیک (Khachik) در استان وایوتس دیزور در ۱۳۰ کیلومتری ایروان برگزار می ‌شود. این فستیوال ، یک روز پر از جشن به همراه دسر سنتی ارمنی ‌ها یعنی گاتا است.

گاتا یک نوع شیرینی یا نان شیرین با تنوع بسیار است و هر شهر یا منطقه ‌ای نوع خاص گاتای خود را دارد. گاتا را می ‌توان در انداره‌ ها و اشکال مختلف و تزئین شده یا ساده پیدا کرد.

به این فستیوال بیایید و از گاتای لذیذ ۲ متری و دیگر غذاهای سنتی به همراه آوازهای سنتی و رقص‌ های فولکلور لذت ببرید.

فستیوال گاتا ۲۰۱۸ در تاریخ ۲۲ سپتامبر (۳۱ شهریور ۱۳۹۷) برگزار خواهد شد.

-گاتا معروف ترین فستیوال های ایروان

فستیوال اربونی ایروان (EREBUNI-YEREVAN FESTIVAL)

اولین بار جشن تولد ایروان ، پایتخت ارمنستان در ۲۷۵۰ سالگی در سال ۱۹۶۸ گرفته شد. این سنت بعدها متوقف گشت و در سال ۱۹۹۸ دوباره احیا شد. از آن پس، فستیوال اربونی ایروان به همراه رویدادهای متعددی در میدان جمهوری و سراسر شهر ایروان در تاریخ ۲۹ تا ۳۰  سپتامبر (۷ و ۸ مهر)‌ برگزار می‌ شود.

-اربونی-ایروان-EREBUNI-YEREVAN-FESTIVAL معروف ترین فستیوال های ایروان

فستیوال بین ‌المللی فیلم انیمیشن و هنر کمیک ایروان (REANIMANIA YEREVAN INTERNATIONAL ANIMATION FILM AND COMICS ART FESTIVAL)

فستیوال بین ‌المللی فیلم انیمیشن و هنر کمیک ایروان یا ری انیمانیا ، در سال ۲۰۰۸ به منظور آغازی تازه در تاریخ صنعت انیمیشن ارمنستان ، تاسیس شد. نام این جشنواره به‌عنوان ری انیمیشن (reanimation) و با یابود سنت ۷۰ ساله انیمیشن در کشور ، برمی‌ گردد (اولین انیمیشن ساخته شده در ارمنستان در سال ۱۹۳۸، سگ و گربه بود).

این فستیوال ، یک پلتفرم برای توسعه و ارتقای صنعت انیمیشن در ارمنستان و فراتر از مرزهای آن بود ؛ ری انیمانیا ، بزرگ ‌ترین رویداد انیمیشن در منطقه قفقاز جنوبی ، هر سال بیش از ۸۰۰ فیلم برای نمایش دریافت می ‌کند و بیش از ۱۰ هزار تماشاگر ، مهمان و شرکت ‌کننده دارد و این تعداد هر سال با رشد زیادی روبه‌ رو هستند.

فستیوال بین ‌المللی فیلم انیمیشن و هنر کمیک ایروان ۲۰۱۸ در تاریخ ۲۸ اکتبر تا ۳ نوامبر (۶ تا ۱۲ آبان ۱۳۹۷) در سینما مسکو (Moscow cinema) ایروان برگزار خواهد شد.

-بین‌المللی-فیلم-انیمیشن-و-هنر-کمیک-ایروان-REANIMANIA-YEREVAN-INTERNATIONAL-ANIMATION-FILM-AND-COMICS-ART-FESTIVAL معروف ترین فستیوال های ایروان

فستیوال‌ها و رویدادهای فصل زمستان

جشن لنس مقدس (THE HOLY LANCE FEAST)

جشن لنس مقدس یا روح سرنوشت هر سال در یکم دسامبر (۱۰ آذر) در اکمیدزن (Echmiadzin) در استان آرماویر در ۲۰ کیلومتری ایروان برگزار می‌شود.

کلیسای پاپ ارامنه (Armenian Apostolic Church) در تاریخ یکم دسامبر، جشنی برای احترام به فرستادگان مقدس یعنی ، سنت تادئوس و سنت بارتولومو برگزار می ‌کند. در این مناسبت ، روح مقدس (نیزه) از گگارد (Geghard) به کلیسای مادر در اکمیدزن برده می ‌شود و در طول جشن مناجات الهی ، مومنان فرصت این را دارند که آن را ببوسند و از وی طلب دعای خیر کنند. روح مقدس تا عصر در کلیسا باقی می‌ماند.

گگارد نام یک صومعه قرون وسطایی در استان کوتیک (Kotayk)  تراشیده شده در سنگ‌ های کوهستان است. این صومعه از میراث جهانی یونسکو به شمار می ‌آید.

-لنس-مقدس-THE-HOLY-LANCE-FEAST معروف ترین فستیوال های ایروان

مطالب مرتبط:

نکاتی برای سفر به ارمنستان

راهنمای سفر به ارمنستان

بهترین زمان سفر به ایروان

جاذبه های تاریخی ایروان ارمنستان

کلیساها ، موزه ها و پارک های ایروان

کلیسا و صومعه های معروف ارمنستان

بهترین هتل های 4 ستاره ایروان | قسمت اول

بهترین هتل های 4 ستاره ایروان | قسمت دوم

محبوب ترین هتل های ۵ ستاره ایروان | قسمت اول

محبوب ترین هتل های ۵ ستاره ایروان | قسمت دوم

شما گردشگران عزیز می توانید با کسب اطلاع از شرایط تور زمینی ارمنستان و گردشگری ارمنستان یک سفر خاطره انگیز برای خود رقم بزنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.