معروف ترین کاخ های باشکوه استانبول

 

در استانبول بناهای تاریخی زیادی وجود دارد که بخش مهمی از آن‌ها را کاخ ‌ها شکل می ‌دهند. این بناهای باشکوه جزو هویت شهر محسوب می ‌شوند و هر یک از آن‌ ها مانند صفحه ‌ای از کتاب تاریخ استانبول است. 
معماری در استانبول از سنتی گرفته تا مدرن ، از حماسی تا پر زرق و برق ولی سطحی ، بسیار متنوع است. در این مقاله می‌ خواهیم ۸ کاخ زیبای استانبول را که اکثر آن ‌ها توسط خانواده مشهور بالیان (Balyan family) طراحی شده است را به شما معرفی کنیم. هنگام برنامه ‌ریزی سفر خود در تور استانبول ، حتما این کاخ ‌ها را در اولویت قرار دهید و حتما از آن ‌ها بازدید کنید. 

معمولا در استانبول می ‌توانید با پرداخت هزینه در گشت شهری شرکت کنید ؛ خوشبختانه اکثر این کاخ ‌ها در برنامه‌‌ های این تورها قرار دارد و به راحتی می ‌توانید با راهنما از آن ‌ها دیدن کنید.

کاخ عادله سلطان (Adile Sultan Palace)

کاخ عادله سلطان که در بالای تپه در بخش آسیایی استانبول قرار دارد ، قبلا اقامتگاه تابستانی عادله سلطان ، دختر سلطان محمود دوم بود. این کاخ در سال ۱۸۶۱ توسط معمار مشهور ، سرکیس بالیان (Sarkis Balyan) ساخته شده است.

عادله سلطان که همسر ، فرزندان و برادرش را از دست داده بود ، زندگی‌ اش را وقف امور خیریه کرد. در سال ۱۹۱۶ کاخ را به خوابگاه دبیرستان دخترانه تبدیل کرد. ۷۰ سال بعد ، این کاخ در اثر آتش ‌سوزی آسیب جدی دید” اما بعدا بازسازی شد. امروزه کاخ عادله سلطان محل برگزاری رویدادها ، جلسات و مراسم عروسی است.

-عادله-سلطان-Adile-Sultan-Palace هشت کاخ باشکوه استانبول که حتما باید ببینید

کاخ بیلربیی (Beylerbeyi Palace)

این قصر باشکوه تابستانی در بخش آسیایی استانبول نیز اثری از سرکیس بالیان است. این کاخ در ابتدا در سال ۱۸۲۹ به فرمان سلطان محمود اول ساخته شد ؛ در سال ۱۸۵۱ بود که کاخ طعمه حریق شد و بالیان در دوران حکومت سلطان عبدالعزیز دوم در سال ۱۸۶۱، بنا را بازسازی کرد.

سلطان عبدالحمید دوم در سال ‌های بین ۱۹۱۲ تا ۱۹۱۸ ، یعنی تا زمان مرگش در این کاخ در اسارت زندگی کرد. ملکه اوژنی فرانسه ، محمدرضا پهلوی و فرانز ژوزف اول از اتریش ، از برخی از سران حکومت ‌ها هستند که در گذشته از این کاخ دیدن کردند. شما هر روزه ، به جز روزهای دوشنبه ، از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر می ‌توانید از کاخ بیلربیی بازدید کنید. اگرچه دیگر ورود به قصر از سمت دریا امکان‌پذیر نیست ، ولی می ‌توانید با سوار شدن بر قایق‌ هایی که در بسفر در حال رفت و آمد هستند ، از نمای بیرونی و چشم ‌انداز زیبای کاخ دیدن کنید.

-بیلربیی-Beylerbeyi-Palace هشت کاخ باشکوه استانبول که حتما باید ببینید

کاخ چراغان کمپینسکی (Ciragan Palace Kempinski)

کاخ چراغان (چیراغان پالاس) یکی دیگر از گوهرهای گران ‌بهای سرکیس بالیان است که در محله بشیکتاش و سواحل بسفر قرار دارد و مشرف به بخش آسیایی استانبول و شهر قدیمی است. این کاخ که به فرمان سلطان عبدالعزیز ساخته شد و تکمیل آن تا سال ۱۸۷۱ طول کشید ، شاهد آخرین سال ‌های حکومت امپراطوری عثمانی بود.

با این حال در سال ۱۹۱۰ کاخ دچار آتش‌ سوزی شد و اکثر بخش ‌های داخلی آن نابود شد ؛ بعدا این خرابی‌ ها را بازسازی و مرمت کردند. این کاخ در سال ۱۹۹۱ به‌ طور رسمی با نام کاخ چراغان کمپینسکی افتتاح شد. امروزه می ‌توانید با پرداخت چند صد یورو ، یک اتاق امپریال در این کاخ رزرو کنید و اقامت به یادماندنی داشته باشید.

-چراغان-کمپینسکی-Ciragan-Palace-Kempinski هشت کاخ باشکوه استانبول که حتما باید ببینید

کاخ دلما باغچه (Dolmabahce Palace)

کاخ دلماباغچه به دستور سلطان عبدالمجید ، توسط معمار گارابت بالیان و نیکوگوس بالیان طراحی و در سال ۱۸۵۶ ساخته شد. این کاخ اقامتگاه ۶ شاه عثمانی و آخرین خلفای این امپراطوری بود.

معماری دلماباغچه برخلاف کاخ توپکاپی ، گرایش بیشتری به معماری غربی دارد. بعد از تشکیل جمهوری ترکیه ، این کاخ به‌ عنوان محل اقامت رئیس جمهوری مورد استفاده قرار گرفت.

شاید مشهورترین اتاق در میان کل اتاق ‌های دلما باغچه ، جایی بود که موسس جمهوری ترکیه ، مصطفی کمال آتاتورک درگذشت. شما می ‌توانید همه روزه به جز روزهای دوشنبه ، از ۹ صبح تا ۴ بعدازظهر از این کاخ دیدن کنید.

-دلما-باغچه-Dolmabahce-Palace هشت کاخ باشکوه استانبول که حتما باید ببینید

کاخ ایهلامو (Ihlamur Palace)

آبراهه گلدن هورن یا همان شاخ طلایی در قرن ۱۹ میلادی دیگر در کانون توجهات قرار نداشت و سلطان عبدالمجید اول ، مردی که قدرت را در دست داشت ، کاخی را می ‌خواست که بتواند قبل از رفتن به یکی از کاخ ‌های بسفر ، چند شبی را آنجا اقامت کند. بنابراین دستور داد نیکوگوس بالیان کاخ ایهلامو را در بشیکتاش بسازد که شامل ۲ عمارت کلاه فرنگی می ‌شود که سبک معماری ‌شان تقریبا غربی است.

کاخ همه روزه به جز شنبه ‌ها ، از ساعت ۹ صبح تا ۵ عصر به روی گردشگران باز است. در بازدید از کاخ ایهلامو حتما یک فنجان چای در کافه ‌ای که در یکی از عمارت‌ ها قرار دارد ، نوش جان کنید.

-ایهلامو-Ihlamur-Palace هشت کاخ باشکوه استانبول که حتما باید ببینید

کاخ خدیو (Khedive (Hidiv) Palace)

این کاخ که روی تپه ‌ای در چوبوکلو و بخش آسیایی استانبول قرار دارد (به این کاخ، کاخ چوبوکلو نیز می ‌گویند)، توسط معمار ایتالیایی به نام آنتونیو لاسکیاسو و به سبک هنر نو ساخته شد ؛ کاخ خدیو در سال ۱۹۰۷ برای خدیو عباس دوم مصر و سودان بنا شد.

این کاخ حدود ۴۰ سال و تا زمان افتتاح آن به روی عموم در سال ۱۹۸۵ به ‌عنوان هتل ، کافه و رستوران ، متروک مانده بود.

این روزها کاخ خدیو دیگر هتل نیست ؛ اما گردشگران هنوز می ‌توانند از خوردن یک وعده غذای خوشمزه با رفع خستگی ، از فضای کاخ لذت ببرند.

-خدیو-Khedive-Hidiv-Palace هشت کاخ باشکوه استانبول که حتما باید ببینید

کاخ کوچوکسو (Kucuksu Kasari)

این کاخ توسط نیکوگوس بالیان ، به‌ عنوان اقامتگاهی برای شکار سلطان عبدالمجید اول ساخته شد. کاخ کوچوکسو به سبک باروک بنا شده و در سواحل بسفر ، بخش آسیایی در بیکوز قرار دارد.

شومینه مرمری ایتالیایی ، مبلمان اروپایی و آثار هنری باارزش که در دکوراسیون داخل کاخ مورد استفاده قرار گرفته است ، از ویژگی ‌های این کاخ باشکوه محسوب می ‌شود.

این کاخ پس از ۴ سال بازسازی و مرمت ، در سال ۱۹۹۶ به روی عموم باز شد و گردشگران می ‌توانند همه روزه به جز دوشنبه ‌ها از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر از آن دیدن کنند.

-کوچوکسو-Kucuksu-Kasari هشت کاخ باشکوه استانبول که حتما باید ببینید

کاخ تکفور (Tekfur Palace)

کاخ تکفور که نمونه ‌ای عالی از معماری بیزانس است (و با نام کاخ Porphyrogenitus هم شناخته می‌ شود)، در حقیقت تنها بازمانده از کاخ‌ های بیزانسی در استانبول محسوب می ‌شود.

قدمت این کاخ که در آیوانسارای استانبول قرار دارد ، به قرن ۱۳ میلادی و دوران حکومت امپراطور Michael VIII Palaiologos می ‌رسد. پس از فتح قسطنطنیه ، کاخ امپراطوری به‌ عنوان باغ وحش و سپس کارگاه سرامیک‌ مورد استفاده قرار گرفت.

بازدیدکنندگان قبل از ورود به این بنا باید از مدیریت موزه ایاصوفیه اجازه ورود بگیرند.

-تکفور-Tekfur-Palace هشت کاخ باشکوه استانبول که حتما باید ببینید

علاوه بر این بناها ، استانبول کاخ‌ های تاریخی باشکوه دیگری نیز دارد. اگر می‌خواهید روزی به این شهر سفر کنید و قبل از سفر تمامی جاذبه‌ های آن را بشناسید و برای سفرتان برنامه ‌ریزی کنید ، می‌توانید فهرست کاملی از جاهای دیدنی استانبول را در همسفر مشاهده کنید.

 

مطالب مرتبط:

معروف ترین مرکز خریدهای استانبول | قسمت اول

معروف ترین مرکز خریدهای استانبول | قسمت دوم

آشنایی با شهر استانبول

دانستنی های جالب درباره استانبول

جاذبه های دیدنی استانبول | قسمت اول

جاذبه های دیدنی استانبول | قسمت دوم

فعالیت های جذاب محله‌ ی تونل استانبول

راهنما و هزینه ی سفر به استانبول

سوغات های معروف استانبول

هتل های ارزان استانبول | قسمت اول

هتل های ارزان استانبول | قسمت دوم

معروف ترین اوت لت های استانبول

بهترین کافه های استانبول | قسمت اول

بهترین کافه های استانبول | قسمت دوم

بهترین هتل های استانبول | قسمت اول

بهترین هتل های استانبول | قسمت دوم

شما گردشگران عزیز می توانید با کسب اطلاع از شرایط تور زمینی استانبول و گردشگری استانبول یک سفر خاطره انگیز برای خود رقم بزنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.