ویلای آتاتورک ترابزون

 

آشنایی با عمارت یا (ویلای) آتاتورک در شهر ترابزون ترکیه

 

 

 

آتاتورک بنیانگذار جنگ استقلال ترکیه بود ، که سرانجام منتهی به شکل گیری جمهوری ترکیه در سال 1923 شد. عمارت آتاتورک در ترابزون یکی از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری در ترابزون محسوب می گردد که سالانه بازدید کننده های بسیاری را به خود جذب می کند.

این ویلا بنایی با سبک ویکتوریایی است که مصطفی کمال آتاتورک در بازدید از ترابزون در این ویلا اقامت کرده و اتاق هایی در یادبود بنیانگذار و اولین رئیس جمهور ترکیه دارد.

 

ataturk_kosku_1 ویلای آتاتورک ترابزون

trabzon1 ویلای آتاتورک ترابزون

مصطفی کمال پاشا ، ملقب به آتاتورک ، پس از شکل گیری جمهوری ترکیه ، اقدام به سفر به شهرهای مختلف این کشور و بررسی امور و امکاناتشان کرد. هنگامی که به ترابزون رسید ، در عمارتی کلاه فرنگی ، متعلق به سال 1913 که در اختیار نهادهای خصوصی قرار داشت ، اسکان داده شد. پس از اقامت دو روزه ی آتاتورک در این عمارت به همراه همسر و همراهانش ، شهردار ترابزون این بنا را از مالکش خریداری نمود و به رسم پیش کشی تقدیم اولین رئیس جمهور ترکیه کرد.

 

TRABZON_ATATÜRK_KÖŞKÜ_-_panoramio ویلای آتاتورک ترابزون ataturk-kosku ویلای آتاتورک ترابزون

 

آمده است که آتاتورک اوقات سختی را در این خانه گذرانده  و حقیقت ناامید کننده این است که آتاتورک در خانه دیگرش در کایسری هم احساس ناراحتی می کرد و بعد از فقط دو شب ماندن ، آنجا تبدیل به خانه یکی از دوستانش شد. در سال 1903 خانه آتاتورک در ترابزون ساخته شد و بسیاری از اسباب و اثاثیه خانه در سال 1937 مدرن شد و به عنوان هدیه از طرف شهر ترابزون به آتاتورک داده شد. از خانه به خوبی نگهداری شده است و در شرایط عالی باقی مانده و بازدید کنندگان خانه به تصور خوبی از تاریخ داخلی ترکیه در آن زمان می رسند.

هم اکنون این ساختمان به موزه ای از وسائل شخصی ، عکس ها و ابزار به جای مانده از آتاتورک تبدیل گشته که در ورودی آن متن اولین سخنرانی این رئیس جمهور فقید در ترابزون ، آویخته شده است. این خانه یکی از زیباترین بناهای شهر ترابزون و کشور ترکیه می باشد ، اگر به ترابزون سفر کردید ، سعی کنید عمارت کلاه فرنگی آتاتورک را ببینید و عکاسی هم در آن ممنوع است. ورودی آن فقط دو لیره است و علیرغم مدت زمان کمی که آتاتورک در این خانه سپری کرده ، باز هم ارزش دیدن دارد.

 

trabzon-atatürk-köşkü1-696x522 ویلای آتاتورک ترابزون

 

شما گردشگران عزیز می توانید با کسب اطلاع از شرایط سایر پکیج های تور زمینی ترابزون و گردشگری ترابزون یک سفر خاطره انگیز برای خود رقم بزنید.

 

همچنین بخوانید:

شهر ترابزون ترکیه

دریاچه اوزون گل ترابزون

معرفی هتل های ترابزون (قسمت اول)

 

4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.